Szkoliło się blisko 800 żołnierzy. Różne kierunki, jedna potrzeba

Fot. st. szer. Paulina Moskal, st. szer. Marek Biernacki
Struktura 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej istnieje dopiero 5 lat. W niedzielę, 22 stycznia w całym województwie, w trybie# szkolenia rotacyjnego, szkoliło się blisko 800 żołnierzy.
Na pięciolecie intensywne szkolenie
Terytorialność to jedno z głównych założeń funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W województwie kujawsko-pomorskim na prawie dwa miliony mieszkańców przypada ponad 2200 terytorialsów.
W miniony weekend żołnierze WOT z Kujaw i Pomorza, rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy. Tym razem w każdym z trzech batalionów (Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu), jak i w samodzielnych kompaniach w sztabie brygady (w Bydgoszczy) jednocześnie.
Różne kierunki, różne zadania, jedna potrzeba
O tym, że proces szkoleniowy jest ważny i że uczyć trzeba się przez cały czas, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego, aby działania były spójne z ewentualnym zagrożeniem terytorialsi ćwiczą bardzo różne kompetencje.
W Bydgoszczy żołnierze-ochotnicy w ramach służby w kompanii logistycznej, uczyli się jak rozstawiać kuchnię polową w terenie. Jak gotować na niej m.in. tradycyjną wojskową grochówkę czy odgrzewać kiełbasę. Dodatkowo pokazano im i mogli przećwiczyć, w jaki sposób działa i jak obsługiwać cysternę wodną, jak bezpiecznie podnosić i przewozić obiekty dużych gabarytów. Każdy mógł również przećwiczyć to jak założyć opatrunek medyczny i przypomnieć sobie podstawy z terenoznawstwa. Poinformował por. Damian Frӧhlich – dowódca kompanii logistycznej.
W Toruniu żołnierze ćwiczyli m.in. jazdę nocną w kolumnie, na drogach i bezdrożach w trudnych warunkach terenowych bez użycia świateł, używając jedynie noktowizorów. Poruszali się wojskowymi pojazdami typu jelcz i star. Dodatkowo ćwiczyli rozwijanie i zwijanie poszczególnych elementów logistycznych i użycie sprzętu w działaniach opóźniających i obronnych. Powiedział ppor. Marcin Walkiewicz dowódca plutonu logistycznego 81 batalionu lekkiej piechoty.
Ppor. Wiktor Wobszal z 82 blp w Inowrocławiu poinformował, że w trakcie tego weekendu żołnierze korzystali z jednego z najbardziej innowacyjnych miejsc treningowych w Polsce, tzw. kill house. Dzięki czemu mogli poznać sposoby walki w terenie zurbanizowany (CQB) i przejścia z zielonej do czarnej taktyki. Uczestnicy ćwiczyli obserwacje każdego ze strategicznych miejsc, m.in. okien, piwnicy, dachów i wnęk budynku. „Obecnie większość działań wojennych ma miejsce w terenie zurbanizowanym, dlatego właśnie tak ważne jest, aby żołnierze mogli przećwiczyć te zagadnienia.”- podsumował dowódca plutonu z 82 batalionu lekkiej piechoty.
W Grudziądzu żołnierze m.in mogli przećwiczyć realne orientowanie się na mapie i zestawić to z poznanymi już elementami taktyki. Zajęcia były przeprowadzone w formie marszu w stałym rejonie odpowiedzialności. „Obecnie ludzie z reguły nie potrafią odnaleźć się na mapie. Często korzystają z tzw. GPS-a w telefonie czy map Google. W trakcie realnego zagrożenia takie rozwiązania nie będą funkcjonować. Dlatego też uczymy naszych żołnierzy najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów dotarcia do określonych, realnych punktów w terenie.” Powiedział o zajęciach instruktor st.szer. Mateusz Gorzka.
Brygada na 5
Dowódca brygady płk. Krzysztof Stańczyk zaznacza, że jego żołnierze działają na bardzo wielu różnych kierunkach. Na początku działania były skupione przede wszystkim na pozyskaniu infrastruktury, doborze odpowiedniej kadry, jak i na rozpoczęciu cyklu szkoleniowego. Obecnie żołnierze przechodzą do praktycznych i realnie potrzebnych szkoleń, a samo formowanie brygady zakończy się właśnie w tym roku powołaniem ostatniego 84 batalionu we Włocławku.
Choć brygada funkcjonuje pięć lat, dowódca ocenia ją na „4,5, dlatego że jest jeszcze wiele obszarów w których się szkolimy i w których umiejętności dopiero pozyskujemy, my jako żołnierze czy dowódcy”.
Być może Wojska Obrony Terytorialnej są właśnie dla Ciebie. Być może jesteś zainteresowany poszerzaniem swoich kompetencji i chcesz być odpowiedzialny za siebie, swoich bliskich i za lokalną społeczność.
Jeśli jesteś pełnoletni, jesteś obywatelem Polski i nie byłeś karany, a chcesz wstąpić do WOT, udaj się do najbliższego Regionalnego Centrum Rekrutacji i wstąp do WOT.
Materiał: ppor. Julia Rozworowska / Dział prasowy 8.K-PBOT
Galeria







Czytaj również
- Rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Upamiętniono zamordowanego działacza
- Ponad 5,6 mln zł na poprawę dróg. Na co trafią środki w gminach powiatu?
- Inauguracja funduszy europejskich. Uroczystość z udziałem marszałka
- Dzisiaj Dzień Tradycji Służby Więziennej. Historia i teraźniejszość
- Bezpłatne szkolenia komputerowe dla dorosłych. Trwają zapisy
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.
(czytaj więcej)Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Gajowy, w dniu 23-01-2023 20:29:52 napisał:
odpowiedz
Teddy, w dniu 24-01-2023 08:29:08 napisał:
odpowiedz
Obserwator , w dniu 24-01-2023 08:41:35 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 24-01-2023 10:12:45 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 24-01-2023 11:32:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!