Dziś mamy 19 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2024

Kto jest odpowiedzialny za daną drogę? Przywilej i obowiązek zarządcy

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Kto jest zarządcą tej drogi? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna #zwłaszcza dla użytkowników dróg. Zarządca drogi jest odpowiedzialny m.in. za jej stan techniczny, utrzymanie i ewentualną przebudowę oraz rozbudowę. Ale jeszcze ważniejsza jest świadomość, kto jest odpowiedzialny za daną drogę w momencie wystąpienia zdarzeń drogowych. To właśnie od zarządcy danej drogi kierowcy mogą dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu, wywołane np. przez zniszczoną nawierzchnię.

Niestety nie wszyscy wiedzą, która instytucja odpowiada za daną kategorię dróg publicznych w Polsce. Do GDDKiA bardzo często trafiają zapytania dotyczące dróg czy inwestycji prowadzonych przez innych zarządców dróg. Przypominamy więc, którymi drogami w naszym kraju zarządza GDDKiA, a którymi inni zarządcy.

Droga publiczna w Polsce

Droga, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, ograniczeniami i wyjątkami określonymi w ustawie o drogach publicznych lub innych przepisach szczególnych, jest drogą publiczną. Łączna długość takich dróg w Polsce to ponad 427 tys. km i dzieli się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Zarządcy dróg w Polsce

Dzięki ustawie o drogach publicznych wiemy, że zarządcą dróg krajowych (w tym dróg szybkiego ruchu, czyli ekspresowych i autostrad) jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dróg wojewódzkich zarządy poszczególnych województw, dróg powiatowych zarządy powiatów, a wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast odpowiedzialni są za drogi gminne.

Wyjątkiem są drogi w granicach 66 miast na prawach powiatu. Za wszystkie drogi publiczne, także krajowe (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) leżące w granicach takich miast odpowiada prezydent tego miasta. Drugim wyjątkiem są odcinki autostrad płatnych zarządzane przez koncesjonariuszy (A1 Rusocin - Nowa Wieś to spółka Gdańsk Transport Company, A2 Świecko – Konin to spółka Autostrada Wielkopolska oraz A4 Katowice – Kraków, gdzie zarządcą jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska). W efekcie GDDKiA odpowiada za sieć ok. 18 tys. km dróg krajowych, stanowiącą niespełna 5 proc. dróg publicznych w Polsce.

Zarządca drogi - przywilej i obowiązek

Każdy zarządca odpowiedzialny jest za utrzymanie drogi, jak i całej infrastruktury drogowej, takiej jak chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne, obiekty inżynierskie oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. bariery). Odpowiada również za nowe inwestycje na podległej mu sieci i remonty.

GDDKiA odpowiedzialna za drogi krajowe

Właściwe zarządzanie drogami krajowymi przekłada się na bezpieczeństwo podróżujących nimi osób. Planujesz wakacyjną wyprawę samochodem lub motocyklem z uwzględnieniem dróg krajowych? Sprawdź, czy na Twojej trasie nie pojawiła się nowa, bezpieczniejsza droga lub prowadzone są prace drogowe. Te i wiele innych informacji znajdziesz pod adresem drogi.gddkia.gov.pl.

Źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest również numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111 - czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    Kierowcy, w dniu 12-08-2024 21:07:51 napisał:

    A kto jest odpowiedzialny za drogę??? Nakło Bydgoszcz przez Potulice. Suche gałęzie wiszą nad jezdnią za Gorzeniem i przed Lochowicami. No kto???? Musi dojść do tragedii to się dowiemy???

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 12-08-2024 22:07:44 napisał:

    Ciekawe kiedy zlikwidują wysokie uskoki na drodze z Mroczy do Bydgoszczy.?Czekają aż się coś stanie

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Szrajber, w dniu 13-08-2024 06:22:06 napisał:

    Pieniądze brać to pierwsi, zimą śnieg zalega, chodniki zajebane błotem pośniegowym. Latem 1,5m trawa i Wy to nazywacie zarządzaniem? naklo gmina, powiat Wake up!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 14-08-2024 06:48:20 napisał:

    Zbliżasz się do przejścia nie widać czy ktoś czeka żeby przejść trawa metr albo więcej tak to wymyślili oszołomy z Warszawy .To jest wasza ekologia na pierwszym miejscu powinno być bezpieczeństwo ludzi .Tak niebezpieczne są wasze łąki w miastach dla ludzi Cofiemy się do lat 50 - tych miasta brudne zaniedbane trawa nie skoszona przy przejściach skrzyżowaniach ..takie są chore wytyczne z brukseli

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)