Dziś mamy 29 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 sierpnia 2024

Chrupiące, kolorowe i pełne witamin. Jak przyrządzać sierpniowe warzywa?

fot. pow.

fot. pow.

Żywe i intensywne kolory sierpniowych warzyw sprawiają,# że każde danie z ich użyciem smakuje tak dobrze, jak wygląda. Pomarańczowe marchewki, czerwone buraczki, fioletowa cebula, biały kalafior, zielony brokuł, czy multikolorowa kapusta – te niezwykle proste, uprawiane lokalnie i często niedoceniane warzywa to prawdziwa skarbnica smaku i wartości odżywczych. Od wielu lat wykorzystywane są w tradycyjnej polskiej kuchni. Czas odkryć ich pełen potencjał!

Warzywa kapustne
Niekwestionowanym królem sierpniowych straganów jest kalafior. Choć podobnie jak brokuł czy jarmuż należy do rodziny kapustnych, niewiele osób wie, że z nich wszystkich zawiera najwięcej witaminy C. Ten cenny składnik nie tylko wzmacnia naszą odporność i zdrowie kości, ale także zmniejsza ryzyko chorób serca. Choć kalafior syci nas na długo, ma wyjątkowo niewiele kalorii, a przy tym jest bardzo bogaty w błonnik.

Kto nie zna smaku gotowanego kalafiora z dodatkiem chrupiącej, podsmażonej na maśle bułki tartej? Klasyk! Choć kalafior można spożywać także na surowo, pełnię swojego potencjału prezentuje dopiero po upieczeniu. Jednym z najmodniejszych dań tego sezonu są steki z kalafiora, czyli duże plastry warzywa nasączone ziołowo-olejową marynatą, podsmażone na patelni grillowej lub w piekarniku. Miłośnikom bardziej tradycyjnych smaków polecamy zupę-krem z pieczonego kalafiora i czosnku. Aby złagodzić intensywny smak warzyw, możemy dodać do niej odrobinę śmietany, a gotowe danie posypać podprażonymi plasterkami migdałów i startym żółtym serem. Dobrej jakości, wytwarzanym z naturalnych składników.

– Do produkcji najlepszej jakości serów żółtych wykorzystywane są tylko naturalne składniki: mleko, sól, bakterie fermentacji mlekowej i podpuszczka mikrobiologiczna – wymienia Ewa Polińska z MSM Mońki. – Sekretem monieckich serów jest szacunek do tego, co najcenniejsze – najwyższej klasy mleka od szczęśliwych krów. To właśnie doskonałe, lokalne mleko ma wpływ na charakterystyczny, pełny smak i sprężystą, oryginalną konsystencję naszych serów. – dodaje.

Warzywa korzeniowe
Sierpień pachnie pieczonymi warzywami korzeniowymi. Jednym z najważniejszych powodów, dla których uwielbiamy dania pieczone na blaszce w piekarniku jest nie tylko ich wyjątkowy smak, ale fakt, że wymagają niewielkiego wysiłku w przygotowaniu. Wystarczy pokroić ulubione warzywa korzeniowe – buraki, ziemniaki, marchewkę, seler i pietruszkę, dodać różyczki kalafiora lub brokułu, ćwiartki obranej cebuli i kilka ząbków czosnku. Całość wystarczy polać olejem, posypać sporą ilością suszonych ziół i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Pod koniec pieczenia warzywa warto posypać także tartym serem, który idealnie połączy wszystkie składniki otulając je ciągnącym się „kocykiem”. Warzywa można serwować z dodatkiem gotowanej kaszy oraz grillowanego mięsa, kurczaka lub ryby.

– Do delikatnych warzyw korzeniowych idealnie pasują sery żółte o bardziej wyrazistym smaku i orzechowym aromacie – podpowiada Ewa Polińska, MSM Mońki. – Taki właśnie jest moniecki Edam, który swój pikantny i lekko kwaskowaty smak zawdzięcza odpowiedniemu dojrzewaniu. Ser edamski należy do serów półtwardych, dlatego doskonale się topi. – wyjaśnia.

Na półkach sklepowych rozpoznamy go po tym, że ma twardą i suchą skórkę, która często pokryta jest czerwonym lub żółtym woskiem.

Warzywa strączkowe
W sierpniu dumnie pną się do nieba strączki różnego gatunku fasoli i groszku. Te niewielkie kuleczki doskonale sprawdzają się w zupach, gulaszach i innych potrawkach spożywanych na ciepło. Są przede wszystkim wartościowym źródłem dobrze przyswajalnego białka, ale w odróżnieniu od mięsa dostarczają nam także sporej dawki błonnika, który wpływa m.in. na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz wspiera mikroflorę bakteryjną jelit. I choć strączki kojarzą się nam głównie ze wzdęciami, gazami i szeroko pojętym dyskomfortem odczuwanym po posiłku, wystarczy, że przed gotowaniem namoczymy nasiona na całą noc w zimnej lub ciepłej wodzie, a unikniemy efektu „gazotwórczego”.

Jednym ze sposobów na idealne wykorzystanie świeżych strączków jest hummus, czyli aromatyczna, kremowa pasta z gotowanej lub wręcz rozgotowanej ciecierzycy z dodatkiem sezamowej tahiny i ząbków czosnku. Tak naprawdę hummus można przygotowywać na setki różnych sposobów. Serca i żołądki miłośników dobrego jedzenia podbijają m.in. hummusy z dodatkiem pieczonych buraków, czy młodego bobu.

Warzywa dyniowate

Makaron z cukinii to idealna, bezglutenowa alternatywa dla tradycyjnego makaronu. Cukinia ma delikatny smak i konsystencję zbliżoną do gotowanego ciasta, dlatego doskonale komponuje się z najróżniejszymi sosami. Cukinia zawiera dużą ilość wody, a przez to niewiele kalorii. Jest przy tym bogata w witaminy C, A i K oraz takie mikroelementy, jak potas czy magnez.

Tym, którzy jeszcze nie próbowali warzywnego spaghetti bez makaronu, polecamy sprawdzenie naszego przepisu na spaghetti z cukinii z pesto bazyliowym i Aldamerem, który zamieszczamy poniżej. Smacznego!


Spaghetti z cukinii z pesto bazyliowym i Aldamerem

Składniki:
- 2 młode cukinie,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 4 pomidory suszone (w oleju),
- 50 ml wody,
- 100 ml oliwy z oliwek,
- 3 ząbki czosnku
- 1 pęczek świeżej bazylii,
- 1 łyżka łuskanego słonecznika,
- 100 g sera Aldamer MSM Mońki,
-sól i pieprz do smaku.

Wykonanie:
Cukinie umyć, osuszyć i obieraczką julienne lub tradycyjną do warzyw zestrugać wzdłuż cukinii paseczki przypominające spaghetti. Podsmażyć krótką chwilę na rozgrzanym oleju, a następnie podlać wodą, dodać pomidory suszone pokrojone w paseczki, przykryć pokrywką i poddusić ok. 2 minuty, aż cukinia zmięknie. Oliwę z oliwek, czosnek, listki bazylii i podprażony na suchej patelni słonecznik zmiksować, doprawić solą, pieprzem, polać spaghetti z cukinii i wymieszać. Po wyłożeniu na talerze posypać starkowanym serem żółtym aldamer.

Materiał: Patrycja Ogrodnik

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Niezwykła sesja fotograficzna. Miejsce idelane do tworzenia

W minioną sobotę odbyła się niezwykła sesja fotograficzna# w Brzózkach.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)