Dopłaty 2024 . W poniedziałek zakończono przyjmowanie wniosków
fot. pixabay
Nabór w ramach kampanii dopłat bezpośrednich# i obszarowych za 2024 r. trwał do 26 lipca, natomiast 2 września był ostatnim dniem, by ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji. To drugi rok realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i kolejny, gdy wnioski były przyjmowane wyłącznie drogą internetową.
Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok upłynął 1 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwotę dopłat pomniejsza się o 1 proc. Złożono ponad 1,218 mln wniosków (w kampanii 2023 ok. 1,24 mln).
Tak jak w ubiegłym roku rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Warunki były analogiczne jak w 2023 r. – powierzchnia do 5 ha użytków rolnych, kwota pomocy 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo i najpierw trzeba było złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie. Decydując się na płatność dla małych gospodarstw rolnik automatycznie rezygnował z wyliczonych na podstawie danych z wniosku dopłat bezpośrednich. Dodatkowo jednak mógł otrzymać, o ile spełniał do tego warunki, przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe (płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe). W tym roku ARiMR przyjmowała wnioski o płatność dla małych gospodarstw do 2 września. W sumie o takie wsparcie ubiegało się 210 tys. rolników (w kampanii 2023 ponad 196 tys.).
Natomiast nowością w 2024 roku było dofinansowanie do gruntów wyłączonych z produkcji. Dodatkowe fundusze w ramach tego ekoschematu – zgodnie z nazwą –można otrzymać za wyłączenie do 4 proc. pól z użytkowania (w tym wypasu i koszenia) oraz niestosowania na nich środków ochrony roślin. Wprowadzenie tego wsparcia było warunkiem zniesienia obowiązku ugorowania (norma GAEC 8). Po zakończeniu naboru 2 września wiadomo, że realizacją nowego ekoschematu jest zainteresowanych ponad 13 tys. rolników.
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- O gospodarowaniu zasobami wodnymi i nie tylko. Konferencja w Minikowie
- Usługi utylizacyjne z dopłatą ARiMR. Można składać wnioski
- Pozostało kilka dni. Wsparcie dla małych gospodarstw
- Więcej czasu na realizację przedsięwzięć. 24 miesiące zamiast 18
- Składka w IV kwartale. Ubezpieczenia wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian
W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.
(czytaj więcej)Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!