Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

11 lutego 2024

Światowy Dzień Chorego. "Nie jest dobrze, by człowiek był sam"

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

Światowy Dzień Chorego to ustanowione przez# papieża Jana Pawła II święto, w trakcie którego skupiamy się na osobach chorych i cierpiących. To okazja do wyrażenia solidarności, empatii i wsparcia dla tych, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub emocjonalnymi.

Tegoroczny Światowy XXXII Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Papież Franciszek, w swoim orędziu podkreślił konieczność leczenia chorego poprzez leczenie relacji z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia oraz z samym sobą. Zaznaczył, że bliskość stanowi cenny balsam, oferujący wsparcie i pocieszenie tym, którzy doświadczają cierpienia. Podkreślił, że choroba ma zawsze konkretne oblicze i to nie jedno, ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, włączając w to osoby odrzucone i ubogie.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta: Naszym celem jest ochrona praw pacjentów oraz reprezentowanie ich interesów wobec systemu ochrony zdrowia. Chcąc być jak najbliżej pacjenta, podejmujemy różnorodne działania, aby skutecznie reprezentować ich potrzeby dbając o jakość świadczeń zdrowotnych. Światowy Dzień Chorego stanowi również doskonałą okazję do zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych oraz zwiększania świadomości potrzeby wsparcia naszych bliskich w chorobie.

Celem Dnia Chorego jest podkreślenie znaczenia opieki i wsparcia dla osób chorych, ale to również ważny moment, aby promować poszanowanie godności i praw człowieka w kontekście zdrowia i choroby. To również czas, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób opiekujących się chorymi oraz na ich rolę społeczną, jaką pełnią angażując się w opiekę nad chorymi w rodzinie. W tym okresie ważne jest także zwiększanie świadomości społecznej na temat chorób, ich skutków oraz potrzeb osób cierpiących, tak abyśmy mogli lepiej ich zrozumieć.

To również dobra okazja do dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia, tak aby wszystkim chorym zapewnić lepszą jakość życia i szanse na zdrowienie oraz przede wszystkim dostęp do odpowiedniej opieki medycznej niezależnie od statusu społecznego czy finansowego.

W działaniach Rzecznika, bezpieczeństwo pacjenta znajduje się na pierwszym miejscu, tj. zapewnienie mu należytego standardu i komfortu w procesie leczenia oraz podnoszenie poziomu wiedzy o prawach pacjenta, które przysługują każdemu, niezależnie od tego, czy leczenie odbywa się w ramach publicznej ochrony zdrowia, czy też w systemie komercyjnym.

Dzień Chorego przypomina nam o wartości współczucia i solidarności wobec osób chorych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia w trudnych chwilach związanych z chorobą.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Adrian , w dniu 19-02-2024 17:42:08 napisał:

    Imię ANDNEJ Od jakiegoś czasu jestem chory. Mam świadczyć o dobrym dziele Boga w moim życiu poprzez uzdrowiciela dr ALASHIRA. Jestem z MUZYNY POLSKA. Skontaktowałem się z dr ALASHIRĄ. Mogłem, jednak nie pamiętam dokładnej daty, widziałem ludzi dzielących się jego w mediach społecznościowych składa świadectwa o swojej dobrej pracy. Skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, co mam robić, i zrobiłem wszystko, o co prosił. 2 dni później zauważyłem, że zacząłem wykonywać pracę, której wcześniej nie mogłem wykonywać. Następnie ponownie udałam się na badania laboratoryjne do Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki, aby sprawdzić, czy rzeczywiście zostałam wyleczona. ku mojemu zaskoczeniu, po tym, jak 8 miesięcy wcześniej stwierdzono u mnie wynik pozytywny, okazało się, że jestem nosicielem wirusa HIV... Następnie udałem się, aby złożyć zeznania przed doktorem ALASHIRĄ i moją rodziną, która mi pomogła, po czym zdecydowałem, że powinienem poddać się kolejnemu testowi po kolejnych trzech miesięcy.. Znowu wynik negatywny.. Po kilku miesiącach poszłam na kolejny test. Ponownie uzyskał wynik negatywny Komentując tę ​​sprawę, lekarz szpitala potwierdził wyniki badań, twierdząc, że jest to tajemnica. Jednak DR ALASHIRA pomógł mi się uśmiechnąć i powiedział, że to żadna nowość „Co tu jest dziwnego? że zostałem wyleczony z wirusa HIV. Jestem żywym przykładem jego uzdrowienia i dobrej pracy. Jest naprawdę świetny. Proszę, przyjaciele, nie traćcie nadziei w żadnej sytuacji życiowej, skontaktujcie się z dr ALASHIRĄ, on będzie pomóż i ocal cię w tobie chory rak choroba nerek i więcej, jest dobry.. Podzielę się jego e-mailem i kontaktem Whatsaap ..

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)