Dziś mamy 28 października 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 września 2024

Legendarny żużlowiec gościem marszałka. Bohater "Per forever"

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Legendarny szwedzki żużlowiec Per Jonsson, który w latach 90#. występował w barwach toruńskiego Apatora, był dziś gościem marszałka Piotra Całbeckiego. Mistrz świata z 1990 roku, którego wspaniałą karierę przerwał dramatyczny wypadek na torze, jest bohaterem fabularyzowanego dokumentu „Per forever”. Przedpremierowy pokaz filmu odbył się wczoraj w Toruniu.

„Per Forever” (produkcję wsparł finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego), zrealizowany przez Tomasz Gezelę i Łukasza Śliwę w trzy dekady po wypadku Jonssona podczas zawodów derbowych w Bydgoszczy, to opowieść o człowieku, który nie poddał się w obliczu tragedii. Wręcz przeciwnie, wyszedł z niej wzmocniony. Obraz, jak napisali o nim jego twórcy, „przybliża widzowi cichą, osobistą walkę o godność i normalność po wypadku”. Dodajmy: walkę zwycięską, o czym nie wątpi nikt, kto zetknął się z 58-letnim dziś mistrzem. Godność, siłę i hart ducha widać w jego wyprostowanej postawie na wózku, spojrzeniu, dowcipnych wypowiedziach.

W filmie występuje też inny utytułowany wybitny żużlowiec, bydgoszczanin Tomasz Gollob, siedmiokrotny mistrz świata, trzydziestokrotny mistrz Polski, który 7 lat temu uległ poważnemu wypadkowi podczas treningu.

Perowi Jonssonowi towarzyszy w Toruniu rodzina. W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli także m.in. radny województwa Jacek Gajewski, dyrektor gabinetu marszałka Beata Sawińska i pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek. Projekcje filmu Toruniu jeszcze dziś i jutro.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 8 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie

26 października br. szeregi 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) zasilili kolejni żołnierze. 36 przysięga w historii Brygady miała miejsce na placu przy ul. Zielony Rynek we Włocławku. Była to szczególnie uroczysta chwila dla najmłodszego, włocławskiego batalionu, któremu został wręczony proporzec rozpoznawczy.

(czytaj więcej)
0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Pośpimy dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Dzisiejszej nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu# z letniego na zimowy.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)