Wycieczka do Torunia. Dzień intensywny w atrakcje
fot. DPS w Nakle
Zwiedzanie Dom Legend Toruńskich oraz Żywe Muzeum Piernika# w Toruniu przez seniorów z naszego Domu odbyło się w miniony wtorek 15 października br. Dziękujemy Anonimowemu Darczyńcy za wielkie serce i przekazanie biletów-wejściówek do ww. miejsc.
Podczas wycieczki po Toruniu Mieszkańcy zobaczyli na Rynku Staromiejskim: pomnik Mikołaja Kopernika (pomnik wykonano z brązu w 1853 r., który przedstawia Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej trzymającego w lewej ręce astrolabium, a prawą wskazującego niebo). Pomnik flisaka z żabkami (statuetka flisaka nawiązuje do legendy o pladze żab, która przed wiekami nawiedziła Toruń). Rzeźbę siedzącego Filusia trzymającego w pysku melonik profesora, czekającego na jego powrót i jednocześnie pilnującego profesorskiej parasolki opartej o latarnię. Krzywą Wieżę (gotycka baszta obronna z XIV w., która jest odchylona od pionu o około 140 cm). Bulwary Filadelfijskie (biegnące wzdłuż wiślanego nabrzeża). Katedrę św. Janów (budowla średniowieczna wypełniona cennymi dziełami sztuki tj. obraz przedstawiający Sąd Ostateczny a także chrzcielnica przy której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik i popiersie Kopernika wyrzeźbione w 1766 r. Jednak największym skarbem jest dzwon Tubądzin Dei - Trąba Boża, ważący ponad 7 tysięcy kg, odlany w 1500 roku używany tylko kilka razy w roku). Odlanego z brązu Osła z 2007 r. (pierwotny osiołek wykonany z drewna funkcjonował jako pręgierz do 1797 r.)
Sporym zainteresowaniem Seniorów były również opowiadane legendy, które przedstawiane były z udziałem publiczności, która wcielała się w rolę w Domu Legend a także warsztaty wypieku Piernika, gdzie każdy z uczestników własnoręcznie zrobił piernik. Na koniec wycieczki uczestnicy udali się do kawiarni a także zakupili prawdziwe toruńskie pierniki.
Dzień był bardzo długi i intensywny w atrakcje, jednakże Panowie nie narzekali i wszyscy zadowoleni wrócili do Domu.
Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)