Dziś mamy 22 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

04 października 2024

"Żywność to wartość". Konkurs dla dzieci i młodzieży

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Świadomości o Marnowaniu Żywności. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Żywność to wartość!

Zadaniem konkursowym dla młodszych uczniów szkół podstawowych jest stworzenie plakatu, dla starszych uczniów szkół podstawowych – wykonanie karty do książki kucharskiej, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – filmu. Na prace uczniów czekamy do 30 listopada 2024 r.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy I-IV

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV jest stworzenie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy V-VIII

Zadaniem konkursowym dla uczniów z klas V-VIII jest wykonanie karty do książki kucharskiej, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły ponadpodstawowe

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Jak się zgłosić?

Prace – plakaty, karty do książki kucharskiej i filmy – przyjmujemy do 30 listopada 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 6 stycznia 2025 r.

Szczegółowe informacje potrzebne do zgłoszenia, a także regulaminy konkursu, znajdują na stronie internetowej MRiRW.

Problem marnowania żywności

Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.

Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.

Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczania marnowania żywności stało się naturalnym nawykiem.

Dlatego zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia plakatu, karty do książki kucharskiej lub filmu, które będą promować niemarnowanie żywności!

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 05-10-2024 08:43:03 napisał:

    To wy macie pokazywać dzieciom jak nie marnować żywności nie odwrotnie dzieci mają swoje nauczanie .Ocieplanie klimatu ? Trwa od tysięcy lat .Dlaczego nie zakończono budowy niektórych piramid ponieważ wyschły rzeki którymi transportowano materiał do budowy piramid to jest tysiące lat wstecz a wy teraz straszycie ludzi zmianą klimatu Jeszcze jedno tysiące lat temu nie było samochodów pieców opalanych węglem nic takiego co by miało wpływ na ocieplenie klimatu a jednak rzeki wysychały co wy szkoleni na to .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach

Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.

(czytaj więcej)
0

Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek

Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!

(czytaj więcej)