Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

31 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. Bezpłatna opieka medyczna

fot. powierzone

fot. powierzone

Po narodzinach dziecka ubezpieczony rodzic powinien jak najszybciej# zgłosić swoją pociechę do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu maluch będzie mógł korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego z chwilą zarejestrowania jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego. Należy zgłosić je do ubezpieczenia, jako członka rodziny.  Jako członek rodziny dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się to dłużej- do ukończenia 26 lat. Natomiast jeżeli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi, wówczas można ubezpieczyć je bez względu na to, w jakim jest wieku — informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy, a jeżeli jest osobą bezrobotną to w urzędzie pracy.  Ma na to 7 dni od chwili zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem. Osoby prowadzące własną firmę zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS-u za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście.  Co ważne w czasie, gdy dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica składającego wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. W chwili otrzymania numeru PESEL należy zgłosić to pracodawcy, zleceniodawcy, by mógł zaktualizować informację w ZUS-ie. Zasada 7 dni dotyczy także wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego.

- Zgłoszenie dziecka jako członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest darmowe i w żaden sposób nie wpływa na wysokość składki zdrowotnej.  Co więcej, niezależnie od tego, czy ubezpieczony zgłasza jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie zdrowotne nie zwiększy się i będzie wynosiła zawsze 9 proc. – wyjaśnia rzeczniczka.

Do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dziecko zazwyczaj zgłaszają rodzice, ale są sytuacje, gdy dziadkowie, emeryci mogą ubezpieczyć wnuka. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli rodzice wnuka nie mają tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a wnuk nie jest on objęty tym ubezpieczeniem z innego tytułu, np. nie jest uczniem, studentem, pracownikiem, zleceniobiorcą, osobą prowadzącą działalność gospodarczą czy osobą bezrobotną. Zgłoszenie wnuka, czy innego członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego emeryt lub rencista dokonuje na druku ZUS EUZ. Na tym samym druku dokonuje również wyrejestrowania z tego ubezpieczenia, jeśli np. wnuk uzyskał inny tytuł do ubezpieczenia. 

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)