Dziś mamy 3 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 lutego 2024

Odbudowano dom Heleny Grossówny. Budynkowi groziła rozbiórka

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przy #ul. Wola Zamkowa w Toruniu można już zobaczyć odbudowany dom, w którym mieszkała Helena Grossówna. Trwają ostatnie prace, które zakończą się w marcu. Dziewiętnastowieczny budynek udało się ocalić dzięki inicjatywie marszałka Piotra Całbeckiego.

- Cieszę się, że udało nam się odzyskać ten budynek. Przypomina nam o Toruniu pełnym zabudowy szachulcowej, której jest coraz mniej. Zachowujemy to dziedzictwo, aby przemawiało do przyszłych pokoleń na równi z gotykiem. Składamy hołd wszystkim, którzy budowali i mieszkali w takich obiektach – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Aktorka, tancerka i uczestniczka powstania warszawskiego Helena Grossówna mieszkała w Toruniu w latach młodości. Jej dom stał przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża i groziła mu rozbiórka. Po wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomość przejął samorząd województwa. W 2022 roku dom został zinwentaryzowany i rozebrany, a jego elementy przewieziono na teren przy ul. Wola Zamkowa.

Ze względu na zły stan elementów drewnianych budynku konieczne było ich odtworzenie. Inwestycja jest zrealizowana w ponad osiemdziesięciu procentach. Kończy się układanie posadzki, montowane są schody na pierwsze piętro, centralne ogrzewanie i wentylacja. Do wykonania zostały prace tynkarskie i malarskie. Obiekt będzie wyposażony w windę i platformę dla osób z niepełnosprawnościami. Odbudowa objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. Wykonawcą prac jest firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej (Małopolskie).

Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie poświęcony nie tylko Helenie Grossównie, ale również innej gwieździe przedwojennego kina, pochodzącej z Lipna, Poli Negri. Młodzież zyska tu przestrzeń do spotkań i pracy twórczej.

Dofinansowanie na odbudowę domu otrzymało Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Inwestorem zastępczym jest spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 17 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa magazynów
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Drzwi otwarte w nakielskiej komendzie. Policjanci służyli informacją

Mundurowi nakielskiej komendy powiatowej zorganizowali# „drzwi otwarte”, podczas których osoby zainteresowane służbą w Policji, uzyskać mogły szczegółowe informacje w sprawie wymogów stawianych kandydatom i postępowania kwalifikacyjnego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone od 20 lat

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony# jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)