Dziś mamy 8 lutego 2023, środa, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2022

Trwa sprzedaż węgla w powiecie nakielskim. Najtaniej w Kcyni

fot. archiwum

fot. archiwum

W gminach ruszyła sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. Praktycznie w każdym samorządzie cena tony jest inna.# Różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych. Mieszkańcy zaczynają się zastanawiać, z czego to wynika.

Najtańszy węgiel mogą kupić mieszkańcy gminy Kcynia. Tam kosztuje on 1850 zł brutto za tonę. W Nakle to 1930,50 zł za tonę tego samego opału. W Szubinie nieco mniej, bo 1930 zł. Najdrożej jest w Sadkach i w Mroczy, bo to maksymalna stawka – 2000 zł za tonę. Ceny obowiązują do końca tego roku. Od 1 stycznia 2023 mogą się zmienić, w zależności od poziomu inflacji i ewentualnych podwyżek. np. za transport.

Skąd te różnice? Sprawa jest prosta. Ustawa zakłada, że gminy kupują węgiel za 1500 zł, a sprzedają za maksymalnie 2000 zł. Różnica ma wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z dystrybucją, m.in. to koszt transportu węgla z punktu w Toruniu do gmin a także zapłacenie za usługę składom węgla, które zajmują się dystrybucją. Burmistrz Marek Szaruga, którego gmina ma najtańszy węgiel, podsumował to krótko: - To efekt twardych negocjacji ze składami węgla.

Co ważne, mieszkańcy mogą składać wnioski o zakup węgla tylko w swoich gminach, a nie tam, gdzie jest np. najtaniej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana gmina nie przystąpiła do programu. To jednak nie dotyczy samorządów z powiatu nakielskiego.

Przypomnijmy, że w Kcyni można kupić węgiel aż w sześciu punktach. W Szubinie i w Mroczy – w trzech, w Nakle i w Sadkach - w dwóch.

Źródło:  

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  ***, w dniu 06-12-2022 14:11:19 napisał:

  W Gminie Sadki wszystko jest najdroższe... śmieci, węgiel... itd.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  fds, w dniu 06-12-2022 14:34:25 napisał:

  Miłościwie panujący Marek I Twardy....hahahahahaha a ponoć Miękiszon....

  odpowiedz

  • 3 (11)

  Górnik , w dniu 06-12-2022 16:01:48 napisał:

  Widziecie jak kochany PiS o was dba

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Czekam na wegiel, w dniu 06-12-2022 16:12:34 napisał:

  Tak twardo negocjował, że o węglu zapomniał. W innych gminach już dawno palą węgiel . Gdzie nasz węgiel, w lutym dostaniemy?

  odpowiedz

  • 1 (5)

  O.N.A, w dniu 06-12-2022 19:25:57 napisał:

  Kolimbijskim sami palcie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)