Zagrali żołnierzy batalionu Obrony Narodowej. Rekonstrukcja w Budzyniu
fot. Sławomir Janiszewski, Dariusz Dudziak, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, Izba Historii Ziemi Budzyńskiej
15 października udaliśmy się do miejscowości Budzyń, by wesprzeć# Naszych kolegów rekonstruktorów w bardzo ciekawym historyczno-filmowym projekcie.
Film pt. "Straceńcy Wolności" opowiada o losach powstańców wielkopolskich ziemi budzyńskiej, których szlak bojowy zakończył się w 1939 roku podczas Bitwy nad Bzurą. Scenariusz i reżyseria: Hanna Danielewicz. Zdjęcia, montaż, udźwiękowienie: Sławomir Janiszewski. Kierownik produkcji: Dariusz Dudziak. Produkcja: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, Izba Historii Ziemi Budzyńskiej. Współpraca: Towarzystwo Historyczne w Kcyni
Bitwa nad Bzurą - największa bitwa wojny obronnej Polski trwała od 9 września 1939 roku do 22 września 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie - "Poznań" i "Pomorze" z niemieckimi 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe "Sud". Wzdłuż rzeki Bzura, w rejonie Kutna, Łowicza i Sochaczewa.
Członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni: Henryk, Ryszard, Marcin, Bartosz, Amadeusz, Jakub, oraz Tymon przywdziali mundury by zagrać role polskich żołnierzy batalionu Obrony Narodowej. Osobowo wsparł Nas Kolega Sławek ze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 z Budzynia. Po stronie niemieckiej wystąpili Leszek oraz Dawid reprezentujący MH "Muncheberg" z Trzemeszna, a także Daniel, Radosław, Krzysztof oraz Szymon ze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 z Budzynia. Na planie filmowym pojawiła się również Grupa Sanitariuszek "Margaretki" z Budzynia. Nie zabrakło również scen z udziałem kawalerzystów na koniach .
Po zakończeniu zdjęć udaliśmy się do Izby Historii Ziemi Budzyńskiej. Dziękujemy za gościnę pod Budzyńskim niebem , oraz pyszny poczęstunek. Ekipie filmowej składamy Serdeczne Podziękowania za możliwość udziału w kręceniu scen w tej bardzo ciekawie zapowiadającej się produkcji.
Materiał: Bartosz Szymczak / Towarzystwo Historyczne w Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Mikołajów nie zabrakło także w Pińsku. Wspólne ognisko
- Urodzinowy koncert w deszczowy wieczór. Pan Savyan zaśpiewał w Szubinie
- Grał i śpiewał Wojtek Cugowski. Mikołajkowy koncert w Szubinie
- Jarmark, konkurs oraz wizyta świętego Mikołaja. Festiwal Tradycji i Smaku
- Pomocnicy Mikołaja w Domu Seniora. Nie zabrakło upominków
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora
Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.
(czytaj więcej)