Dziś mamy 29 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 września 2024

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

fot. sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

Na nieludzkiej ziemi znów polski trakt

Wyznaczyły bezimienne krzyże...

Nie zatrzymał nas czerwony kat.

Bo przed nami Polska – coraz bliżej!

- brzmi fragment pieśni patriotycznej „Marsz Sybiraków”, będącej hymnem Związku Sybiraków i stanowiącej hołd dla Polaków zesłanych wgłąb ZSRR, którzy cierpieli i umierali w obozach pracy z głodu, wycieńczenia.

85. lat temu sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium, walczącej z armią niemiecką, Rzeczypospolitej. Było to następstwem układu zawartego 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Kilkaset tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej.

Źródło: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 17-09-2024 14:42:44 napisał:

    Pamiętamy kto jaką krzywdę wyrządził Polakom i będziemy przekazywać pokoleniom nikt niech nie próbuje zmieniać historii .

    odpowiedz

    • 2 (2)

    On, w dniu 18-09-2024 15:58:33 napisał:

    Nie zapominajmy o 1 września 1939 roku kiedy to hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Niezwykła sesja fotograficzna. Miejsce idelane do tworzenia

W minioną sobotę odbyła się niezwykła sesja fotograficzna# w Brzózkach.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)