Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

16 października 2021 0

Wiejski jarmark w sercu Torunia. Lokalne żywność i dania kuchni regionalnej

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki# - dziś (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedaje warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspomnienia z wakacji! Przygoda młodzieży z „Eko – spacerami”

Wakacje już dawno za nami, ale w myślach cały czas o# nich pamiętamy. Miło wrócić wspomnieniami do ciepłych letnich nocy, szumu wiatru, złotych łanów zbóż, dzikiej przyrody… Na ten temat sporo mogą powiedzieć dzieci i młodzież z sołectwa Kosowo, które w dniach 16 – 17 sierpnia uczestniczyły w wyjeździe do leśniczówki w miejscowości Laskownica. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie przy udziale Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Był to wyjazd realizowany w ramach projektu „Eko – spacery”, na który środki były pozyskane ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartych konkursów.

(czytaj więcej)
11 października 2021 0

Teren przy jeziorze zyskał nowy blask. Sobotnia akcja mieszkańców

W sobotnie przedpołudnie kilkadziesiąt osób – mieszkańców# gminy Więcbork wzięło udział w jesiennym sprzątaniu terenu wokół Jeziora Więcborskiego.

(czytaj więcej)
08 października 2021 0

2021 rokiem Tadeusza Różewicza. Był jednym z najwybitniejszych dramaturgów

„Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” (T. Różewicz, Kartoteka)

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Integracja gminnych kół gospodyń wiejskich. „Z wizytą u sąsiadki”

2 października w świetlicy wiejskiej w Wyrzy odbyło się# kolejne spotkanie z cyklu „Z wizytą u sąsiadki” pn.: „Ryba na wszystkie sposoby”. Spotkanie to było dobrą okazją integracji gminnych Kół Gospodyń Wiejskich po trudnym czasie jakim był dla wszystkich ostatni rok.

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike. Został nim Zbigniew Rokita

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2021. To# Zbigniew Rokita, autor reporterskiej książki o Górnym Śląsku „Kajś” (wyd. Czarne, 2020). Tytuł wygrał także w plebiscycie na Nagrodę Nike Czytelników.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Panie promują naszą gminę

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie# wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Bibliotekarz poleca! Borlik i jego seria kryminalna

„Boska proporcja”, „Materiał ludzki”, „Białe kłamstwa” to kryminalna seria#, urodzonego w Bydgoszczy, Piotra Borlika, której główną bohaterką jest Agata Stec – komisarz gdańskiej policji.

(czytaj więcej)
27 września 2021 0

Rodzinnie w Wielu. Panie z KGW przygotowały pyszne wypieki

W niedzielę 26 września na boisku przy# świetlicy wiejskiej KGW zorganizowało festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień ,,SzczepimySię z KGW”.

(czytaj więcej)
24 września 2021 0

Uroczyste odsłonięcie tablic w Turze. Stalag XXIB/H Thure

29 września 2021 roku o godzinie 13.00 w Turze w miejscu# dawnego obozu jenieckiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Stalag XXIB/H Thure (obóz jeniecki z lat II wojny światowej).

(czytaj więcej)
21 września 2021 0

Moc atrakcji dla uczestników festynu. Były dmuchane zamki, pyszne potrawy i wypieki

W minioną niedzielę w Kosowie odbył się festyn pod hasłem# „Szczepimy się z KGW” organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Kosowianki.

(czytaj więcej)
20 września 2021 0

Festynów nie brakowało. Wśród atrakcji stanowisko policjantów

Prezentacja radiowozów, możliwość sprawdzenia, jak działają# alkogogle oraz poznania tajników daktyloskopii, to atrakcje, które przygotowali policjanci dla dzieci biorących udział w festynach organizowanych na terenie powiatu.

(czytaj więcej)
20 września 2021 0

Udana impreza. Wspólne sprzątanie i świętowanie na zakończenie lata

W ubiegłą sobotę w Drążnie odbyła się impreza# integracyjna z okazji Światowego Dnia Sprzątania Świata oraz Zakończenia Lata.

(czytaj więcej)
19 września 2021 0

Piknik motocyklowy w Paterku. Uczestnicy wsparli leczenie Emilki

W sobotę, 18 września, w Dolinie Sokołów w# Paterku odbył się piknik motocyklowy.

(czytaj więcej)
18 września 2021 0

Pyszne potrawy, niespodzianki i szczepienia. Za nami festyn w Anielinach

No i udało się. Była pogoda(ducha też). Słońce pięknie świeciło nad# świetlicą w Anielinach a przede wszystkim możliwość zaszczepienia się przeciw COVID 19 dla każdego chętnego, kto przybył 17 września 2021 na Festyn "SzczepimySię z KGW".

(czytaj więcej)
17 września 2021 0

Integracyjny wyjazd do Grudziądza. Pogoda i humory dopisały

W dniu 15 września 2021 roku grupa członków Polskiego# Związku Niewidomych Koła Powiatowego w Nakle wraz z opiekunami udała się na wycieczkę integracyjną do Grudziądza, dofinansowaną ze środków PFRON.

(czytaj więcej)
17 września 2021 4

Międzynarodowa Wystawa Grafiki. Warsztaty prowadził Marcin Otto

W czwartek, 16 września w Muzeum Ziemi Szubińskiej# Starosta Nakielski Tadeusz Sobol uroczyście otworzył wystawę grafiki z powiatu Elbe-Elster i powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
12 września 2021 0

Festyn Archeologiczny wystartował. Co czeka odwiedzających?

Przy słonecznej pogodzie i dużej frekwencji ruszył XXVI Festyn Archeologiczny w # Biskupinie. Największa impreza w Polsce zajmująca się tematyką popularyzacji wiedzy o człowieku w pradziejach potrwa do wtorku, 14 września.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)