Dlaczego korki lepiej sprawdzają się na boisku od zwykłych butów?

fot. powierzone
Piłka nożna to sport, który wymaga nie tylko dużej sprawności fizycznej, ale# również odpowiedniego sprzętu. Jednym z ważniejszych elementów są buty – ich wybór może wpływać nie tylko na komfort gry, ale również bezpieczeństwo i efektywność na boisku.
Z czego wynika przewaga korków na boisku?
Korki lepiej sprawdzą się na boisku z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim to:
-
lepsza przyczepność do nawierzchni – dzięki podeszwie z wypustkami (korkami) ten rodzaj obuwia zapewnia bardzo dobrą przyczepność do murawy. A co za tym idzie – zawodnik może poruszać się pewnie po boisku, szybko zmieniać kierunek biegu oraz hamować bez poślizgów. W podobnych warunkach zwykłe sportowe buty ślizgałyby się po murawie, zmniejszając przy tym efektywność gry oraz podnosząc ryzyko urazów i kontuzji;
-
większa kontrola nad piłką – korki mają także specjalne cholewki, które są bardzo dobrze przystosowane do kontaktu z piłką. Buty wykonano z materiałów, które zwiększają tarcie w kontakcie z piłką i wpływają przy tym na czucie i kontrolę nad piłką;
-
wsparcie dynamiki ruchu – korki projektuje się z myślą o szybkich i dynamicznych ruchach. Waga, elastyczność oraz linia butów są przystosowane zwrotów, przyspieszeń i nagłego zatrzymywania się;
-
dostosowanie do różnego rodzaju nawierzchni – korki 44 występują w różnych wariantach, w zależności od rodzaju nawierzchni. Po inny rodzaj możemy sięgnąć w przypadku gry na sztucznej trawie, grząskiej murawie, czy zwykłej i suchej trawie.
Korki do piłki nożnej – na to warto zwrócić uwagę
Choć przy wyborze korków zwracamy również uwagę na estetykę butów, w przypadku butów tego rodzaju powinna mieć drugorzędne znaczenie. Przede wszystkim warto zacząć od sprecyzowania rodzaju nawierzchni, na której zamierzamy używać korków. W sklepach znajdziemy modele obuwia z różnymi oznaczeniami, m.in. SG (na mokrą trawę), FG (na suchą trawę) czy IC (na boiska wewnętrzne).
Drugim istotnym kryterium jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Korki nie powinny być ani zbytnio ciasne, ani za luźne. Zawsze powinno się je mierzyć w skarpetach piłkarskich, najlepiej pod koniec dnia, kiedy stopy są już zazwyczaj lekko opuchnięte.
Warto także zwrócić uwagę na szerokość butów – dostępne są modele na z węższą lub szerszą cholewką. Korki piłkarskie powinny być także dobrze wyprofilowane, by wspierać prawidłowe rozkładania ciężaru ciała podczas gry.
W zależności od pozycji na boisku mogą sprawdzić się różne rodzaje korków – skrzydłowi mogą zdecydować się na lżejsze modele butów, z kolei obrońca czy bramkarz mogą wybrać korki ze wzmocnioną ochroną stopy. Na rynku dostępne są także modele butów z różnym systemem sznurowania – od klasycznego, przez asymetryczny i schowany, aż po korki bez sznurówek. Warto wybrać najlepszą dla siebie opcję.
Korki na boisku nie tylko wpływają na komfort gry, ale również bezpieczeństwo. Dlatego nawet w przypadku gry amatorskiej warto rozważyć ich zakup. Inwestycja w dopasowane do naszych potrzeb obuwie może bardzo szybko zwrócić się w postaci lepszych wyników na boisku.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)