Dziś mamy 18 stycznia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Willę Żabińskich

fot. powierzone

fot. powierzone

Mimo, że kanikuła trwa w najlepsze, pragnę wrócić wspomnieniami do miejsca# niezwykłego na mapie Warszawy, które dnia 14 czerwca br. odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią, w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w nakielskiej Żegludze.

Tym osobliwym miejscem, które zwiedzili uczniowie jest Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Dyrektorstwa Antoniny i Jana Żabińskich  na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Pierwszym punktem programu przedwakacyjego wyjazdu do stolicy był Żydowski Instytut Historyczny, o którym szczegółowo donosiłem kilka dni temu w osobnym artykule.

W murach przestronnej, modernistycznej willi Żabińskich w czasach II wojny światowej kilkuset Żydów znalazło szansę na uratowanie życia. Antonina i Jan Żabińscy wraz z małym synkiem Rysiem nie zważając na grożące im konsekwencje postanowili dać schronienie tym, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości. Mury Willi stały się świadkami odwagi, człowieczeństwa i próby walki z nieludzkim systemem..

Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Antonina i Jan Żabińscy w roku 1965 zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem  w Jerozolimie.

Warto wspomnieć, że losy gospodarzy i gości Willi pod Zwariowaną Gwiazdą podczas II wojny światowej doczekały się ekranizacji w postaci filmu pt. Azyl" w reżyserii Niki Caro.

Rekreacyjnym elementem czerwcowego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o czym doniesie następna relacja.

Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie:  Wioletta Ossowska oraz Iwona Sołdan.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 24 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)