11 lutego. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

fot. KPUW
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. W kujawsko-pomorskim przyjęto ponad #1 290 mln zgłoszeń alarmowych w 2024 roku.
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Pod tym numerem telefonu można zgłosić wszelkie sytuacje, w których zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie.
Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważna jest znajomość zasad korzystania z tego numeru oraz jak działa system ratownictwa w Polsce i Europie. Numer alarmowy 112 to jednolity numer obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest zapewnienie szybkiego kontaktu z odpowiednimi służbami ratunkowymi – pogotowiem, strażą pożarną i policją, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do zgłaszania nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub mieniu, takich jak wypadki drogowe, pożary, nagłe zasłabnięcia i utrata przytomności, przestępstwa i akty przemocy, zagrożenia środowiskowe (np. powodzie, wycieki niebezpiecznych substancji).
Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Wojewoda Michał Sztybel odwiedził dziś Kujawsko-Pomorskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie zaznaczył kluczową rolę operatorów numeru w ratowaniu życia.
„W naszym Centrum Powiadamiania Ratunkowego rozmawialiśmy dziś o wyzwaniach, o trudnej pracy, ponieważ od decyzji operatorów zależy życie innych ludzi. Bardzo dziękuję za ich pracę.” - powiedział Wojewoda.
Statystyki zgłoszeń na numer alarmowy 112 w 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim są następujące:
Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2024
• 1 230 406
• 797 061 zgłoszeń niezasadnych
Ilość zdarzeń przekazanych do służb
• Policja: 194 723
• PRM: 174 758
• PSP: 25 253
• W sumie 40 964 zgłoszeń przekierowanych do innych służb
W CPR Kujawsko-Pomorskim w 2024 roku gościło ponad 400 osób. Na blisko 30 zorganizowanych wyjazdach pojawiły się stanowiska informacyjno-edukacyjne. Przedstawiciele CPR gościli m.in. w szkołach, przedszkolach, Domach Seniora, świetlicach oraz imprezach planerowych.
Materiał: KPUW
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Fg, w dniu 12-02-2025 16:29:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!