Mieszkańcy są przeciw! Pod petycją podpisało się 212 osób
14 stycznia w murach mroteckiego Urzędu Miejskiego odbyło# się specjalne zebranie mieszkańców Mroczy dotyczące złożonego przez Sebastiana Daronia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na zbieraniu odpadów na działce ewidencyjnej nr 350 (obręb Mrocza). Mieszkańcy zapoznali się ze szczegółami planowanego przedsięwzięcia, wyrażając przy tym swój stanowczy sprzeciw wobec prowadzenia takiego rodzaju działalności między ulicami Kościuszki a Leśną w Mroczy.
Podczas wtorkowego spotkania mrotecka radna Wioletta Wika-Lewandowska wręczyła burmistrzowi petycję z podpisami aż 212 mieszkańców. W piśmie przedstawione są obawy lokalnej społeczności związane z potencjalnym uruchomieniem działalności polegającej na zbieraniu odpadów przy ul. Kościuszki w Mroczy. – Z poczynionych przez nas ustaleń wynika, że na działce nr 350 usytuowanej między ulicami Kościuszki oraz Leśną planowana jest inwestycja prywatnego przedsiębiorcy mająca polegać na utworzeniu miejsca parkowania samochodów ciężarowych z zawartością odpadów komunalnych oraz stacjonowania kontenerów zawierających odpady komunalne. Jako mieszkańcy Mroczy, a głównie Osiedla Stare Miasto, wyrażamy stanowczy sprzeciw powstaniu inwestycji, która polegałaby na zbieraniu odpadów w planowanej lokalizacji. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że działka nr 350 usytuowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych na ul. Kościuszki, a także na ul. Leśnej. W ostatnich latach powstało na tej części osiedla wiele nowych budynków mieszkalnych. Mieszkańcy planujący osiedlić się na stałe w naszym mieście zainwestowali ogromne środki finansowe, mając nadzieję na zamieszkanie wielopokoleniowe w dotychczas sprzyjających warunkach. Ponadto, społecznie kontrowersyjna inwestycja negatywnie wpłynie na wartość nieruchomości położonych nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Według wycen przeprowadzonych w podobnych miejscowościach, wartość nieruchomości położonych w promieniu do 1,5 km może spać nawet o 30%. Powstanie składu odpadów na działce nr 350 w znacznym stopniu może wpłynąć na nasze zdrowie za sprawą odoru fermentujących odpadów komunalnych, a także rozmnażania się wszelkiej maści insektów i gryzoni. Wnosimy więc o uznanie nas, mieszkańców osiedla Stare Miasto – jako stronę w prowadzonym postępowaniu administracyjnym, mimo że postępowanie dotyczy nieruchomości prywatnej oraz umożliwienie pełnego udziału w konsultacjach społecznych – czytamy w piśmie.
Jakie odpady zamierza gromadzić wnioskodawca?
Na wstępie warto nadmienić, że wnioskodawca odbiera odpady komunalne zmieszane od mieszkańców na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej, dlatego też w związku z prowadzoną działalnością odpady miałyby być gromadzone w przeznaczonych do tego kontenerach oraz pojemnikach w celu zgromadzenia ich odpowiedniej ilości do transportu – odpowiednio do recyklera lub instalacji komunalnej. Mowa tu o takich odpadach jak: opakowania z papieru i tektury, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania z metali, opakowania wielomateriałowe, zmieszane odpady opakowaniowe, opakowania ze szkła, odpady betonowe oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz ceglany, odpady materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, zmieszane odpady z betonu lub gruzu ceglanego, urządzenia zawierające freony, leki, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, odpady ulegające biodegradacji, niesegregowane zmieszane odpady komunalne. Przewiduje się wydzielenie na działce ok. 500 metrów kwadratowych, które będzie przeznaczone na miejsce do postawienia kontenerów i pojemników, w których zbierane będą odpady (2 kontenery o pojemności 35 metrów sześciennych, 2 kontenerów o pojemności 30 metrów sześciennych, 1 kontener o pojemności 18 metrów sześciennych, 1 kontener o pojemności 13 metrów sześciennych, 1 kontener o pojemności 10 metrów sześciennych, 4 pojemniki z pokrywkami o pojemności 1100 litrów każdy oraz 1 pojemnik zamykany z przeznaczeniem na użyty sprzęt elektryczny i elektroniczny). Jak więc się dowiedzieliśmy wnioskodawca – Sebastian Daroń – jest aktualnie odpowiedzialny za odbiór odpadów komunalnych zmieszanych z terenu gminy Mrocza, jednakże obecnie prowadzi on swoją działalność w Krukówku – od 1994 roku, jednakże chciałby ją przenieść do Mroczy. Taki zamiar nie do końca podoba się mieszkańcom miasta.
