Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Uroczyste odsłonięcie tablic w Turze. Stalag XXIB/H Thure

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

29 września 2021 roku o godzinie 13.00 w Turze w miejscu# dawnego obozu jenieckiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Stalag XXIB/H Thure (obóz jeniecki z lat II wojny światowej).

W imieniu mieszkańców odsłonięcia tablicy umieszczonej na jednym w byłych obozowych budynków dokona jeden z najstarszych mieszkańców Turu i jednocześnie świadek pamiętający czasy, gdy w centrum wsi w budynkach dawnej mleczarni i zbudowanych przez jeńców barakach przetrzymywani byli jeńcy alianccy.

Inicjatorem upamiętnienia i organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NASZ TUR we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie oraz Urząd Miejski w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szubiński Dom Kultury. Działanie zostało sfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach przyznanego Stowarzyszeniu w 2020 r. grantu na wykonywanie zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwą „Kultura i sztuka 2020”.
W centrum wsi staną także dwujęzyczne dwie tablice informacyjne przedstawiające zarys dziejów obozu ilustrowany fotografiami udostępnionymi przez krewnych byłych jeńców – kaprala Petera Locka aka E.S. Lock M.M. oraz bombardiera Edwarda Jamesa Birda.

Trochę historii…
W końcu 1940 roku niemieccy okupanci zmienili centrum wsi na obóz jeniecki dla podoficerów i szeregowych – Stalag XXI B/H Thure. W obozie zlokalizowanym w Turze, jego filii w Szubinie oraz licznych komandach roboczych rozproszonych w regionie przetrzymywano łącznie ponad cztery tysiące jeńców, głównie brytyjskich, a także francuskich oraz, po niemieckiej agresji na Jugosławię, także grupę jeńców serbskich.

W październiku 1941 roku jeńcy zostali przeniesieni do dużego Stalagu XXI D w Poznaniu a opuszczone zabudowania mleczarni zostały następnie przeznaczone na niewielką wytwórnię łożysk, utworzoną w ramach niemieckiego programu rozpraszania produkcji przemysłowej po niewielkich ośrodkach celem zabezpieczenia ich w ten sposób przed skutkami alianckiej ofensywy bombowej.
W roku 2020 nakładem Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie ukazała się publikacja pt. „Stalag XXI B/H Thure. Jeńcy wojenni w Turze w latach II wojny światowej” napisana przez Jana Daniluka i Mariusza Winieckiego. To dwujęzyczne, polsko-angielskie opracowanie w przystępny sposób ukazuje dzieje tego mało znanego niemieckiego obozu jenieckiego. Zawiera także szereg ilustrujących obozową codzienność fotografii pochodzących z pamiętnika szeregowego Johna Dale’a Chewa udostępnionego z zasobów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Egzemplarze do zakupienia przez stronę Fundacji (http://szubinpowcamps.org/) oraz w Muzeum Ziemi Szubińskiej.


Materiał: Natalia Jaroszewska / Urząd Miejski w Szubinie

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)