Wysyłka ziemniaków towarowych. Gdzie trafiają te z naszego regionu?

fot. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Z racji tego, że ziemniaki są produktem, który może przenosić# wiele agrofagów stanowiących istotne zagrożenie fitosanitarne, przemieszczanie ziemniaków w UE jak i ich eksport do krajów nienależących do Unii, musi odbywać się pod nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Przesyłce ziemniaków towarowych, wyprodukowanych w Polsce i przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, musi towarzyszyć paszport roślin, co jest związane z występowaniem bakterii Clavibacter sepedonicus, wywołującej chorobę bakteriozę pierścieniową ziemniaka, która stwierdzana jest w naszym kraju w wyższym nasileniu w porównaniu do średniego poziomu dla UE. Paszport roślin dla ziemniaków towarowych jest wydawany przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN), po przeprowadzeniu badań potwierdzających, że przemieszczane ziemniaki są wolne od ww. bakterii lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji zarejestrowanego i nadzorowanego przez Inspekcję, które zostało urzędowo uznane za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.
Natomiast w przypadku eksport ziemniaków towarowych do państw spoza Unii Europejskiej wymagane jest zaopatrzenie przesyłki w świadectwo fitosanitarne, które WIORiN wydaje po potwierdzeniu, że ziemniaki spełniają wymagania fitosanitarne określone w przepisach państwa przeznaczenia przesyłki. Zakres wykonywanych przez WIORiN działań kontrolnych (tj. ocena wizualna bulw, pobranie prób, badania laboratoryjne) zależy od wymagań fitosanitarnych danego kraju.
Wysyłka ziemniaków towarowych, do innych państw Unii Europejskiej, realizowana była z terenu 13 województw. Najwięcej ziemniaków towarowych zostało wysłanych z województw: lubuskiego – 5 640 t, śląskiego – 1 302 t, podlaskiego – 1 126 t i łódzkiego – 1 092 t.
Tonaż (t) przemieszczonych ziemniaków towarowych, w rozbiciu na państwa członkowskie UE
Krajami Unii Europejskiej, gdzie skierowano największą ilość bulw ziemniaków towarowych były: Rumunia – 3 892 t, Bułgaria – 3 262 t, Republika Czeska – 1 606 t oraz Węgry – 1 186 t. Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku na etapie wydawania paszportu roślin podmiot deklarował kraj, do którego ziemniaki będą przemieszczane, co jest dopuszczalne.
* w chwili wystawienia paszportów roślin brak było wiedzy po stronie podmiotu do jakiego państwa UE będą przemieszczane bulwy ziemniaka
Eksport ziemniaków towarowych do państw spoza Unii Europejskiej, realizowany był z terenu 12 województw. Najwięcej ziemniaków towarowych zostało wysłanych z województw: lubuskiego – 6 873 t, świętokrzyskiego – 5 582 t, łódzkiego – 2 777 t i wielkopolskiego – 2 678 t.
Tonaż (t) wyeksportowanych ziemniaków towarowych w 2024 roku wg państwa przeznaczenia przesyłki
Krajami nienależącymi do Unii Europejskiej, gdzie eksportowano ziemniaki towarowe były: Ukraina – 19 442 t, Mołdawia – 4 766 t, Wielka Brytania – 508 t, Norwegia – 96 t i Serbia – 72 t.
Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Czytaj również
- Turniej brydża sportowego w Nakle. Duet Brzykcy i Popczyński górą
- Intensywne przygotowania. Pierwszy sprawdzian już 26 lipca
- Losowanie par rundy wstępnej. Puchar Polski w okręgu bydgoskim
- Zawody strzeleckie w Kowalewku. Kto uzyskał najwyższe wyniki?
- Runda wstępna Pucharu Polski. Skra Paterek kontra Czarni Nakło
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.
(czytaj więcej)O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.
(czytaj więcej)Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).
(czytaj więcej)Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
szmalcownik z szaberka, w dniu 20-07-2025 17:40:36 napisał:
odpowiedz
Bonjour, w dniu 20-07-2025 18:06:11 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 20-07-2025 19:19:17 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!