Dziś mamy 25 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

02 października 2023

Wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki. Pobrano próbki

fot. PIORiN

fot. PIORiN

W dniach 13-25 września br. odbył się w Polsce audyt #przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE), który miał na celu ocenę aktualnej sytuacji w sektorze produkcji i obrotu ziemniakami, w szczególności w zakresie kontroli występowania bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) oraz ocenę realizacji nowych przepisów rozporządzenia wykonawczego KE 2022/1194, regulującego m.in. przemieszczanie ziemniaków z Polski do innych państw UE.

Audyt rozpoczął się od spotkań w trybie zdalnym, w których udział wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) oraz wytypowanych Wojewódzkich Inspektoratów w Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tych dniach przedstawiona została struktura upraw ziemniaków w Polsce oraz krajowe regulacje, określające wymogi odnośnie wytwarzania i obrotu ziemniakami. Audytorzy zapoznali się również szczegółowo z zasadami prowadzenia przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) nadzoru nad występowaniem i zwalczaniem bakterii Clavibacter sepedonicus oraz przemieszczaniem do innych państw członkowskich UE ziemniaków, pochodzących z Polski. Zapoznano się także z działalnością Centralnego Laboratorium GIORiN, w którym prowadzone są m.in. badania ziemniaków pod kątem występowania bakterii.

W kolejnych dniach program audytu obejmował wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki oraz punktach dystrybucji, na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Audytorzy mieli możliwość przyjrzenia się procedurze kontroli i pobierania prób ziemniaków przez pracowników Inspekcji. Ponadto w firmie zajmującej się konfekcjonowaniem oraz dystrybucją ziemniaków prześledzili sposób przygotowania ziemniaków do obrotu, począwszy od ich skupu i magazynowania, poprzez sortowanie, mycie i pakowanie w opakowania jednostkowe, aż do dystrybucji do sklepów. W wizytowanym ośrodku hodowli ziemniaka audytorzy zobaczyli jak w praktyce wygląda proces rozmnożenia materiałów przedbazowych i bazowych ziemniaka (począwszy od „in vitro”, poprzez mikrobulwy i minibulwy, aż po superelity i elity).

W ostatnim dniu audytorzy wstępnie podsumowali ustalenia poczynione w trakcie spotkań i wizyt. Na uwagę zasługuje fakt, że według oceny audytorów przepisy dotyczące zwalczanie bakterii Clavibacter sepepdonicus, w tym przemieszczania ziemniaków do innych państw członkowskich UE, są właściwie wdrażane przez polski  urząd kompetentny w tym zakresie tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Źródło: PIORiN

Oceń artykuł: 19 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (7)

  Polak , w dniu 02-10-2023 11:40:18 napisał:

  niech możne zaczną kontrolować ukraińskie produkty co do nas napływają i mięso z Litwy!

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Cna, w dniu 02-10-2023 11:45:49 napisał:

  Niechaj te nieroby idądo marketów i sklepów i psełdo jadłodajni sprzedających to zatrute żarcie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wypasacz świń, w dniu 02-10-2023 18:47:19 napisał:

  Chemia -pestycydy,to zabójca współczesnej produkcji płodów rolnych.Rolnik po prostu nie ma wyjścia-by biznes się opłacał musi lać na pole dosłownie wszystko.Jemy to wszyscy,czy to nam się podoba czy nie.Cena-? wiadomo-krótsze życie.Jeżeli moje świnie nie chcą jeść"ziemniaków" to wyobraźcie sobie co to są za ziemniaki i jak bardzo naszpikowane chemią.Co do kontroli......pic na wodę foto montaż.Odfajkowanie biurokratycznych "terminów kontroli" -jednych z wielu i co dalej-? A no nic-procedury się wdroży a te będą się ciągnąć,ciągnąć i ciągnąć.W tym czasie wymrze około kilka mln osób...którym do karty zgonu najczęściej "koroner" wpisze wyświechtaną formułkę " niewydolność krążeniowo-oddechowa .No i tak do kolejnych zbiorów.....

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Heldbaum 55, w dniu 02-10-2023 18:50:42 napisał:

  A na Ukrainie też byli?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nabywca, w dniu 03-10-2023 06:31:14 napisał:

  Kontrole w Turzynie przeprowadzić i to konkretną.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Chroń się przed zatruciem. Nie zamrażaj raz rozmrożonych lodów

Kto z nas nie lubi lodów... Szczególnie latem trudno się# im oprzeć.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)