Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

29 września 2023

"Weekend seniora z kulturą” . Lista instytucji biorących udział w akcji

fot. MKiDN

fot. MKiDN

Oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, warsztaty i spektakle teatralne, koncerty operowe #oraz muzyczno-poetyckie, pokazy filmowe, spotkania autorskie, a także zajęcia gimnastyczne i taneczne – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez ponad 500 instytucji w całej Polsce w ramach „Weekendu seniora z kulturą”. Tegoroczna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, potrwa od 29 września do 1 października. W tych dniach seniorzy będą mogli skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z licznych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury w całej Polsce.

Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea. Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W ramach tego samego biletu zwiedzać muzeum będzie mogła także druga osoba. W programie – wspólne układanie Bitwy pod Grunwaldem, oprowadzanie muzyczne, zwiedzanie Galerii Sztuki XIX Wieku oraz trening ciała i umysłu z medytacją.

Natomiast Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu do kaplicy, na wieżę oraz ekspozycje stałe. W ofercie znalazło się oprowadzenie po wystawie czasowej „Oblicza Plakatu Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego oraz „Tamara Łempicka - ponad granicami”. Z kolei w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny po wystawach stałych „Piękne pachnące i kolorowe… czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”. Podczas spaceru uczestnicy obejrzą wybrane obrazy ukazujące kwiaty różnych gatunków roślin, ale także poznają sekrety i symboliczne znaczenia kwiatów. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jego oddziałach seniorzy będą mogli obejrzeć bezpłatnie wystawy czasowe oraz stałe. W ramach „Weekendy seniora z kulturą” zapraszamy także do muzeów w mniejszych miejscowościach.

Wyjątkowe wydarzenia czekają także w teatrach, filharmoniach i operach. Filharmonia Śląska w Katowicach zaprasza na koncert „WIELKIE CHÓRY - CHOPIN | Eibin | Wolanin | Chór”. Natomiast w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie można będzie obejrzeć koncert Akademii Operowej – „Zestawienie muzyki współczesnej z muzyką klasyczną” oraz spektakl operowy w dwóch częściach m.in. Bizet, Moniuszko, Penderecki, Szymanowski. Z kolei w Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert pt. „Msza Koronacyjna” w Lądzie nad Wartą w kościele pw. NMP i św. Wojciecha. W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu seniorzy będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych „Fabryka snów”, które maja za zadanie wzmocnić pewność siebie

Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki, centra i domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała bezpłatne spotkanie autorskie z pisarką Zośką Papużanką, której najnowsza książka „Żaden koniec” ukazała się w czerwcu 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy. Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Twarze pozowane i nieco podpatrzone” autorstwa Wiesławy Martowicz. Z kolei Łódzki Dom Kultury przygotował warsztaty taneczne w rytmie latino połączone z zabawą taneczną dla seniorów, zaś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się m.in. koncert muzyki instrumentalnej z dużą dawką improwizacji w wykonaniu zespołu Warmia Swing Trio.

Lista instytucji biorących udział tegorocznej edycji akcji (z podziałem na województwa) jest dostępna na stronie  https://www.gov.pl/web/kultura/weekend-seniora-z-kultura-2023.

Źródło: MKiDN

Oceń artykuł: 13 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)