Nowa edycja Katedralnej Szkoły Ceremoniarza. Pierwszy zjazd
fot. Organizatorzy (źródło: Diecezja Bydgoska)
Górka Klasztorna była miejscem, w którym dwudziestu kandydatów #rozpoczęło 28 września roczną formację w ramach nowej edycji Katedralnej Szkoły Ceremoniarza.
Program stanowi 5 weekendowych zjazdów przy sanktuarium maryjnym na Krajnie, 25 godzin wykładów zdalnych oraz kilkadziesiąt godzin praktyki liturgicznej. Na nowy cykl składają się formacja intelektualna, praktyczna i duchowa. Podczas zajęć uczestnicy otrzymają kompleksową wiedzę i będą mogli wykorzystać ją w praktyce. Szczegółowo poznają historię, kształt i znaczenie obrzędów liturgicznych, teologię liturgii i sposób celebrowania wybranych dni liturgicznych czy podstawy języka łacińskiego.
Nowością są wykłady na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz podstaw pedagogiki i pracy z dziećmi oraz młodzieżą. – Pragnę nabyć nową wiedzę religijną i liturgiczną, dlatego uczestniczę w szkole dla ceremoniarzy. Myślę, że liturgia jest miejscem szczególnego i radosnego spotkania z Bogiem, a także drugim człowiekiem. Tworzymy jedną wspólnotę – powiedział Filip Remlinger z parafii NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy. – Chciałbym poznać lepiej sens i znaczenie liturgii. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego jest ona celebrowana w konkretny sposób – dodał Cyryl Wojnowski z diecezji toruńskiej, na co dzień członek służby liturgicznej w bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Tegoroczną edycję studium dla nowych ceremoniarzy wraz z ks. Karolem Rawicz-Kostro – ceremoniarzem katedralnym i dyrektorem Centrum Formacji Liturgicznej – prowadzą przedstawiciele jego zarządu – Jakub Dekowski i akolita Damian Wudziński. – Myślę, że właściwa formacja mistrza ceremonii realizuje się nie tylko poprzez znajomość przepisów liturgicznych czy nabranie umiejętności prowadzenia prób liturgicznych, tylko przez odkrycie ducha misterium – powiedział Damian.
Materiał: Jakub Dekowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Czego nie wolno przechowywać w piwnicach? Obowiązki użytkowników
- Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody wojewódzkie
- Biskup erygował Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. Nabór do 2 marca
- W diecezji otwarto studio nagrań. Przestrzeń do ewangelizacji
- Ochrona ludności i obrony cywilnej. Ustawa podpisana
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)