Dziś mamy 23 marca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2023

Szkolenie przyszłych saperów. Wiedza teoretyczna i praktyczna

fot. powierzone

fot. powierzone

6 lutego br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów# w grupie szkoleniowej saperskiej i inżynierii wojskowej. W dwutygodniowym szkoleniu udział bierze kilkunastu terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

”Aby wyszkolić dobrego sapera potrzeba dużo czasu. Właśnie dlatego w CSWOT szkolenie instruktorów podzieliliśmy na trzy etapy z czego każdy kolejny dodatkowo poprzedzony jest modułem e-learningowym. Taki podział pozwala nam na elastyczne dopasowanie prowadzonych etapów szkolenia do możliwości czasowych terytorialsów.” - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe realizowane jest w dwóch modułach. Najpierw kursanci przez dwa tygodnie realizowali szkolenie e-learningowe, a następnie, po przybyciu do CSWOT i weryfikacji uzyskanej wiedzy, czeka ich praktyczna realizacja saperskiego rzemiosła.

W pierwszym tygodniu szkolenia terytorialsi poznawać będą tajniki wysadzania, niszczenia elementów, budowania zapór terenowych oraz działania z materiałem wybuchowym. W drugim tygodniu szkolenia wiedza kursantów ukierunkowana zostanie na działania minerskie. W czasie tych zajęć szkoleni zapoznani zostaną z budową i rodzajami min, ustawianiem pól minowych oraz zasadami ich pokonywania.

"Bardzo chciałem przybyć na to szkolenie, jest to dopiero jego drugi dzień natomiast nie mogę doczekać się różnorodnych zajęć praktycznych w tym wysadzeń jakie przygotowała dla nas kadra dydaktyczna CSWOT.” - dodał uczestnik szkolenia z 3 Podkarpackiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: ppor. Krzysztof Wójcik / Oficer Prasowy CSWOT w Toruniu

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    przyjaciel psów, w dniu 08-02-2023 10:12:10 napisał:

    Jeżeli ktoś chce zostać saperem po niedzielnym obiadku brawo a jeżeli ktoś kto wzbudza taką nadzieję, w to wierzy,smutne

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)