Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 września 2020

Testy w kierunku koronawirusa także dla POZ-ów. Będzie ich 18 tys.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Spodziewając się jesienią nowej fali epidemii, rozpoczynamy# dedykowane badania przesiewowe w kierunku Covid-19. 18 tysiącami testów obejmiemy biały personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. To nowe narzędzie w marszałkowskim pakiecie antykryzysowym.

- Nasz program badań wpisuje się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte obecnie przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych. Co ważne, obejmujemy nimi także personel przychodni podstawowej opieki medycznej – podkreśla marszałek

Testy, genetyczne i immunologiczne, przeznaczamy dla lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w nich medyków.

Przyjmujemy zasadę, że badamy osoby zdrowe; w przypadku zatrudnionych w szpitalach po jednej, wybranej losowo, osobie tygodniowo z każdego oddziału; w przypadku przychodni tygodniowo 10 proc. personelu. Analizy laboratoryjne przeprowadzą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoski Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny.

Do składania zapotrzebowania na przeprowadzenie testów zapraszamy kierownictwa placówek medycznych.

Szczegółowe zasady, formularz zgłoszeniowy i kontakt

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obejmuje m.in. mikrogranty inwestycyjne, granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    ???, w dniu 11-09-2020 15:36:49 napisał:

    Czy to prawda, że testy donosowe stwarzają wysokie ryzyko uszkodzenia nerwów węchu?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (3)

    Antek, w dniu 11-09-2020 16:15:32 napisał:

    Szpitale - jak najbardziej rozumiem. Ale POZ? Przecież są same teleporady! O zakażeniach przez telefon nic mi nie wiadomo..

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    Obrońca praw ludzi, w dniu 11-09-2020 16:32:34 napisał:

    Testy donosowe stwarzają nie tylko wysokie ryzyko uszkodzenia nerwów węchu lecz także mogą spowodować trwałe zapalenie zatok, uszkodzić inne nerwy. Te testy są bardzo niebezpieczne.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Realista, w dniu 11-09-2020 16:35:29 napisał:

    Czyli na wszelki wypadek trzeba się nie godzić na wymazy z nosa. Proste

    odpowiedz

    • -1 (1)

    działacz , w dniu 12-09-2020 11:19:41 napisał:

    Pozostaje uciekać z krzykiem, bo jak zwykle zaczynają skromnie od dziurek w nosie a skończą na zadzie. Józef Stalin na to nie wpadł!

    odpowiedz

    • -1 (1)

    booo, w dniu 12-09-2020 15:55:43 napisał:

    choć bym miar możliwość się zbadać to bym tego nie zrobił wole nie wiedzieć czy mam tego korono ściemę

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)