Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2023

Znaczki poczty podziemnej. Wystawa dla miłośników filatelistyki i nie tylko

fot. IPN

fot. IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska zapraszają na otwarcie wystawy #pt. „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 z kolekcji Edwina Klessy”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 350 kart wystawowych, 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego 2023 r. o godz. 16:00 w Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29).

Pierwsze znaczki wydawane w podziemiu były wykonywane przez internowanych osadzonych w ośrodkach odosobnienia podczas stanu wojennego, a następnie przez ogólnopolskie i regionalne organizacje podziemne oraz oficyny wydawnicze. Do schyłku lat osiemdziesiątych – według szacunkowych ocen – ukazało się około 35 tys. różnych odmian i rodzajów takich znaczków, sygnowanych m.in. przez Pocztę „Solidarność”, Pocztę „Solidarność Walcząca”, Pocztę Niezależną, Pocztę NZS, Pocztę KPN, etc.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć panel dyskusyjny oraz prelekcje poświęcone problematyce znaczków pocztowych wydawanych w podziemiu w latach 1981–1989.

Program:

Otwarcie wystawy – godz. 16:00

Prelekcje:

Michał Guć, „Znaczki Poczty Niezależnej w latach 1981–1989”

Edwin Klessa, „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 w moich zbiorach”

Paweł Głuszek, „Znaczki w zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu”

Panel dyskusyjny:

Uczestnicy: Michał Guć, Edwin Klessa, Paweł Głuszek 

Prowadzenie: Przemysław Zwiernik

Materiał: dr Marta Sankiewicz / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)