Dziś mamy 13 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2025

Ponowna prośba o przycięcie drzew.Czy zgłoszenie faktycznie jest bezzasadne?

fot. MM

fot. MM

Skala problemów, z którymi boryka się lokalna społeczność,# różni się w zależności od konkretnego przypadku. Każdy kłopot ma jednak z reguły wspólny mianownik – a mianowicie niesie ze sobą pewne uciążliwości. Tym razem skupimy się na sytuacji, którą postanowiła nagłośnić jedna z mieszkanek Witosławia podczas ostatniego wiejskiego zebrania sprawozdawczego.

– Chciałabym kolejny rok z rzędu zgłosić konieczność przycięcia drzew na drodze w Witosławiu prowadzącej do Parku Dworskiego. Z uwagi na wysokość tych drzew, trudno jest rozpalać w piecach, zwłaszcza w kaflowych. Niedaleko znajduje się także linia energetyczna, dlatego proszę o reakcję w tej sprawie, ponieważ rok temu nic nie zrobiono w tej kwestii – powiedziała jedna z mieszkanek Witosławia.

W istocie, rosnące w pobliżu posesji drzewa, mogą mieć wpływ na efektywność palenia w piecu kaflowym. Drzewa blisko domu lub pieca mogą osłaniać komin, co utrudnia prawidłowy ciąg kominowy. Ten z kolei jest niezbędny do efektywnego spalania, ponieważ pozwala na odprowadzanie dymu i zapewnia napływ świeżego powietrza, niezbędnego do podtrzymywania ognia. Słabszy ciąg, spowodowany obecnością drzew, może prowadzić do trudności w rozpalaniu i nieskutecznego spalania.
Dodatkowo, w okolicy dużych drzew mogą występować różne zjawiska atmosferyczne, takie jak zwiększona wilgotność czy zmieniony mikroklimat, które wpływają na proces spalania w piecu kaflowym. Na przykład w pobliżu drzew może być więcej wilgoci w powietrzu, co z kolei wpływa na jakość spalania i trudność w rozpaleniu ognia.

Co więcej, jeśli drzewo rośnie zbyt blisko komina, może rzucać cień, co szczególnie zimą może prowadzić do powstawania szronu lub lodu. To zjawisko blokuje przepływ powietrza i osłabia ciąg kominowy. Podsumowując: choć same drzewa nie wpływają bezpośrednio na palenie w piecu, to ich obecność może pogarszać warunki do rozpalania ognia, głównie przez zakłócanie prawidłowego ciągu kominowego i ograniczanie przepływu powietrza.

Czy gmina faktycznie, mimo wcześniejszych zgłoszeń, nie zajęła się „kłopotliwymi” drzewami? Otóż nie. – Byłem tam kilkukrotnie i doskonale znam ten teren. Jestem przekonany, że drzewa nie stanowią tutaj kluczowego problemu. W budynku, o którym mowa, znajduje się więcej lokali mieszkalnych, w których są odrębne piece, a problem występuje tylko w jednym z nich. Dlatego też problem upatruję w czymś innym. Osobiście proponuję sprawdzić przewody kominowe, aby upewnić się, czy są one drożne. Od tego trzeba zacząć. Moim zdaniem, jeśli tylko w jednym mieszkaniu występuje problem, to drzewa nie mogą być przyczyną tego kłopotu. Drzewa są znacznie oddalone od budynków. Jeśli chodzi o odległość drzew od linii energetycznych, to oczywiście sprawdzimy ten temat, gdyż dotychczas rozpatrywaliśmy sprawę wyłącznie w kontekście zgłoszenia jednego z mieszkańców sołectwa Witosław. Jeśli gałęzie faktycznie znajdują się zbyt blisko linii, to się tym zajmiemy – powiedział nam kierownik Referatu Obsługi Komunalnej w Mroczy Paweł Górecki w rozmowie telefonicznej.

Źródło: 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    Kominiarz w kominiarce , w dniu 05-04-2025 21:04:03 napisał:

    Proponuję wycięcie wszystkich drzew w okolicy aby świetnie paliło się w piecach kaflowych. A może raczej powinna wpaść kontrola bo palenie w takich piecach jest już zakazane. Czyzby samo doniesienie ?

    odpowiedz

    • 3 (11)

    były ormowiec , w dniu 06-04-2025 23:02:28 napisał:

    Witoslaw bardzo podupadł jak w nim Balcerowicze PGR zamkli

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)