Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

19 lipca 2022

Czy w wakacje należy zapomnieć o szkole?

fot. powierzone

fot. powierzone

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawsze znajdzie się uczeń, który# odlicza już dni do jego końca. Nie dlatego, że tak bardzo nie lubi szkoły, ale z ekscytacji związanej z oczekiwaniem na kolejne wakacje. Wielu uczniów odkłada na ich czas plecak na dno szafy i zanurza się w beztrosce, zapominając o lekcjach i nauce. Czy jednak na pewno jest to pożądane zachowanie? A może wakacje nie powinny być czasem zupełnego oderwania od szkoły?

Wakacyjna beztroska a powtórki materiału

Badania wskazują, że dla efektywnego zapamiętania danej partii materiału, kluczowe jest jej kilkukrotne powtórzenie w odstępach czasowych. Teorii, co ile dni powinno się utrwalać wiadomości, jest kilka, jednak wszystkie są zgodne co do tego, że najważniejsza jest regularność. Wniosek nasuwa się więc sam: nie chcąc zaprzepaścić ciężkiej rocznej pracy, warto poświęcić tych kilka minut z wakacyjnych dni, na przejrzenie fragmentów notatek i ich utrwalenie. Ta niewielka ilość czasu z pewnością zaowocuje sukcesem po pierwszym września.

Marzenia o konkretnej szkole średniej

Wielu uczniów już na etapie szóstej czy siódmej klasy doskonale wie, gdzie chciałoby kontynuować naukę. Czasami są to szkoły, z którymi wiąże się jakaś tradycja rodzinna i pragną ją po prostu kultywować. W innych przypadkach decydujący jest czynnik doskonałej kadry, dzięki której przygotowania do matury będą dużo łatwiejsze lub renomy danej placówki. 
Niezależnie od motywacji, warto mieć pewność, że zrobiło się absolutnie wszystko, aby swoje marzenie spełnić. Dobrym pomysłem jest więc nie tylko trzymanie kciuków za wyniki Egzaminu Ósmoklasisty, ale i zakasanie rękawów do działania. To zaś może przyjąć formę gruntownego przygotowania się, zadbania o punkty z wolontariatu czy wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych, za które w sumie można otrzymać dodatkowych 18 punktów. 

Czy powtórki materiału muszą być nudne?

Absolutnie nie! Kluczem do sukcesu wcale nie jest wertowanie trudnych książek, wyglądem przypominających cegły i pozbawionych ilustracji. Obecnie na rynku znaleźć można bowiem wiele ciekawych publikacji, które zostały przygotowane tak, aby nie tylko zapoznać ucznia ze wszystkimi wymaganymi zagadnieniami, ale i rozbudzić w nim ciekawość świata. 
Doskonałym przykładem jest seria podręczników “Chemia Nowej Ery”, w której zadbano o przekazanie uczniowi wiedzy w przystępny sposób, na przykład za pomocą infografik czy fotografii. Chemia to przedmiot, który pojawia się dopiero w 7 klasie, dlatego warto zadbać o dobre utrwalenie jego podstaw, aby w kolejnych latach nauki nie czuć się zagubionym. We wspomnianej serii trudne pojęcia wyodrębnione są w sekcji „Skojarz i zapamiętaj”, co sprawia, że uczeń za pomocą analogii poznaje chemiczny świat. Uzupełnieniem każdego tematu są zaś zadania do samodzielnego rozwiązania, które porządkują wiedzę i znacząco zwiększają szanse ucznia na sukces w konkursie czy w późniejszych latach edukacji. Powtórki wcale nie muszą być więc nudne, trzeba tylko dobrze wybrać ich źródło.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)