Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

Twórczość plastyczna Andrzeja Brzóski. Wystawa prac w sobotę

fot. MGOKiR w Mroczy

fot. MGOKiR w Mroczy

Zapraszamy na wystawę twórczości plastycznej, która odbędzie się 26 listopada 2022 o godz. 16:00, w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy.

Andrzej Brzóska to urodzony w 1957 roku rzeźbiarz nieprofesjonalny. Malarstwem, rzeźbą i płaskorzeźbą w kamieniu oraz drewnie zajmuje się 49 lat. Sztuki rzeźbiarskiej uczył się u profesora Stanisława Horno-Popławskiego oraz u znanego twórcy Aleksandra Dętkosia. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Brał udział w wielu przeglądach rzeźbiarskich, plastyki amatorskiej oraz licznych konkursach. Swoje prace wystawiał w ośrodkach kultury, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią oraz dwukrotnie w Niemczech. Od 1992 roku jest instruktorem w pracowni plastycznej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mroczy, gdzie prowadzi zajęcia z młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

Andrzej Brzóska – Rzeźbiarskie „oblicza przyrody”

Osobista interpretacja natury stała się tematem rzeźbiarskiej twórczości Andrzeja Brzóski. Zaprezentowane na wystawie dzieła oddają nastrój, a nawet przemyślenia wywołane obcowaniem z nią. W symbolach bowiem artysta zawarł dodatkowe treści.

Twórca wykonał prostokątne płyciny w drewnie techniką reliefu wypukłego. Wykuł również pełne rzeźby w kamieniu. Pośród eksponowanych prac można wyróżnić następującą tematykę: pejzaż, martwą naturę z kwiatami i przedstawienia symboliczne. Charakterystyczne dla tych płaskorzeźb jest pozostawienie gładkiej ramy wysuniętej przed lico przedstawienia. Faktura żłobień stanowi tło. W niektórych partiach ślady dłuta rozchodzą się promieniście. W innych wyrównana powierzchnia głównych motywów kontrastuje z chropowatością tła. Na sumarycznie odtworzonych przedmiotach naniesione są schematyczne detale. Zwarta kompozycja wypełnia całą powierzchnię. W pejzażach artysta zastosował stały schemat: po lewej stronie reliefu przedstawienie drzewa, a centralnie lub bliżej prawego brzegu, na pierwszym planie, motyw animalistyczny.

Andrzej Brzóska zrealizował również śmielsze rozwiązania kompozycyjne. Wyrazem tego jest praca „Polne kwiaty”, w której do naturalistycznego układu wprowadził motywy dekoracyjne w postaci fragmentu bordiury wypełnionej ornamentem.

W twórczości Andrzeja Brzóski zostały wyważone proporcje między dekoracyjnością a znaczeniem, dzięki czemu apoteoza natury zdaje się być pełniejsza a doznania estetyczne trwalsze.

Materiał: MGOKiR w Mroczy

 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Pikaso, w dniu 23-11-2022 12:57:07 napisał:

    A komu to potrzebne ?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    adam , w dniu 23-11-2022 12:59:17 napisał:

    Andrzej uśmiechnij się

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)