Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Kolejne odwiedziny w zakładzie karnym. Uczniowie poznali dział ochrony

fot. por. Krzysztof Jurek

fot. por. Krzysztof Jurek

Jak wygląda praca w zakładzie karnym? Kim jest funkcjonariusz Służby Więziennej? Jakie stoją przed nim zadania? #Tym razem "na nasz potulicki teren" zaprosiliśmy ponownie uczniów z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Za murem. W mundurze. W bezpośrednim kontakcie ze skazanymi.

Podczas dzisiejszej wizyty szczególnie przedstawiliśmy zadania z jakimi mierzy się dział ochrony funkcjonujący w strukturach jednostek penitencjarnych. Ta wizyta zdecydowanie należała własnie do tego działu.

"Pełnienie służby w dziale ochrony stanowi wyzwanie pod wieloma względami – dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa musi iść w parze z porządkiem i ładem w jednostce penitencjarnej. To bardzo istotny element, gdyż wpływa na nasze bezpieczeństwo i jest istotne w kontekście optymalnego funkcjonowania jednostki. Funkcjonariusze działu ochrony niejednokrotnie działają w sytuacjach nagłych, często nieprzewidywalnych wymagających od nich predyspozycji osobowościowych i znajomości przepisów. To odpowiedzialna praca "– mówił kpt. Rafał Ciechacki, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

Struktura

Funkcjonariusze działu ochrony stanowią najliczniejszy dział w strukturach jednostek organizacyjnych. W sieci organizacyjnej tego działu znajdziemy kierownika, jego zastępcę, inspektorów ds. ochrony, dowódców zmian, funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach mieszkalnych. Są też funkcjonariusze dozorujący osadzonych podczas ich przemieszczania się po terenie jednostki organizacyjnej lub doprowadzających interesantów, funkcjonariusze sprawujący bezpośrednią opiekę nad psami czy pełniący służbę przy wejściu do jednostki organizacyjnej, ale także dozorujący spacery osadzonych, pełniący służbę przy udzielaniu widzeń albo na stanowisku monitorowego, funkcjonariuszy dozorujących osadzonych zatrudnionych na terenie zakładu karnego, czy na stanowiskach uzbrojonych.

Przyszłość w mundurze

To było intensywne spotkanie, które pozwoliło zaprezentować misję i zadania jakie stoją przed Służbą Więzienną, a także pokazać szeroki wachlarz podejmowanych działań. Więzienie to system powiązanych ze sobą struktur, które wzajemnie się przenikają, co pozwala na sprawne i optymalne funkcjonowanie poszczególnych komórek. W strukturze potulickiej jednostki penitencjarnej znajdziemy dział ochrony, dział penitencjarny, dział kwatermistrzowski, dział ewidencji, dział finansowy, dział kadr, dział techniki i łączności, dział organizacyjno-prawny, służbę zdrowia a także dwa oddziały terapeutyczne. Różne obszary zainteresowań można rozwijać nosząc mundur, w każdym z wyżej wymienionych działów znajdziemy specjalistów z różnorodnych dziedzin. Projektując swoją wizję przyszłości warto także ten aspekt wziąć pod uwagę. Młodzi goście mieli możliwość zapoznania się ponadto z uzbrojeniem jakim dysponuje Służba Więzienna i wybranymi środkami przymusu bezpośredniego. Uczniowie zobaczyli jeden z budynków mieszkalnych oraz halę produkcyjną, w kórej reazlizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".

Materiał:  ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 176 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)