Spotkanie z podróżnikiem. Wirtualna podróż po Andach

fot. MGOKiR Mrocza
Poniedziałkowe popołudnie, 28 kwietnia 2025 roku, sala # Pod Kunami w Mroczy znów wypełniła się pasjonatami podróży i ciekawymi świata mieszkańcami. Dzięki inicjatywie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji odbyło się drugie już spotkanie z Marianem Dąbrowskim – podróżnikiem, gawędziarzem i człowiekiem, którego życie to niekończąca się przygoda.
Tematem spotkania była fascynująca wyprawa przez Wysokie Andy – od peruwiańskiego wybrzeża Pacyfiku po tajemnicze Machu Picchu. Goście mieli okazję przeżyć tę niezwykłą podróż niemal na żywo – dzięki barwnej opowieści, zdjęciom i entuzjazmowi prelegenta.
Wirtualna podróż przez serce Ameryki Południowej
Podczas spotkania uczestnicy przemierzyli trasę niemal 14-godzinnego lotu z Amsterdamu do Limy, odwiedzili Archipelag Wysp Ballestas – zwanych peruwiańskimi Galapagos – oraz wyruszyli w kierunku najwyżej położonego żeglownego jeziora na świecie – Titicaca. Na trasie nie zabrakło wizyty w historycznych miastach – Limie i Cusco – oraz niezapomnianych krajobrazów Kanionu Colca, którego głębokość przewyższa nawet słynny Grand Canyon.
Kulminacją wyprawy było oczywiście Machu Picchu – mistyczne ruiny wysoko w Andach, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie i symbol potęgi cywilizacji Inków. Dodatkowych emocji dostarczyła opowieść o liniach z Nazca – tajemniczych geoglifach, których znaczenie do dziś pozostaje nieodgadnione.
W trakcie prezentacji pojawiły się również ciekawostki kulturowe – o liściach koki, klimatycznym zjawisku „garua” czy o tym, jak smakuje peruwiański przysmak – świnka morska.
Marian Dąbrowski – podróżnik z duszą odkrywcy
Marian Dąbrowski, rocznik 1957, od lat przemierza świat, łącząc pasję do podróżowania z zamiłowaniem do historii i geografii. Jego pierwsza wielka wyprawa poza Europę – do Indii i Nepalu – zapoczątkowała nowy etap życia, pełen egzotycznych kierunków i niezwykłych doświadczeń.
Z czasem odwiedził niemal wszystkie kontynenty – od Afryki, przez Amerykę Środkową i Południową, aż po Azję Południowo-Wschodnią. Jego relacje to nie tylko zapis tras, ale przede wszystkim ludzkich historii, obserwacji i refleksji. To właśnie autentyczność i umiejętność barwnego opowiadania sprawiają, że każde spotkanie z nim to wyjątkowa podróż w nieznane.
Dziękujemy za obecność i zapraszamy ponownie. Spotkanie otworzył dyrektor MGOKiR – Łukasz Piotrowski, zapowiadając, że Mrocza ma ambicję kontynuować cykl „Spotkań z Podróżnikiem Marianem”. Entuzjazm publiczności i liczna frekwencja są najlepszym dowodem na to, że podróże – choćby te wirtualne – nadal inspirują i przyciągają.
Już teraz czekamy na kolejne spotkanie – i kolejną opowieść o świecie, który czeka, by go odkrywać.
materiał: Małgorzata Papała
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






























Czytaj również
- 63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk Na Pałukach już wiosna!
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dyskutowano o bestsellerowej powieści
- Wiosenno-miłosny koncert. Uczniowie oczarowali widownię
- Śniadanie Wielkanocne w Mroczy. W hali zapanowała świąteczna atmosfera!
- Barwny korowód przeszedł ulicami. Piękna tradycja w Niedzielę Palmową
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)