Dziś mamy 28 września 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2024

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

fot. DWOT

fot. DWOT

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

Scenariusz przewidywał ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego. Żeby to było możliwe żołnierze byli zmuszeni do usunięcia wiatrołomów i udrożnienia drogi wspólnie ze strażakami. Dopiero po tym mogli przystąpić do triażu poszkodowanych, wstępnej pomocy przedmedycznej i ewakuacji dzieci.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie i obecność na dzisiejszych ćwiczeniach. To drugie nasze spotkanie. Co bardzo ważne ubiegłoroczne ćwiczenie dało nam szereg obserwacji i doświadczeń, które później analizowaliśmy. Liczę, że dzisiejsze ćwiczenie również pomoże nam doskonalić wspólne procedury – rozpoczął ćwiczenie Wójt Gminy Wielgie, p. Sławomir Sadowski.

Trudne Warunki

Ulewny deszcz, który rozpoczął się w trakcie ćwiczenia, idealnie wpisał się w scenariusz, który zakładał nagłe podniesienie się wody w jeziorze i zagrożenie lokalnymi podtopieniami. Żołnierze byli odpowiedzialni za przygotowanie worków z piaskiem i ułożenie wału przeciwpowodziowego. Wydarzenia z ostatniego miesiąca i powodzie błyskawiczne na południu kraju pokazały, że jest to ważny element, który warto przećwiczyć przed koniecznością rzeczywistego działania.

- Moi żołnierze byli odpowiedzialni przede wszystkim za udrożnienie drogi dojazdowej do plaży, poszukiwanie zaginionych harcerzy oraz ewakuację najciężej poszkodowanych do najbliższej placówki medycznej. Pomagali również przy resuscytacji poszkodowanego, który został odnaleziony przez łódź Straży Pożarnej na powierzchni wody. Ćwiczenia tego typu umożliwiają nam wypracowanie wspólnych procedur z innymi służbami na wypadek konieczności działania przy prawdziwej klęsce żywiołowej. To bardzo cenne doświadczenie – podsumował dowódca kompanii por. Dawid Zieliński.

Poszukiwanie osób zaginionych

Terytorialsi byli w przeszłości już kilkukrotnie zaangażowani w poszukiwanie osób zaginionych w województwie kujawsko-pomorskim. W razie potrzeby posiadają również wyspecjalizowany sprzęt jak bezzałogowy statek powietrzny Fly Eye 3.0., który umożliwia poszukiwania w dzień, w nocy oraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Ostatnie zajęcia były okazją do przypomnienia sposobów poszukiwania osób zaginionych, ponieważ część harcerzy rozproszyła się po lesie w rejonie tzw. plaży harcerskiej.

Nowe obowiązki

Wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem

Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

Materiał: Oficer prasowy kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 17-06-2024 17:07:35 napisał:

    Za robotę się brać .Nie ośmieszajcie się żyganko bierze jak to coś widzę

    odpowiedz

    • 0 (0)

    przyjaciel psów, w dniu 19-06-2024 10:36:31 napisał:

    ' współdziałanie służb' opiewa nagłówek!!!! a jakie to służby macierawicza????

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Niezwykła sesja fotograficzna. Miejsce idelane do tworzenia

W minioną sobotę odbyła się niezwykła sesja fotograficzna# w Brzózkach.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)