Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2021

Zarobki mieszkańców województwa mogą szokować. GUS przedstawił dane

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc podaje# informacje na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Sprawdzamy, jak to wygląda w województwie kujawsko-pomorskim.

Zatrudnienie

W naszym województwie w czerwcu 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 256 tys. osób. Średnio było to o 0,5% więcej niż w czerwcu 2020 r. Pod względem dynamiki przeciętnego zatrudnienia w stosunku do ubiegłego roku kujawsko-pomorskie zajęło 16. miejsce wśród województw.

Wynagrodzenie

5154,43 zł – tyle brutto w czerwcu 2021 roku wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. To zdecydowany wzrost o 12,8 % w porównaniu do roku ubiegłego. Województwo kujawsko-pomorskie w czerwcu 2021 r. pod względem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zajęło 10. lokatę w rankingu województw. Było ono o 11,2% niższe niż średnia w kraju (5802,42 zł). Najlepiej zarabiali pracownicy w województwie mazowieckim (6777,25 zł) i dolnośląskim (6585,19 zł). Najgorzej wynagradzani byli pracownicy w województwie świętokrzyskim (4741,34 zł), warmińsko-mazurskim (4744,45 zł) oraz podkarpackim (4750,24 zł).

Wyjaśnienie Głównego Urzędu Statystycznego

Sektor przedsiębiorstw dotyczy podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie: leśnictwa i pozyskiwania drewna; rybołówstwa w wodach morskich; górnictwa i wydobywania; przetwórstwa przemysłowego; wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych; dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami oraz działalności związanej z rekultywacją; budownictwa; handlu hurtowego i detalicznego; na-prawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle; transportu i gospodarki magazynowej; działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi; informacji i komunikacji; działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości; działalności prawniczej, rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego, działalności firm centralnych (head offices); doradztwa związanego z zarządzaniem; działalności w zakresie architektury i inżynierii; badań i analiz technicznych; reklamy, badania rynku i opinii publicznej; pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej; działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej; działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją; naprawy i konserwacji komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego; pozostałej indywidualnej działalności usługowej.

Dane nie obejmują osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Opracowane na podstawie danych GUS

Oceń artykuł: 68 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (16)

  Zenobia, w dniu 01-08-2021 07:12:22 napisał:

  Pamiętam że od dziecka oglądając w TV Geremka, Michnika, Mazowieckiego, Kuronia itd myślałam o nich jak o wielkich ludziach, bohaterach, którzy mieli odwagę sprzeciwić się komunie, dopóki mnie mój dziadek nie uświadomił o faktach z ich przeszłości, jakie np artykuły Mazowiecki pisał w latach 50-tych i że Kuroń, którego lubiłam był komunistą, że myśliciel autorytet Leszek Kołakowski też nim był.Czar prysł, życie jest pełne rozczarowań.

  odpowiedz

  • -3 (21)

  :-), w dniu 01-08-2021 09:06:20 napisał:

  Co za brednie o tych średnich krajowych.Pokażcie mi ludzi ,którym w czasie pandemii podniesiono pensje.Z dupy bierzecie te informacje i siejecie propagandę.Pozwolę sobie napisać, że średnia netto w naszym całym kraju to 2800zł.oczywiście biorąc pod uwagę całą klasę społeczeństwa pracującego fizycznie (ale nie w systemie ośmiogodzinnym)

  odpowiedz

  • -7 (15)

  dziku, w dniu 01-08-2021 10:10:46 napisał:

  Kreatywna księgowość te dane są zbierane z przedsiębiorstw powyżej 50 osób. Mikro i średnia przedsiębiorczość zdycha a większość zarabia w okolicach minimalnej krajowej. Takie informacje to jak splunięcie w twarz zwykłemu człowiekowi.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Meble kuchenne - na zamówienie
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Nowe stylizacje
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Domek do ogrodu na jesień. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jesień w ogrodzie i na działce kojarzy się z porządkami.# Zanim wygodnie rozsiądziemy się w fotelu ciesząc się ciepłym wrześniowym słońcem, dobrze jest poświecić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Z pewnością usprawni je dobra organizacja, odpowiednie narzędzia i akcesoria oraz domek ogrodowy, czyli miejsce, w którym zawsze można trzymać wspomniane rzeczy pod ręką. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przez zakupem domku, który jest zrobiony z tworzywa sztucznego.

(czytaj więcej)