Dziś mamy 20 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

04 lipca 2025

Pomóżmy Zuzi zobaczyć świat. Trwa zbiórka na leczenie

fot. Archiwum prywatne rodziny Misiak

fot. Archiwum prywatne rodziny Misiak

Zuzia Misiak z Szubina Wsi to niezwykła#, mała wojowniczka. Choć ma zaledwie dwa lata, przeszła więcej niż niejeden dorosły. Przyszła na świat jako skrajny wcześniak – w 28. tygodniu ciąży – ważąc zaledwie 930 gramów. Dziś jej rodzice walczą o to, by ich córeczka mogła zobaczyć świat.

Trwa zbiórka pieniędzy na kosztowne leczenie w rosyjskiej klinice. To jedyna nadzieja na uratowanie jej wzroku. Ciąża przebiegała na początku dobrze, ale w 26 tygodniu pojawiło się nadciśnienie tętnicze, a 2 tygodnie później u matki Zuzi wystąpił ciężki stan przedrzucawkowy, a życie dziecka i kobiety było zagrożone. Konieczne było natychmiastowe cięcie cesarskie. Zuzia urodziła się z hipotrofią, bardzo słaba, ale stabilna. Przez pierwsze trzy tygodnie jej stan był względnie dobry – nie wymagała intubacji, rozwijała się powoli, ale spokojnie. Niestety, potem wszystko się zmieniło. – Nasza mała wojowniczka pokonała więcej, niż potrafię zliczyć – mówi Sandra Misiak, mama Zuzi. – Przeszła wrodzone zapalenie płuc, skrajną niedokrwistość, zakrzepicę żylną, retinopatię wcześniaczą, dwa razy przeszła posocznicę gronkowcową, doznała wylewów dokomorowych III i IV stopnia, odmy płucnej… Reanimowano ją. Słyszeliśmy: „jeśli przeżyje, będzie głęboko niepełnosprawna, niewidoma, głucha”.

Zuzia spędziła aż 74 dni na oddziale intensywnej terapii. Każdy dzień był walką o życie, a potem zdrowie. Rodzice trwali przy niej, karmili ją własnym mlekiem, kangurowali, czytali bajki. Jedna noc pozostanie na zawsze w ich pamięci. – Po 23.00 zadzwonił telefon. Pani doktor poinformowała, że stan Zuzi drastycznie się pogorszył – miała krwotok do jamy brzusznej, płuca trzeba było odbarczyć, była reanimacja. Odeszła… i wróciła. Żyje. A dopóki żyje – jest nadzieja – mówi pani Sandra.

Nieustanna walka

Po powrocie do domu, Zuzia i jej rodzice nie mogli liczyć na spokój. Szybko pojawiły się kolejne powikłania – wodogłowie pokrwotoczne i konieczność wszczepienia zastawki komorowo-otrzewnowej, a potem jej wymiana. W międzyczasie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Każdy kolejny cios wywracał ich świat do góry nogami. Przez cały ten czas rodzice Zuzi widzieli, że coś jest nie tak z jej wzrokiem. Kolejni lekarze zapewniali, że to może minie, że wcześniaki często mają takie problemy, że być może wystarczą okulary. Ale rzeczywistość okazała się inna. – W styczniu 2024 roku usłyszałam najgorsze słowa: „Pani córka jest niewidoma. Jak mogła pani tego nie zauważyć?” – wspomina mama dziewczynki. – To był cios, który powalił mnie na wiele miesięcy. Badania wykazały zanik nerwów wzrokowych – skutek wylewów i wodogłowia. Zuzia przeszła kolejne konsultacje okulistyczne. Polscy lekarze byli bezradni – mówili, że „nie da się nic zrobić”.

Nadzieja z Rosji

Rodzina nie chciała się jednak pogodzić z wyrokiem. Znaleźli specjalistów w Klinice Russian Eye and Plastic Surgery Center w Ufie (Rosja), gdzie wykonuje się zabiegi z użyciem alloplantu – biologicznego materiału wspomagającego regenerację nerwów. Zabiegi te mogą uratować wzrok Zuzi, ale koszt leczenia znacznie przekracza możliwości finansowe rodziny. – Wierzymy, że córka ma poczucie światła. Zaczyna reagować, jest coraz bardziej ciekawa otoczenia. Chcemy walczyć o to, by mogła widzieć. Dlatego zbieramy środki na wyjazd i leczenie – apeluje mama dziewczynki.

Codzienność pełna wyzwań

Brak wzroku to nie jedyna trudność. Zuzia zmaga się z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, wzmożonym napięciem mięśniowym, koślawością stóp i zaburzeniami integracji sensorycznej. Dziewczynka korzysta z ortez, pionizatora, wymaga codziennej rehabilitacji. Nie chodzi, nie czworakuje, ale potrafi samodzielnie siedzieć, coraz lepiej posługuje się rączkami, uczy się reagować na bodźce. – Każdy postęp to ogromna radość – mówi Sandra Misiak. – Kiedyś nie była w stanie niczego złapać – dziś sięga po zabawki. Marzę, by Zuzia była kiedyś samodzielna, by mogła widzieć, chodzić, mówić. Chcemy dać jej taką szansę.

Możemy pomóc

Rodzina Zuzi prosi o wsparcie. Każda, nawet najmniejsza wpłata, przybliża ich do celu – leczenia w rosyjskiej klinice i kolejnych etapów rehabilitacji. Na stronie internetowej zbiórki można przeczytać więcej o historii Zuzi oraz zobaczyć zdjęcia dziewczynki. Zuzia Misiak jest podopieczną Fundacji Serca dla Maluszka.  Prowadzona jest dla niej także zbiórka na portalu pomagam.pl: www.pomagam.pl/zuziamisiak oraz www.sercadlamaluszka.pl/nasi-podopieczni/zuzanna-misiakJeszcze niedawno nie byliśmy w stanie dzielić się tą historią. Dziś otwieramy się i prosimy o pomoc. Bo Zuzia zasługuje na to, by zobaczyć świat – mówi mama dziewczynki.

Źródło:  

Oceń artykuł: 16 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.

(czytaj więcej)
0

O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.

(czytaj więcej)
0

Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

(czytaj więcej)
0

Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.

(czytaj więcej)