Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2023

Brakuje ponad 2400 wolontariuszy. Można zgłosić się do Szlachetnej Paczki

fot. MM

fot. MM

Mija czas na podjęcie decyzji o zmianie świata i dołączeniu do# wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Rekrutacja kończy się już 10 listopada. Najwięcej wolontariuszy brakuje m.in. w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli nie godzisz się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, żyjących tuż obok ciebie, chcesz pomagać i zmieniać świat na dobre – dołącz do Szlachetnej Paczki. Twoja decyzja może odmienić niejeden świat rodzin w potrzebie. To już ostatni moment, zostały tylko 2 tygodnie do zakończenia rekrutacji.

„Każda osoba jest na wagę złota. Paczka zmienia na dobre świat potrzebujących. W zeszłym roku w Szlachetną Paczkę zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Ile będzie w tym roku?  To zależy także od Ciebie. Jeden wolontariusz to szansa na zmianę na dobre w trzech rodzinach. Dołącz do nas!” – zachęca do wolontariatu Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę. Kamil, który jest wolontariuszem Paczki wyjaśnia, dlaczego to robi: „Warto pomagać w Szlachetnej Paczce, ponieważ działa lokalnie. Paczka działa i pomaga osobom, które żyją obok nas, które są samotne i potrzebujące”.

Obecnie potrzebnych jest jeszcze 264 wolontariuszy z województwa kujawsko-pomorskiego. To miejsce czeka na Ciebie tylko do 10 listopada.

To ostatni moment, by dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i zostań wolontariuszem lub wolontariuszką.

Co robi wolontariusz w Szlachetnej Paczce?

Wolontariusze i wolontariuszki odwiedzają wskazane rodziny, poznają ich historie oraz potrzeby i pośredniczą w przekazywaniu paczek od darczyńców.

„Trzeba pamiętać, że w Szlachetnej Paczce nigdy nie zostajesz sam. Masz wsparcie innych wolontariuszy ze swojego zespołu. Poznajesz też mnóstwo innych wolontariuszy i rodzinę.  Dostajesz dawkę wiedzy z wdrożeń, e-learningów, ale też z doświadczenia kolegów z zespołu” – mówi Wiktoria wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Polska potrzebuje wolontariuszy

Co 20. Polak w naszym kraju żyje w skrajnej biedzie. To może być na przykład twój samotny sąsiad, któremu po opłaceniu rachunków nie starcza na żywność lub samodzielna mama mieszkająca dwie ulice dalej, która obecnie nie może podjąć pracy zarobkowej, bo opiekuje się ciężko chorym dzieckiem.

Ogólnopolsko wciąż brakuje 2450 wolontariuszy. Im więcej wolontariuszy Szlachetnej Paczki, tym do większej liczby potrzebujących rodzin Paczka będzie mogła dotrzeć z pomocą, by wprowadzić w ich życie nadzieję i szansę na zmiany. To dzięki zaangażowaniu wolontariusza rodziny z jego lokalnej społeczności mogą otrzymać nie tylko niezbędne wsparcie materialne, ale także uwagę i poczucie, że są dla kogoś ważne. To przywraca godność i pozostawia niezatarty ślad, który daje im nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.

„Wolontariat ma ogromny sens, ponieważ często te osoby nie liczą na pomoc materialną, tylko chcą z kimś porozmawiać, chcą, żeby ktoś je wysłuchał. To, że do nich w ogóle pójdziemy, zainteresujemy się, porozmawiamy, zapytamy, jak się czują, jak im się żyje – to jest dla nich największa pomoc.” –  mówi Wiktoria, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Jeśli nie godzisz się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, żyjących tuż obok ciebie, chcesz pomagać i zmieniać świat na dobre – dołącz do Szlachetnej Paczki.

To miejsce czeka na Ciebie w Szlachetnej Paczce

W ostatniej edycji wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli z pomocą do 15 482 rodzin. Wśród nich było około 5 tys. seniorów, prawie 17,6 tys. dzieci i 5 tys. samodzielnych rodziców. Za każdą z tych cyfr kryją się osobiste historie najbardziej potrzebujących, jak również wolontariuszy.

Przykładem rodziny, której pomogła Paczka, jest pan Bogdan i jego mama. Wypadek zmienił w jego życiu wszystko. Z wysportowanego, aktywnego mężczyzny stał się osobą leżącą, która jest zdana na pomoc mamy. Przy życiu trzyma ich skromna renta i wzajemnie podsycana nadzieja na poprawę sprawności mężczyzny. Pani Jolanta rehabilituje syna w domu, na więcej nie wystarcza. W paczce przekazanej przez Szlachetną Paczkę rodzina znalazła specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. „Poczułem, że oprócz mamy jest jeszcze ktoś, kto wierzy, że jeszcze kiedyś będę sprawny, to mnie napędza do jeszcze cięższej pracy. Nie wiem, jak mam Wam dziękować” – mówi pan Bogdan.

Szlachetna Paczka zmienia na dobre – przede wszystkim świat rodzin, jak również wolontariuszy, którzy zyskują radość, poczucie wpływu i możliwość rozwoju.

Poczuj ogromną radości z pomagania

Weekend Cudów, kiedy pomoc materialna dociera do rodzin, jest momentem pełnym wzruszeń, radości i poczucia bycia ważnym w czyimś życiu, które stają się udziałem każdej ze stron.

Doświadcz radości z pomagania – w tej wielkiej, ogólnopolskiej machinie dobra pozytywne emocje nie omijają nikogo. Poczujesz je.

To ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Rekrutacja trwa tylko do 10 listopada. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wypełnij krótki formularz i poczekaj na kontakt rekrutera. Miej realny wpływ na zmianę małych światów rodzin z Twojej najbliższej okolicy w województwie kujawsko-pomorskim.

Akademia Przyszłości też rekrutuje wolontariuszy

Innym programem społecznym poszukującym wolontariuszy jest Akademia Przyszłości. Ten ogólnopolski program wspiera dzieci w budowaniu wiary w siebie i odkrywaniu swojego potencjału. Do Akademii Przyszłości trafiają dzieci z niskim poczuciem własnej wartości. Akademia co roku rekrutuje do programu ok. 2 tys. wolontariuszy i wolontariuszek, którzy odmieniają jedno życie swojego podopiecznego lub podopiecznej.

– Wolontariat w Akademii polega na godzinnych spotkaniach z naszym podopieczny. Chcemy, żeby na tych spotkaniach dziecko poczuło, że jest potrzebne, że ma silne strony, które może wykorzystać w przyszłości. To jest tylko godzina, ale może bardzo dużo przynieść nam i naszemu podopiecznemu – mówi Maciej wolontariusz Akademii Przyszłości.

Jak zostać wolontariuszem Akademii Przyszłości? Wejdź na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl, wyślij swoje zgłoszenie i czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na spotkanie online. Kandydat na wolontariusza nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego ani psychologicznego, ważne, żeby miał serce pełne empatii, uszy, które potrafią słuchać oraz sokoli wzrok, który dostrzeże sukcesy dziecka.

Materiał: Anna Gaik  / Stowarzyszenie WIOSNA

Oceń artykuł: 17 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (12)

    adam, w dniu 30-10-2023 20:22:16 napisał:

    a dejta se spokój

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Janek, w dniu 30-10-2023 20:48:10 napisał:

    Tak trzymać

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Ja, w dniu 31-10-2023 17:00:01 napisał:

    Ceny w dół to ludzie nie będą głodować teraz ludność ma pomagać ? a kto nas okrada niech pomaga.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)