Skontrolowano ponad 400 autobusów szkolnych. Nie wszystkie były sprawne
fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy
We wrześniu inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali #ponad 400 autobusów dowożących dzieci i młodzież do placówek szkolno-wychowawczych w całym województwie kujawsko-pomorskim. Nie wszystkie były sprawne technicznie, ale stan techniczny „gimbusów” z roku na rok jest coraz lepszy.
Początek września to czas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy to czas bardzo intensywnej pracy. Rozpoczęła się bowiem akcja „Bezpieczna droga do szkoły” polegająca na szczegółowej kontroli tzw. przewozów szkolnych. Inspektorzy transportu drogowego kontrolowali w jakim stanie technicznym są autobusy dowożące dzieci i młodzież do szkół i przedszkoli w województwie kujawsko-pomorskim. Weryfikowano przede wszystkim układy i podzespoły pojazdów bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a więc układy: hamulcowy, kierowniczy i jezdny, ale także opony, oświetlenie, ilość i dostępność wyjść awaryjnych, dodatkowe wyposażenie itp. Chociaż kontrole tzw. „gimbusów” będą trwały przez cały rok szkolny, to jednak co roku we wrześniu tych kontroli jest najwięcej i dlatego inspektorzy już dzisiaj podsumowują swoje działania. Szczegółowym kontrolom stanu technicznego poddanych zostały 403 autobusy szkolne we wszystkich powiatach i gminach naszego województwa. W 42 przypadkach (10,4 %) stwierdzono usterki skutkujące zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i skierowaniem go do naprawy, a następnie na badanie techniczne stwierdzające usunięcie usterek. Zaledwie w 2 autobusach (0,5 %) stwierdzono usterki zakwalifikowane jako niebezpieczne i skutkujące nie tylko zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, ale także natychmiastowym wycofaniem pojazdu z ruchu drogowego. Najczęściej stwierdzanymi usterkami były: nadmierne luzy w układzie kierowniczym, pęknięte szyby, wycieki płynów eksploatacyjnych do środowiska, braki sił hamowania lub nadmierne różnice sił hamowania na kołach tej samej osi, uszkodzone i nieszczelne przewody hamulcowe, braki w oświetleniu. Ujawnienie wielu z tych usterek było możliwe dzięki wykorzystaniu do działań kontrolnych Mobilnej Jednostki Diagnostycznej oraz infrastruktury kilkudziesięciu Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów. Nie ujawniono natomiast żadnego kierowcy prowadzącego autobus po użyciu alkoholu lub innych podobnie działających substancji.
Prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego w porozumieniu z Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty akcja kontroli autobusów szkolnych przynosi wymierne efekty, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu odsetek niesprawnych „gimbusów” wynosił znacznie powyżej 20%, a nawet ponad 30%, przy czym ilość i ciężkość stwierdzanych usterek była zdecydowanie wyższa. Obecnie stan techniczny autobusów szkolnych w województwie kujawsko-pomorskim jest dobry. Niemniej jednak w miejscach, w których stwierdzono nieprawidłowości w kolejnych tygodniach zaplanowane zostały ponowne kontrole mające na celu zweryfikowanie czy stwierdzone wcześniej usterki zostały usunięte i czy dzieci podróżują bezpiecznie.
Materiał: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy
Galeria
Czytaj również
- Poszukiwany mężczyzna. Postępowanie w sprawie kradzieży sklepowej
- Rozpoznajesz tę kobietę? Kradzież portfela wraz z gotówką
- Uderzyła w znak drogowy. Kolizja z udziałem citroena
- Nie zgodził się na przewóz nietrzeźwej kobiety. Kierowca pobity
- Niebezpieczne znalezisko. Nabój artyleryjski z czasów II wojny światowej
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach
Owoce i warzywa jemy cały rok. Najsmaczniejsze są te# sezonowe.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 02-10-2024 10:02:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!