Dziś mamy 12 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 października 2023

Zagrali żołnierzy batalionu Obrony Narodowej. Rekonstrukcja w Budzyniu

fot. Sławomir Janiszewski, Dariusz Dudziak, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, Izba Historii Ziemi Budzyńskiej

fot. Sławomir Janiszewski, Dariusz Dudziak, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, Izba Historii Ziemi Budzyńskiej

15 października udaliśmy się do miejscowości Budzyń, by wesprzeć# Naszych kolegów rekonstruktorów w bardzo ciekawym historyczno-filmowym projekcie.

Film pt. "Straceńcy Wolności" opowiada o losach powstańców wielkopolskich ziemi budzyńskiej, których szlak bojowy zakończył się w 1939 roku podczas Bitwy nad Bzurą. Scenariusz i reżyseria: Hanna Danielewicz. Zdjęcia, montaż, udźwiękowienie: Sławomir Janiszewski. Kierownik produkcji: Dariusz Dudziak. Produkcja: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, Izba Historii Ziemi Budzyńskiej. Współpraca: Towarzystwo Historyczne w Kcyni

Bitwa nad Bzurą - największa bitwa wojny obronnej Polski trwała od 9 września 1939 roku do 22 września 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie - "Poznań" i "Pomorze" z niemieckimi 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe "Sud". Wzdłuż rzeki Bzura, w rejonie Kutna, Łowicza i Sochaczewa.

Członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni: Henryk, Ryszard, Marcin, Bartosz, Amadeusz, Jakub, oraz Tymon przywdziali mundury by zagrać role polskich żołnierzy batalionu Obrony Narodowej. Osobowo wsparł Nas Kolega Sławek ze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 z Budzynia.     Po stronie niemieckiej wystąpili Leszek oraz Dawid reprezentujący MH "Muncheberg" z Trzemeszna, a także Daniel, Radosław, Krzysztof oraz Szymon ze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 z Budzynia. Na planie filmowym pojawiła się również Grupa Sanitariuszek  "Margaretki" z Budzynia. Nie zabrakło również scen z udziałem kawalerzystów na koniach .

Po zakończeniu zdjęć udaliśmy się do Izby Historii Ziemi Budzyńskiej. Dziękujemy za gościnę pod Budzyńskim niebem , oraz pyszny poczęstunek. Ekipie  filmowej składamy Serdeczne Podziękowania za możliwość udziału w kręceniu scen w tej bardzo ciekawie zapowiadającej się produkcji.

Materiał: Bartosz Szymczak / Towarzystwo Historyczne w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 20 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów

Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.

(czytaj więcej)
0

Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora

Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.

(czytaj więcej)