Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

06 maja 2022

Uroczyste zakończenie szkoły. Najlepsi uczniowie wyróżnieni

fot. pow.

fot. pow.

Absolwent to słowo pochodzące z języka łacińskiego#: absolvens oznacza osobę, która ukończyła określony etap edukacyjny. Zawsze ukończenie danego etapu edukacji łączy się z uzyskaniem dyplomu lub uprawnienia do podjęcia nauki na dalszym etapie edukacji. W przypadku absolwentów nakielskiego gimnazjum i liceum wyznacznikiem zakończenia edukacji był zawsze egzamin maturalny czasami zwany również egzaminem dojrzałości. Dokumentem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu pozostaje niezmiennie świadectwo, które upoważniało i upoważnia absolwentów do aplikowania na wyższe uczelnie.

W dniu 29 kwietnia 2022 roku liceum nakielskie ukończył kolejny rocznik. Uczniowie klas III w liczbie 113 dołączyli do grona absolwentów KRZYWOUSTEGO. Uroczystość zakończenia nauki, po dwóch latach pandemicznych obostrzeń, wróciła do swojego pierwotnego miejsca – auli szkoły. W spotkaniu uczestniczyli tegoroczni maturzyści, rodzice uczniów wyróżnionych, wicestarosta nakielski Tomasza Miłowski i wychowawcy klas III: Rozalia Wencel, Aleksandra Wybrańska, Katarzyna Łapińska i Romana Jelińska.

Dyrektor szkoły – Paweł Darul otworzył uroczystość i zwrócił się do zebranych:

„Szkoła w tradycji europejskiej sięga swoimi korzeniami wzorców greckich i rzymskich. Była ona zawsze miejscem, gdzie młody człowiek krzepnie, dojrzewa, wchodzi na drogę dorosłych wyborów i uczy się korzystać z wolności. To przesłanie w dzisiejszych okolicznościach nabiera dodatkowej symboliki. Problemem najciekawszym i najpiękniejszym jest problem jeden: w jaki sposób człowiek może obudzić w drugim człowieku poczucie wolności i jak z niej korzystać. Tak więc najgłębszym problemem wychowania jest nie to, w jaki sposób zapanować nad człowiekiem ale w jaki sposób obudzić w nim człowieczeństwo. A człowieczeństwem tym jest wolność i odpowiedzialność. Filozof Franz Rosenzweig znajduje piękną odpowiedź, mówi tak: są pewne wartości, Które przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez pieśni, i między innymi do takich wartości należy wolność. Ks. Józef Tischner w swoim artykule TAK SIĘ TOCZY MOJA MYŚL dodaje, że wolność musi być wyśpiewana i wyśpiewana wolność przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego śpiewu winna rodzić się odpowiedzialność bo tylko ona nadaje sens wolności człowieka.”

W trakcie spotkania odczytano także wyniki klasyfikacji poszczególnych klas a uczniowie, którzy osiągnęli średnią 4,75 otrzymali wyróżnienia i nagrody. Tradycyjnie każdy uczeń wyróżniony honorowany jest srebrną odznaką szkoły. Uczeń z najwyższą średnią otrzymuje złotą odznakę szkoły i tytuł PRIMUS INTER PARES. Prymusem w roku szkolnym 2021/2022 został Hubert Olszewski.

Kończąc spotkanie dyrektor szkoły Paweł Darul pogratulował uczniom i ich rodzicom osiągniętych wyników oraz złożył młodzieży następujące życzenia: „Pozwólcie, że złożę Wam w tym miejscu życzenia ale będą one przesłaniem na drogę, która przed Wami. Po pierwsze pamiętajcie że w życiu warto być i tego wam życzymy. Po drugie warto w życiu mieć – mieć przy sobie ludzi oddanych, niech zatem tacy właśnie ludzie towarzyszą waszym wyborom. Po trzecie warto w życiu być autentycznie sobą. Kto jest sobą jest rzetelny i nie ulega chwili. Po czwarte warto i należy w życiu szanować Tych, których macie u swego boku. To oczywiście wasi rodzice, którzy na pewno od was wymagają ale kto wymaga ten i kocha. Po piąte: wszyscy życzymy Wam powodzenia na majowe dni”.

Lista uczniów wyróżnionych:

Olszewski Hubert
Nalepa Adrian Jerzy
Świder Dobrawa
Nowak Nina
Trybuszewska Alicja
Darul Jan
Koniec Sajmon
Piotrowska Wiktoria
Somrowska Liwia
Wojciechowska Agnieszka
Stasinowski Szymon
Podlaszewska Alicja
Sawicka Zuzanna
Szczepaniak Aleksandra
Grochowska Weronika
Otto Aleksandra
Gniot Igor
Kośmider Anna
Rydzyńska Martyna
Wełnicka Wiktoria
Graczkowski Damian
Mateja Daria
Mierwa Kinga
Miętkiewicz Martyna
Minda Amelia
Sampławski Maksymilian
Anioł Natalia
Husak Julia
Centała Oliwia
Smolińska Jagoda
Szweda Bogumiła
Antczak Hubert
Kwiatkowska Paulina
Murawiec Julia
Tyl Liwia
Deja Martyna
Małolepszy Damian
Polaszewska Natasza
Turostowska Aleksandra
Górska Wiktoria
Kosiński Tymoteusz Alan
Kozimor Wiktoria
Pawlak Julia
Soboń Szymon
Sroka Martyna Weronika
Dudek Aleksandra
Laska Michał
Nowicki Mateusz
Zadłużna Kornelia

Materiał: Paweł Darul - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)