Dziś mamy 2 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

19 lipca 2022

Czy w wakacje należy zapomnieć o szkole?

fot. powierzone

fot. powierzone

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawsze znajdzie się uczeń, który# odlicza już dni do jego końca. Nie dlatego, że tak bardzo nie lubi szkoły, ale z ekscytacji związanej z oczekiwaniem na kolejne wakacje. Wielu uczniów odkłada na ich czas plecak na dno szafy i zanurza się w beztrosce, zapominając o lekcjach i nauce. Czy jednak na pewno jest to pożądane zachowanie? A może wakacje nie powinny być czasem zupełnego oderwania od szkoły?

Wakacyjna beztroska a powtórki materiału

Badania wskazują, że dla efektywnego zapamiętania danej partii materiału, kluczowe jest jej kilkukrotne powtórzenie w odstępach czasowych. Teorii, co ile dni powinno się utrwalać wiadomości, jest kilka, jednak wszystkie są zgodne co do tego, że najważniejsza jest regularność. Wniosek nasuwa się więc sam: nie chcąc zaprzepaścić ciężkiej rocznej pracy, warto poświęcić tych kilka minut z wakacyjnych dni, na przejrzenie fragmentów notatek i ich utrwalenie. Ta niewielka ilość czasu z pewnością zaowocuje sukcesem po pierwszym września.

Marzenia o konkretnej szkole średniej

Wielu uczniów już na etapie szóstej czy siódmej klasy doskonale wie, gdzie chciałoby kontynuować naukę. Czasami są to szkoły, z którymi wiąże się jakaś tradycja rodzinna i pragną ją po prostu kultywować. W innych przypadkach decydujący jest czynnik doskonałej kadry, dzięki której przygotowania do matury będą dużo łatwiejsze lub renomy danej placówki. 
Niezależnie od motywacji, warto mieć pewność, że zrobiło się absolutnie wszystko, aby swoje marzenie spełnić. Dobrym pomysłem jest więc nie tylko trzymanie kciuków za wyniki Egzaminu Ósmoklasisty, ale i zakasanie rękawów do działania. To zaś może przyjąć formę gruntownego przygotowania się, zadbania o punkty z wolontariatu czy wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych, za które w sumie można otrzymać dodatkowych 18 punktów. 

Czy powtórki materiału muszą być nudne?

Absolutnie nie! Kluczem do sukcesu wcale nie jest wertowanie trudnych książek, wyglądem przypominających cegły i pozbawionych ilustracji. Obecnie na rynku znaleźć można bowiem wiele ciekawych publikacji, które zostały przygotowane tak, aby nie tylko zapoznać ucznia ze wszystkimi wymaganymi zagadnieniami, ale i rozbudzić w nim ciekawość świata. 
Doskonałym przykładem jest seria podręczników “Chemia Nowej Ery”, w której zadbano o przekazanie uczniowi wiedzy w przystępny sposób, na przykład za pomocą infografik czy fotografii. Chemia to przedmiot, który pojawia się dopiero w 7 klasie, dlatego warto zadbać o dobre utrwalenie jego podstaw, aby w kolejnych latach nauki nie czuć się zagubionym. We wspomnianej serii trudne pojęcia wyodrębnione są w sekcji „Skojarz i zapamiętaj”, co sprawia, że uczeń za pomocą analogii poznaje chemiczny świat. Uzupełnieniem każdego tematu są zaś zadania do samodzielnego rozwiązania, które porządkują wiedzę i znacząco zwiększają szanse ucznia na sukces w konkursie czy w późniejszych latach edukacji. Powtórki wcale nie muszą być więc nudne, trzeba tylko dobrze wybrać ich źródło.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)