Dziś mamy 23 marca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2023

Rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Upamiętniono zamordowanego działacza

fot. KPUW

fot. KPUW

W 39. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika „Solidarności” miały miejsce uroczyste obchody #upamiętniające zamordowanego opozycjonistę. Licznie zgromadzeni uczestnicy oddali hołd zmarłemu w Inowrocławiu, Radłówku i Sławęcinku. Organizatorami obchodów byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Instytut Pamięci Narodowej, reprezentowany przez prof. Mirosława Golona, zastępcę dyrektora oddziału IPN w Gdańsku.

W obchodach udział wzięła rodzina Piotra Bartoszcze, przedstawiciele Solidarności chłopskiej, rolniczej i robotniczej, z Przewodniczącym NSZZ RI ‘Solidarność” Tomaszem Obszańskim i Przewodniczącym Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Wojciechem Mojzesowiczem. Obecny był również Prezes Społecznego Komitetu „Solidarni-Wieś pamięta” Michał Leszczyc Grabianka, a także poczty sztandarowe, samorządowcy wszystkich szczebli, służby mundurowe, harcerze i przedstawiciele instytucji publicznych, stowarzyszeń i organizacji. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka reprezentowała Agnieszka Kaźmierczak.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców i zniczy na grobach Piotra, Romana i Michała Bartoszczów na cmentarzu w Inowrocławiu. Następnie, w rodzinnej parafii rodziny Bartoszczów pw. św. Józefa Oblubieńca NMP rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. dra Michała Damazyna.

Kolejnym przystankiem był Radłówek – miejsce śmierci Piotra Bartoszcze. Tam, przy obelisku złożono wieńce. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z rodziną Piotra Bartoszcze oraz Przewodniczącym NSZZ RI Solidarność Tomaszem Obszańskim i Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej płk. Andrzejem Gniotem. Wieńce zostały również złożone w imieniu Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.

Ostatnia część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Sławęcinku.

Listy do uczestników obchodów przesłali m.in. Marszałek Sejmu Ewa Witek, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Jan Józef Kasprzyk, Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści Ewa Kozanecka i Bartosz Kownacki.

- Zawsze wierny swoim ideałom – zapłacił za nie najwyższa cenę. I chociaż nie ma go wśród nas, w naszych sercach pozostała pamięć o jego odwadze, a także wielkiej trosce o los polskiej wsi i Ojczyzny – pisała w liście Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w liście, że pośmiertnie Piotr Bartoszcze został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

- Na kartach historii zapisał się jako ten, który swoje życie oddał nie tylko za kujawską wieś, skąd pochodził, ale za Ojczyznę, za wolność i suwerenność naszego Narodu. Za to wszystko winni mu jesteśmy wdzięczność i najwyższy szacunek – pisał Premier.

- Siłą rzeczy, ta zbrodnia sprzed 39 lat kieruje nasze myśli ku wszystkim Osobom, które zostały skrytobójczo zamordowane w mrocznym okresie stanu wojennego. Według szacunków historyków takich Ofiar przestępczej działalności peerelowskiej policji politycznej było co najmniej 100. Te zbrodnie mimo upływu tylu lat wciąż pozostają otwartą krwawiącą raną – pisał w liście Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk napisał w liście, że w chwilach ważnych dla polskiego narodu, chwilach narodowych powstań to właśnie młodzi ludzie, tacy jak Piotr czy jego starszy brat Roman, nie mieli wątpliwości, że wolność jest dla Polaków wartością dla której, jeśli trzeba, należy ponieść najwyższą ofiarę.

- Mimo internowania i więzienia Piotr Bartoszcze nie zaprzestał walki, świadomie biorąc na siebie ciężar odpowiedzialności za swoją patriotyczną działalność – pisał minister.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że Piotr Bartoszcze 39 lat temu w sposób brutalny został zamordowany, za swoją działalność patriotyczną.

- Za to, że się przeciwstawił reżimowi komunistycznemu zapłacił najwyższą cenę. Zaznaczyć trzeba jednak, że takich osób świeckich, ale przede wszystkim duchownych w latach 80-tych było znacznie więcej - powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz poruszył też kwestię postawienia pomnika Piotra Bartoszcze w centrum Inowrocławia – przed urzędem gminy.

- Jest to bardzo dobra inicjatywa wójta Tadeusza Kacprzaka. Mam nadzieję, że już za rok – podczas obchodów 40. rocznicy nastąpi przecięcie uroczystej wstęgi – mówił.

Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak przypomniał, że już kilka lat temu działacze rolniczej „Solidarności”, wspierani przez kujawskich rolników, podjęli działania, dzięki którym zadbano o ocalenie od zapomnienia postaci i dokonań Piotra Bartoszcze.

- Cieszę się bardzo, że dzisiaj tak licznie przybyliśmy tutaj, aby uczcić pamięć Piotra i całej rodziny Bartoszcze. Serdecznie dziękuję za to, że pamiętamy o ludziach, którzy oddali swoją krew, swoje życie, abyśmy żyli w wolnej Polsce – powiedział.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (13)

  Szczepan , w dniu 08-02-2023 20:30:40 napisał:

  Pis24.pl

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Włościanka, w dniu 08-02-2023 23:28:29 napisał:

  No to się pisiory podlansowali. Ale o seryjnym samobójcy dalej cicho sza... Nikt nie pamięta o Andrzeju Lepperze i innych ofiarach tzw.wolnej Polski. A ofiary budowy stadionów i autostrad. A my książeczkowicze; obrzydliwie okradzeni. Każda władza zabija swoich przeciwników, a ta szczególnie bo nam ukradła oszczędności życia i zamiast oddać nasze pieniądze okrada nas podwójnie rozdając nasze podatki upaińcom!

  odpowiedz

  • 9 (13)

  zdelegalizować pis, w dniu 09-02-2023 07:57:20 napisał:

  ej,pisowcy złodzieje i kłamcy, pan Bartoszcze nie o taką Polskę walczył....wy jesteście obrzydliwie bezczelni podszywając się pod ideały prawdziwej Solidarności

  odpowiedz

  • 6 (8)

  przyjaciel psów, w dniu 09-02-2023 10:13:32 napisał:

  Takiego ku.....a to ten człowiek się nie spodziewał. Walczył o coś zupełnie innego. smutne

  odpowiedz

  • 2 (6)

  emeryt, w dniu 09-02-2023 16:48:20 napisał:

  byliście z drugiej strony ludzie pisu nie w Solidarności wasze miejsce bo oni walczyli przeciw takim jak PZPR i propagndzie TVPzpr dziedziczoną obecnie przez was pis i te same wieści propagandowe TVPis --spadkobiercy komuny którzy za wszelką cenę chcą odbudować bolszewizm tylko pod płaszczykiem pisu

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Karol, w dniu 09-02-2023 21:06:22 napisał:

  TVPis - kłamcy , uczniowie przerośli mistrzów z PZPR , narodzie obudź się , żyjemy w kłamstwie które serwuje nam codziennie PiS i TVP !

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Bolek, w dniu 09-02-2023 21:07:57 napisał:

  Posłuchajcie tego Glapińskiego , przecież ten człowiek nie wie o czym on mówi , robi z nas idiotów razem z kaczką !

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)