W poszukiwaniu kompromisu
Tym samym mieszkańcy nabrali obaw co do tego, że w przypadku rozpoczęcia działalności w Mroczy za kilka lat wnioskodawca mógłby nieco bardziej „rozszerzyć” bazę gromadzonych przez siebie odpadów – i to zgodnie z prawem. Ponadto mieszkańcy obawiają się tego, że na wskazanej przez wnioskodawcę działce odpady będą przez dłuższy czas magazynowane, co może doprowadzić do „wylęgarni” insektów oraz występowania znaczącej ilości gryzoni.
Ostatecznie zarówno burmistrz Mroczy, jak i wnioskodawca zapewnili mieszkańców o swoich „dobrych” zamiarach i jednoczesnej próbie poszukania kompromisu – Rozumiem Wasze obawy, bo też bym nie chciał, aby ktoś mi pod nosem zrobił wysypisko śmieci, ale to już ustaliliśmy. Mogę tutaj jedynie obiecać, że usiądę do rozmów z burmistrzem i też uważam, że uda nam się dojść do kompromisu, albo znaleźć po prostu inne miejsce, które nie będzie nikomu przeszkadzało. Chodzi o to, żeby każdy był zadowolony. Jestem stąd i nie zamierzam z nikim walczyć. Chcę jednak dalej prowadzić swoją działalność gospodarczą – nadmienił Sebastian Daroń.
Podsumowując – mieszkańcy nie wyrażają zgody na to, aby aktualnie złożony przez Sebastiana Daronia wniosek zyskał akceptację mroteckich władz z uwagi na zbyt duży zakres odpadów, które mógłby zbierać na działce przy ul. Kościuszki. Tym samym jeśli wnioskodawca nie będzie chciał znacząco ograniczyć ilości rodzajów odpadów, najpewniej będzie zmuszony do poszukania innego miejsca do prowadzenia swojej działalności.
Cały przebieg sprawy można śledzić na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Mrocza w zakładce Ochrona Środowiska albo przyjść do Urzędu Miejskiego i skontaktować się z osobą prowadzącą sprawę, czyli w tym przypadku z Magdaleną Kobylarz.
Galeria
Czytaj również
- Nocne dyżury. Umowa podpisana z Kcynią, a co z Nakłem?
- Walne zebranie „Partnerstwa dla Krajny i Pałuk”. Nie obyło się bez podziękowań
- Mieszkańcy zabrali głos w istotnej sprawie. Sesja Rady Powiatu Nakielskiego
- Rynek pracy w powiecie. Wszystko uzależnione jest od sytuacji gospodarczej
- X sesja Rady Miejskiej w Mroczy. W porządku obrad tylko dwie uchwały
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
TopSekret, w dniu 17-01-2025 17:05:49 napisał:
odpowiedz
O, w dniu 18-01-2025 09:11:39 napisał:
odpowiedz
SM, w dniu 18-01-2025 10:23:36 napisał:
odpowiedz
ccc, w dniu 18-01-2025 10:34:41 napisał:
odpowiedz
ccc, w dniu 18-01-2025 16:02:21 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!