Dziś mamy 21 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2024

Budowanie zaufania w zespole - klucz do efektywnej współpracy

fot. powierzone

fot. powierzone

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującą firmę, w której pracownicy nie mają do# siebie zaufania. Powinno ono występować również w relacjach przełożony-pracownik, usprawniając nie tylko komunikację, ale również przeprowadzenie licznych procedur. Jak budować zaufanie w swoim zespole?

Kredyt zaufania dla nowego pracownika

W każdej firmie pracowników powinno dobierać się w sposób rzetelny tak, aby od początku móc obdarzyć ich zaufaniem. Jest to warunek konieczny, gdyż bez niego trudno budować zgrany zespół. Pracownik musi czuć, że pracodawca ufa jego kompetencjom oraz umiejętnościom. Nadmierna kontrola, negowanie postępów prac czy ciągłe prośby o uzasadnienia podejmowanych działań nie spotkają się z dobrym odbiorem ze strony nowo przyjętego pracownika. Co ciekawe, w ofertach praca Mrocza nie pojawia się wzmianka o zaufaniu względem zatrudnianych osób, jednak przyjmujemy, że jest to coś oczywistego, co niestety, nie we wszystkich zakładach jest praktykowane.

Jak budować zaufanie w zespole?

Zaufanie przełożonego do pracownika ma zupełnie inny wymiar niż to, które występuje pomiędzy zatrudnionymi. Budowanie go to pewien proces, który czasami trwa nawet kilka miesięcy - w zależności od ewentualnych niepowodzeń, jakie w międzyczasie napotkamy. Dużą rolę odgrywają spotkania na neutralnym gruncie, na przykład w formie imprez integracyjnych. Nie służą one wyłącznie wspólnemu spożywaniu posiłku - mają o wiele głębszy sens, jakim jest pogłębianie więzi w zespole. Pracownicy powinni mieć możliwość swobodnej wymiany poglądów czy zdań, nawet w czasie pracy. Nie chodzi o to, aby wyznaczyć im 15-minutową przerwę, którą w dodatku muszą spędzić wspólnie. Czasami lepszym rozwiązaniem jest przyzwolenie na dodatkową przerwę kawową, w czasie której pracownicy będą mogli lepiej się poznać. Pracownicy cenią sobie bowiem pewną swobodę i brak kontroli. Szukasz pracy? Jest coś, co musisz wiedzieć - obecnie poszukujący zatrudnienia chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, jasno wskazując, że ważne jest nie tylko wynagrodzenie. Ogromną rolę odgrywa atmosfera w miejscu pracy oraz zaufanie przełożonego do pracowników na także pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu.

Rola przełożonego w budowaniu zaufania w zespole

Jak już wiadomo, najbardziej ufają sobie ci pracownicy, którzy dobrze się znają. Niestety, nadszarpnąć zaufanie bardzo łatwo, a czasami może się do tego przyczynić pozornie prosta, błaha sytuacja. Jeśli pracownik długo przebywa na zwolnieniu lekarskim, a inni muszą wykonywać za niego obowiązki, przestają mu ufać. Boją się bowiem kolejnej, długiej i niezapowiedzianej nieobecności. Bardzo istotne jest więc szybkie reagowanie ze strony przełożonego, który tak rozdzieli zadania, aby pozostali pracownicy nie odczuli nieobecności jednej osoby. Jest to oczywiście wyłącznie przykład, jednak podobne sytuacje mają miejsce na co dzień w wielu firmach. Rolą przełożonego jest reagować, a jednocześnie pozostawać nieco w tyle, dając pracownikom pewną swobodę. Nie jest to łatwe, dlatego wymaga posiadania dużych kompetencji managerskich. Trzeba wiedzieć, kiedy i w jakim stopniu zarządzać zespołem, a w jakich przypadkach lepiej usunąć się w cień. Nowoczesne zarządzanie to nie kontrolowanie, a efektywna współpraca, którą nadzorujemy. Pamiętajmy, że ufający sobie zespół jest nie tylko lepiej zmotywowany, ale i osiąga więcej.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)