Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Z wizytą w Obserwatorium Astronomicznym. Poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek

fot. pow.

fot. pow.

W środę 22 września 2021 roku klasa III matematyczno-humanistyczna# z „Krzywoustego” uczestniczyła w wycieczce do Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina.

Nasze spotkanie z Wszechświatem rozpoczęliśmy od zapoznania się z teleskopami. Budowę oraz działanie tych przyrządów wyjaśnił nam pan Bartosz Pilarski. Mieliśmy przyjemność zobaczyć m.in. największy w Polsce amatorski teleskop Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym. Podczas zwiedzania poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek. Następnie nasza klasa została zaproszona na wykład oraz prezentację multimedialną dotyczącą Wszechświata. Przygotowana przez pana Marka Nikodema prelekcja pozwoliła nam dowiedzieć się ciekawych informacji oraz zobaczyć niezwykłe zdjęcia przedstawiające obiekty astronomiczne. Po wykładzie mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy meteorytów, skamieniałości oraz minerałów. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam na nocne obserwacje Wszechświata, jednak to nie popsuło nam zabawy. Ostatnią atrakcją wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Sympatycznie spędziliśmy czas w znakomitych humorach. Przy ognisku nie zabrakło rozmów i muzyki.

Dziękujemy opiekunom, panu Mirosławowi Andrzejewskiemu i księdzu Igorowi Wichrowskiemu za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że kolejny wyjazd będzie tak samo udany jak ten!


Materiał: Julia Borakiewicz / III mh

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)