Rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Upamiętniono zamordowanego działacza

fot. KPUW
W 39. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika „Solidarności” miały miejsce uroczyste obchody #upamiętniające zamordowanego opozycjonistę. Licznie zgromadzeni uczestnicy oddali hołd zmarłemu w Inowrocławiu, Radłówku i Sławęcinku. Organizatorami obchodów byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Instytut Pamięci Narodowej, reprezentowany przez prof. Mirosława Golona, zastępcę dyrektora oddziału IPN w Gdańsku.
W obchodach udział wzięła rodzina Piotra Bartoszcze, przedstawiciele Solidarności chłopskiej, rolniczej i robotniczej, z Przewodniczącym NSZZ RI ‘Solidarność” Tomaszem Obszańskim i Przewodniczącym Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Wojciechem Mojzesowiczem. Obecny był również Prezes Społecznego Komitetu „Solidarni-Wieś pamięta” Michał Leszczyc Grabianka, a także poczty sztandarowe, samorządowcy wszystkich szczebli, służby mundurowe, harcerze i przedstawiciele instytucji publicznych, stowarzyszeń i organizacji. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka reprezentowała Agnieszka Kaźmierczak.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców i zniczy na grobach Piotra, Romana i Michała Bartoszczów na cmentarzu w Inowrocławiu. Następnie, w rodzinnej parafii rodziny Bartoszczów pw. św. Józefa Oblubieńca NMP rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. dra Michała Damazyna.
Kolejnym przystankiem był Radłówek – miejsce śmierci Piotra Bartoszcze. Tam, przy obelisku złożono wieńce. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z rodziną Piotra Bartoszcze oraz Przewodniczącym NSZZ RI Solidarność Tomaszem Obszańskim i Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej płk. Andrzejem Gniotem. Wieńce zostały również złożone w imieniu Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.
Ostatnia część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Sławęcinku.
Listy do uczestników obchodów przesłali m.in. Marszałek Sejmu Ewa Witek, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Jan Józef Kasprzyk, Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści Ewa Kozanecka i Bartosz Kownacki.
- Zawsze wierny swoim ideałom – zapłacił za nie najwyższa cenę. I chociaż nie ma go wśród nas, w naszych sercach pozostała pamięć o jego odwadze, a także wielkiej trosce o los polskiej wsi i Ojczyzny – pisała w liście Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w liście, że pośmiertnie Piotr Bartoszcze został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
- Na kartach historii zapisał się jako ten, który swoje życie oddał nie tylko za kujawską wieś, skąd pochodził, ale za Ojczyznę, za wolność i suwerenność naszego Narodu. Za to wszystko winni mu jesteśmy wdzięczność i najwyższy szacunek – pisał Premier.
- Siłą rzeczy, ta zbrodnia sprzed 39 lat kieruje nasze myśli ku wszystkim Osobom, które zostały skrytobójczo zamordowane w mrocznym okresie stanu wojennego. Według szacunków historyków takich Ofiar przestępczej działalności peerelowskiej policji politycznej było co najmniej 100. Te zbrodnie mimo upływu tylu lat wciąż pozostają otwartą krwawiącą raną – pisał w liście Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk napisał w liście, że w chwilach ważnych dla polskiego narodu, chwilach narodowych powstań to właśnie młodzi ludzie, tacy jak Piotr czy jego starszy brat Roman, nie mieli wątpliwości, że wolność jest dla Polaków wartością dla której, jeśli trzeba, należy ponieść najwyższą ofiarę.
- Mimo internowania i więzienia Piotr Bartoszcze nie zaprzestał walki, świadomie biorąc na siebie ciężar odpowiedzialności za swoją patriotyczną działalność – pisał minister.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że Piotr Bartoszcze 39 lat temu w sposób brutalny został zamordowany, za swoją działalność patriotyczną.
- Za to, że się przeciwstawił reżimowi komunistycznemu zapłacił najwyższą cenę. Zaznaczyć trzeba jednak, że takich osób świeckich, ale przede wszystkim duchownych w latach 80-tych było znacznie więcej - powiedział.
Mikołaj Bogdanowicz poruszył też kwestię postawienia pomnika Piotra Bartoszcze w centrum Inowrocławia – przed urzędem gminy.
- Jest to bardzo dobra inicjatywa wójta Tadeusza Kacprzaka. Mam nadzieję, że już za rok – podczas obchodów 40. rocznicy nastąpi przecięcie uroczystej wstęgi – mówił.
Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak przypomniał, że już kilka lat temu działacze rolniczej „Solidarności”, wspierani przez kujawskich rolników, podjęli działania, dzięki którym zadbano o ocalenie od zapomnienia postaci i dokonań Piotra Bartoszcze.
- Cieszę się bardzo, że dzisiaj tak licznie przybyliśmy tutaj, aby uczcić pamięć Piotra i całej rodziny Bartoszcze. Serdecznie dziękuję za to, że pamiętamy o ludziach, którzy oddali swoją krew, swoje życie, abyśmy żyli w wolnej Polsce – powiedział.
Materiał: KPUW
Galeria































Czytaj również
- Jest 13 kandydatów na urząd prezydenta. Na kogo zagłosujesz? (sonda)
- Wybory prezydenckie już w niedzielę. Weźmiesz udział w głosowaniu? (sonda)
- Pożarnicze zawody w Sitnie. Sukces dziewcząt z OSP Samsieczynek
- Podsumowanie spotkań. Konsultacje z mieszkańcami powiatu
- Niepewna przyszłość szkół . Gmina czeka na decyzje ministra
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 08-02-2023 23:28:29 napisał:
odpowiedz
zdelegalizować pis, w dniu 09-02-2023 07:57:20 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 09-02-2023 10:13:32 napisał:
odpowiedz
emeryt, w dniu 09-02-2023 16:48:20 napisał:
odpowiedz
Karol, w dniu 09-02-2023 21:06:22 napisał:
odpowiedz
Bolek, w dniu 09-02-2023 21:07:57 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!