Dziś mamy 3 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

19 października 2024

Niezwykły koncert Marcina Białczyka. Duże zainteresowanie wydarzeniem

fot. MGOKiR w Mroczy

fot. MGOKiR w Mroczy

18 października odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w #Mroczy koncert niezwykły. Na scenie wystąpił Marcin Białczyk, muzyk, grający na gitarze, wokalista.

Muzykę słyszymy, czujemy oraz widzimy. A co by się stało, gdybyśmy wyłączyli zmysł widzenia i zaczęli polegać na zmyśle słuchu?  Wykreowana przestrzeń umożliwia wręcz smakowanie dźwięków, widzenie emocji. Wnikamy we własny świat uczuć i przeżyć. Odkrywamy sztukę w nowym wymiarze - tu i teraz, w pełnym skupieniu, bez rozpraszania zmysłu wzroku. Koncert w ciemności to nowy wymiar sztuki, innowacyjny, łączący muzykę na żywo z unikalnym doznaniem sensorycznym. Wydarzenie wielowymiarowe. Angażuje wszystkie zmysły swoich odbiorców.

Gości przywitał, nadspodziewanie spokojnym i tajemniczym głosem, w całkowitej ciemności Łukasz Piotrowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy.

Muzyk niezwykle ceni sobie wrażliwość w utworach, które wykonuje. Granie w ciemnościach, to dla niego prawdziwe wyzwanie, ciekawe przeżycie czegoś, czego nie można dostrzec na co dzień. Marcin od 25 lat gra i śpiewa na różnych scenach. Nawiązuje rewelacyjny kontakt z publicznością. Koncert w ciemności stwarza kontakt inny, bardziej głęboki, porozumiewający się tylko poprzez dźwięki muzyki. Bardzo ciekawa sytuacja dla wykonawcy ale też słuchacza. Przesłanie od artysty staje się przez to bardziej wyraziste. Jest w tym wiele uczucia i refleksji.

Jak powiada Marcin Białczyk: „Zawsze po takim koncercie analizuję czy i co mogłem zrobić lepiej ale w momencie grania wychodzi na pełen spontan i to zawsze działa.”

Muzyka pozwoliła całkowicie odciąć się od zgiełku codzienności i w pełni skupić na emocjach płynących z dzwięków.

W repertuarze usłyszeliśmy, między innymi, utwór autorski „Maleńka wyspa”. To nostalgiczna opowieść o tęsknocie za drugim człowiekiem, za dobrym, zwyczajnym życiem w społeczeństwie. „Pieśń wielorybników”, czyli tradycyjna pieśń, która opisuje ciężki żywot harpunnika. Mężczyźni skarżą się na swój los, tęsknotę za domem, ciężką i niebezpieczną pracę. Proszą ocean o łaskę powrotu do domu, podobnie jak za każdym razem zaklinają się, że jest to już ich ostatni rejs. „North-West Passage”  opowiada o słynnym przejściu, ciężkim do przepłynięcia, gdzie wiele okrętów utknęło skutych lodem a wyprawy kosztowały życie wielu marynarzy. „Biała sukienka” natomiast to przepiękna ballada, która porównuje żaglowca do piękna kobiety. Niektórzy są zdania, że żeglarz był kiedyś z piękną kobietą, która od niego odeszła. Teraz znajduje pocieszenie już tylko w żeglowaniu, nie mając nadziei na to, że ukochana do niego wróci. Inni zaś widzą w pieśni miłość do samego jachtu. Miłość tak ogromną, że brakuje już miejsca w sercu dla kobiety.  Była też klasyka, szanta Jerzego Porębskiego, który zna chyba każdy, nie tylko w środowisku żeglarskim „Gdzie ta keja”. Tęsknotę żeglarza za morzem, za wolnością odczuwaną w trakcie rejsu. Gdyby otrzymał taką propozycję, natychmiast porzuciłby dom i wypłynął w najdalszy nawet rejs.

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Ciemność nie była absolutna. Stworzyliśmy dla Was świetlaną ścieżkę prowadzącą do wygodnych krzeseł. Wierzymy, że udało nam się wprowadzić Was w dobry, pozytywny nastrój. Dziękujemy za tak dobrą frekwencję.

Materiał: Małgorzata Papała / MGOKiR w Mroczy

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

Dodatek za długoletnią służbę wojskową. Uproszczone reguły przyznawania

Od 1 stycznia uproszczone zostały reguły przyznawania dodatku #za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 % należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1%.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)