Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 października 2024

Wycieczka do Torunia. Dzień intensywny w atrakcje

fot. DPS w Nakle

fot. DPS w Nakle

Zwiedzanie Dom Legend Toruńskich oraz Żywe Muzeum Piernika# w Toruniu przez seniorów z naszego Domu odbyło się w miniony wtorek 15 października br. Dziękujemy Anonimowemu Darczyńcy za wielkie serce i przekazanie biletów-wejściówek do ww. miejsc.

Podczas wycieczki po Toruniu Mieszkańcy zobaczyli na Rynku Staromiejskim: pomnik Mikołaja Kopernika (pomnik wykonano z brązu w 1853 r., który przedstawia Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej trzymającego w lewej ręce astrolabium, a prawą wskazującego niebo). Pomnik flisaka z żabkami (statuetka flisaka nawiązuje do legendy o pladze żab, która przed wiekami nawiedziła Toruń). Rzeźbę siedzącego Filusia trzymającego w pysku melonik profesora, czekającego na jego powrót i jednocześnie pilnującego profesorskiej parasolki opartej o latarnię. Krzywą Wieżę (gotycka baszta obronna z XIV w., która jest odchylona od pionu o około 140 cm). Bulwary Filadelfijskie (biegnące wzdłuż wiślanego nabrzeża). Katedrę św. Janów (budowla  średniowieczna wypełniona cennymi dziełami sztuki tj. obraz przedstawiający Sąd Ostateczny a także chrzcielnica przy której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik i popiersie Kopernika wyrzeźbione w 1766 r. Jednak największym skarbem jest dzwon Tubądzin Dei - Trąba Boża, ważący ponad 7 tysięcy  kg, odlany w 1500 roku używany tylko kilka razy w roku). Odlanego z brązu Osła z 2007 r. (pierwotny osiołek wykonany z drewna funkcjonował jako pręgierz do 1797 r.)

Sporym zainteresowaniem Seniorów były również opowiadane legendy, które przedstawiane były z udziałem publiczności, która wcielała się w rolę w Domu Legend a także warsztaty wypieku Piernika, gdzie każdy z uczestników własnoręcznie zrobił piernik. Na koniec wycieczki uczestnicy udali się do kawiarni a także zakupili prawdziwe toruńskie pierniki.

Dzień był bardzo długi i intensywny w atrakcje, jednakże Panowie nie narzekali i wszyscy zadowoleni wrócili do Domu.

Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)