Wycieczka do Torunia. Dzień intensywny w atrakcje
fot. DPS w Nakle
Zwiedzanie Dom Legend Toruńskich oraz Żywe Muzeum Piernika# w Toruniu przez seniorów z naszego Domu odbyło się w miniony wtorek 15 października br. Dziękujemy Anonimowemu Darczyńcy za wielkie serce i przekazanie biletów-wejściówek do ww. miejsc.
Podczas wycieczki po Toruniu Mieszkańcy zobaczyli na Rynku Staromiejskim: pomnik Mikołaja Kopernika (pomnik wykonano z brązu w 1853 r., który przedstawia Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej trzymającego w lewej ręce astrolabium, a prawą wskazującego niebo). Pomnik flisaka z żabkami (statuetka flisaka nawiązuje do legendy o pladze żab, która przed wiekami nawiedziła Toruń). Rzeźbę siedzącego Filusia trzymającego w pysku melonik profesora, czekającego na jego powrót i jednocześnie pilnującego profesorskiej parasolki opartej o latarnię. Krzywą Wieżę (gotycka baszta obronna z XIV w., która jest odchylona od pionu o około 140 cm). Bulwary Filadelfijskie (biegnące wzdłuż wiślanego nabrzeża). Katedrę św. Janów (budowla średniowieczna wypełniona cennymi dziełami sztuki tj. obraz przedstawiający Sąd Ostateczny a także chrzcielnica przy której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik i popiersie Kopernika wyrzeźbione w 1766 r. Jednak największym skarbem jest dzwon Tubądzin Dei - Trąba Boża, ważący ponad 7 tysięcy kg, odlany w 1500 roku używany tylko kilka razy w roku). Odlanego z brązu Osła z 2007 r. (pierwotny osiołek wykonany z drewna funkcjonował jako pręgierz do 1797 r.)
Sporym zainteresowaniem Seniorów były również opowiadane legendy, które przedstawiane były z udziałem publiczności, która wcielała się w rolę w Domu Legend a także warsztaty wypieku Piernika, gdzie każdy z uczestników własnoręcznie zrobił piernik. Na koniec wycieczki uczestnicy udali się do kawiarni a także zakupili prawdziwe toruńskie pierniki.
Dzień był bardzo długi i intensywny w atrakcje, jednakże Panowie nie narzekali i wszyscy zadowoleni wrócili do Domu.
Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Krajeńskie Morsy pożegnały 2024 rok. Nadzieja na mroźną zimę
- Najważniejsze wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Podsumowanie 2024 roku
- Niezapomniane wrażenia artystyczne i duchowe. Wyjątkowy koncert w Turze
- Trwa wystawa kartek świątecznych. Wśród nich praca KGW Smogulecka Wieś
- Nowy film dokumentalny "Drezyna". W roli głównej Ryszard Kitkowski
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Dodatek za długoletnią służbę wojskową. Uproszczone reguły przyznawania
Od 1 stycznia uproszczone zostały reguły przyznawania dodatku #za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 % należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1%.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)