Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

05 października 2022 0

Pożegnanie lata. Była zabawa taneczna i konkursy

30 września 2022 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej #w Nakle wzięli udział w uroczystym "Pożegnaniu Lata". Tańce przeplatane konkursami uświetniły zabawę wszystkim obecnym.

(czytaj więcej)
01 października 2022 0

Mieszkańców odwiedzili pszczelarze. Na zakończenie słodka degustacja

W środę 28 września 2022 r. Mieszkańców Domu Pomocy# Społecznej w Nakle odwiedzili Panowie: Ludwik Żurek oraz Piotr Kuś z Koła Pszczelarskiego "Chrońmy Pszczoły", którzy przeprowadzili pogadankę edukacyjną na temat pszczół i pszczelarstwa.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Z cyklu bibliotekarz poleca. "Gdzie śpiewają raki"

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory# dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

(czytaj więcej)
25 września 2022 0

Warsztaty kulinarne. Powstały przepyszne placki ziemniaczane

21 września 2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne podczas których powstały przepyszne placki ziemniaczane.

(czytaj więcej)
18 września 2022 10

„Barwy Lata–Dary Jesieni”. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem

18 września mieszkańcy powiatu nakielskiego tłumnie zjechali się do # Minikowa, a wszystko za sprawą jesiennych targów ogrodniczych. Nie było to jednak jedyne wydarzenie odbywające się tego dnia na terenie Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
16 września 2022 0

Zakończenie lata z Klubem Seniora. Wspólne pieczenie kiełbasek

W dniu 14 września 2022 roku w Harcerskiej Stanicy Wodnej w Rościminie# o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie Klubu Seniora z okazji zakończenia lata. Wśród zaproszonych gości zjawili się m.in. : Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Okonek oraz Sołtys Rościmina – Henryk Kimber.

(czytaj więcej)
11 września 2022 0

Święto Ziemniaka w Matyldzinie. Były konkursy i pyszne potrawy

10 września 2022 roku w świetlicy wiejskiej w Matyldzinie odbyły się obchody# Święta Ziemniaka organizowane przez Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Matyldzin oraz LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk".

(czytaj więcej)
11 września 2022 11

Stanisław Soyka wystąpił w Szubinie. Kwartet zachwycił

W sobotni wieczór dla mieszkańców Szubina wystąpił Stanisław Soyka Kwartet!# Sala Szubińskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność zachwycona występem na żywo.

(czytaj więcej)
06 września 2022 0

Zwiedzili Kołobrzeg i Ciechocinek. Pogoda dopisała zwiedzaniu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nakle ostatnio odwiedzili Kołobrzeg i Ciechocinek.

(czytaj więcej)
05 września 2022 22

Widownię poniosło! FMNM gościło gwiazdy polskiej piosenki

„Pogo!”, „Robimy koło!” „Było mało!” – To były jedne# z niektórych okrzyków, jakie dało się słyszeć podczas Festiwalu Muzyka nad Notecią. Na nim zagrały gwiazdy polskiej estrady, które sprawiły, że słuchaczy dosłownie „poniosło”.

(czytaj więcej)
01 września 2022 0

"Krzyżówka z nakielską policją". Konkurs rozstrzygnięty

„Krzyżówka z nakielską Policją” to konkurs, jaki funkcjonariuszka zajmująca się w # nakielskiej komendzie profilaktyką, ogłosiła jeszcze w trakcie wakacji. Przedsięwzięcie skierowane było do dzieci w wieku od 6 do 9 lat z terenu powiatu nakielskiego. Z ogromną radością doliczyliśmy się blisko 100 krzyżówek rozwiązanych przez dzieci. Wielkie brawa!

(czytaj więcej)
26 sierpnia 2022 0

Bibliotekarz poleca dzieciom. Przygody kury Adeli

W cyklu Bibliotekarz poleca dzieciom, dzisiaj przedstawiamy serię Kura Adela autorstwa Joanny Krzyżanek.

(czytaj więcej)
23 sierpnia 2022 0

Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Fotorelacja z wydarzenia

Tegoroczne Urodziny Mroczy zakończył koncert jednego z najpopularniejszych# polskich zespołów, znanego na polskiej scenie muzycznej od wielu lat, zespołu „Varius Manx” z wokalistką Kasią Stankiewicz. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych mieszkańcy naszej gminy oraz przyjezdni sympatycy zespołu dzielnie wspierali artystów podczas występu.

(czytaj więcej)
22 sierpnia 2022 32

121,122,123… Szkolenie spadochronowe

W minionym tygodniu rozpoczął się podstawowy #kurs spadochronowy dla ratowników JRS oraz kandydatów do służby w jej szeregach.

(czytaj więcej)
22 sierpnia 2022 14

Varius Manx i Kasia Stankiewicz w Mroczy! Była „moc”!

Drugi dzień „Urodzin Mroczy” był z „pompą”.# Tym razem wisienką na torcie był zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Fanów nie powstrzymała nawet nawałnica.

(czytaj więcej)
20 sierpnia 2022 0

Pierwszy dzień obchodów Dni Mroczy. Było sportowo i muzycznie

W ten weekend Mrocza świętuje swoje 629. urodziny. Z tej okazji zaplanowano sporo atrakcji sportowych, jak i muzycznych.

(czytaj więcej)
18 sierpnia 2022 0

Koncert Nakielskiej Orkiestry Dętej. Mieszkańcy bawili się znakomicie

16 sierpnia 2022 r. w Domu Pomocy Społecznej w Nakle odbył się# koncert Nakielskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Marlewskiego.

(czytaj więcej)
18 sierpnia 2022 2

OSP JRS Kowalewko dla dzieci i młodzieży. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek

W miesiącu sierpniu po raz kolejny Jednostkę Ratownictwa# Specjalnego w Kowalewku odwiedziły dzieci i młodzież z terenu gminy Sadki.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)