Rolnictwo
Dofinansowanie na zalesienie. Pozostało kilkanaście dni

Do 31 lipca 2025 r. o pomoc finansową mogą ubiegać się# właściciele gruntów rolnych planujący inwestycje leśne na posiadanych terenach. Wsparcie na działania zwiększające bioróżnorodność mogą uzyskać również właściciele lasów prywatnych – przypomina Wojciech Legawiec, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
(czytaj więcej)"Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Szkolenia dla rolników

Program prewencyjny Państwowej Inspekcji# Pracy „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Roczne założenie programu dla# OIP w Bydgoszczy to 950 osób do przeszkolenia rolników oraz ich rodzin, w tym dzieci.
(czytaj więcej)Refundacja części poniesionych kosztów. Sześć interwencji

Organizacje producentów owoców i warzyw mogą# do 25 lipca 2025 r. ubiegać się o wsparcie przyznawane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór na interwencje w sektorze owocowo-warzywnym prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną.
(czytaj więcej)Zwrot podatku akcyzowego. Drugi termin na składanie wniosków

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi #informuje.
(czytaj więcej)Płatności dobrostanowe. Przypomnienie o niezbędnych dokumentach

Przypominamy, że do #31 lipca producenci trzody chlewnej, drobiu i bydła ubiegający się o płatności dobrostanowe w 2025 r. muszą uzyskać niezbędne certyfikaty potwierdzające spełnianie określonych standardów hodowli. Brak ważnego dokumentu może skutkować odmową przyznania wsparcia.
(czytaj więcej)Ruszył nabór wniosków. Wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Od 14 lipca do 27 lipca 2025 r. producenci trzody chlewnej #mogą ubiegać się o wsparcie na wdrożenie w gospodarstwach rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0. Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności można przeznaczać na inwestycje w cyfryzację i automatyzację prowadzonej produkcji.
(czytaj więcej)Kupno ziemi rolnej w Polsce to proces. Kto może ją nabyć?

Kupno ziemi rolnej w Polsce to proces, w którym istotną# rolę odgrywa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - wspierając rozwój rolnictwa i dążenie do racjonalnego gospodarowania gruntami. Kto może nabyć grunt rolny, kiedy potrzebna jest decyzja KOWR, w jakich przypadkach państwo może przejąć nieruchomość lub udziały w spółce? Jak wygląda nadzór nad realizacją obowiązków i co pokazują najnowsze dane? Prezentujemy, jak w praktyce realizowana jest ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.
(czytaj więcej)Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi. W hołdzie bohaterom

12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi#. To wyraz pamięci dla mieszkańców wsi, którzy w czasie II wojny światowej wykazali się niezwykłą ofiarnością i patriotyzmem, a za swoją postawę często płacili najwyższą cenę.
(czytaj więcej)Premie dla młodych rolników. Nabór wniosków do 31 lipca

Premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki# Rolnej na lata 2023-2027 młodzi rolnicy mogą otrzymać na rozpoczęcie lub rozwój działalności rolniczej w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych czy też przygotowania ich do sprzedaży.
(czytaj więcej)Apel sektora drobiarskiego. Zagrożenia i wyzwania

10 lipca bieżącego roku odbyło się spotkanie# Prezesa Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Dariusza Goszczyńskiego, z przedstawicielami mediów. Spotkanie dotyczyło najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem drobiarskim w Polsce i Unii Europejskiej.
(czytaj więcej)Finisz kampanii dopłat bezpośrednich. Dziś ostateczny termin

Ostateczny termin na złożenie wniosków# o dopłaty bezpośrednie lub obszarowe za 2025 r. mija w piątek 11 lipca. Dokumenty złożone po tym terminie nie będą mogły być rozpatrzone - przypomina Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
(czytaj więcej)Ochrona środowiska i klimatu. Wyższy limit środków na inwestycje

W związku z podpisaniem przez MRiRW zmienionych #Wytycznych w zakresie podziału środków dostępnych w ramach niektórych interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zwiększony został limit środków dla interwencji I.10.4 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” do kwoty 1,5 mld zł.
(czytaj więcej)Koniec papierowych zgłoszeń. Zmiana dla hodowców zwierząt

Od 1 stycznia 2026 r. system IRZplus stanie się jedynym miejscem# zgłaszania wszystkich zdarzeń dotyczących bydła, owiec, kóz, świń i koniowatych.
(czytaj więcej)Ostatni moment na złożenie wniosku. Wysokiej klasy materiał siewny

Jeszcze tylko do czwartku #10 lipca 2025 r. Agencja przyjmuje wnioski o zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
(czytaj więcej)Wręczenie nagród i wyróżnień. Podsumowanie targów w Minikowie

Podczas debaty „Rolnictwo dziś i jutro” odbyła się ceremonia# wręczenia wyróżnień i podziękowań związanych z Kujawsko-Pomorskimi Dniami Pola oraz Międzynarodowymi Targami Rolno-Przemysłowymi AGRO-TECH
(czytaj więcej)Obowiązkowa homologacja pojazdów rolniczych. Jakie wymagania?

W przypadku pojazdów #rolniczych i leśnych (ciągniki rolnicze lub leśne, przyczepy rolnicze lub leśne oraz wymienne urządzenia ciągnięte) ARiMR na etapie rozliczania inwestycji będzie wymagała rejestracji ww. pojazdów albo przedstawienia dokumentu dotyczącego homologacji w przypadku kiedy rejestracja pojazdu nie będzie wymagana.
(czytaj więcej)Odmiany amatorskie i regionalne. Przez dekady towarzyszyły naszym przodkom

Odmiany amatorskie to głównie rośliny warzywne #wyprowadzone do uprawy w specyficznych warunkach glebowych, klimatycznych lub agrotechnicznych. Choć nie mają znaczenia dla wielkotowarowych upraw, ich wartość leży w utrwaleniu lokalnych cech, unikalnych genotypów i tradycji uprawowej. Często wyhodowane przez rolników-amatorów i przez nich utrwalone w środowisku.
(czytaj więcej)Nabór zmierza do końca. Inwestycje w dobrostan zwierząt

11 lipca 2025 r. kończy się nabór #skierowany do planujących Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. O wsparcie realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można się ubiegać wyłącznie za pośrednictwem PUE Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
(czytaj więcej)Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.
(czytaj więcej)O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.
(czytaj więcej)Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).
(czytaj więcej)Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.
(czytaj więcej)