Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2024

Dzień skupienia lektorów i akolitów. Czas wspólnej modlitwy

fot. Organizatorzy

fot. Organizatorzy

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem# dnia skupienia, w którym wzięli udział ustanowieni lektorzy oraz akolici wraz z kandydatami do tych posług.

 

Treści zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz 1 Listu św. Piotra (o uzasadnieniu nadziei, która w nas jest), jak i 1 Księgi Królewskiej (o modlitwie Eliasza, doświadczonego udręką odejścia Izraela od prawa Bożego) stanowiły podstawę dla prywatnej medytacji nad słowem Bożym, modlitwy przed Najświętszym Sakramentem oraz konferencji duchowej.

Natomiast główną myślą przewodnią była cnota nadziei w wypełnianiu oraz rozeznawaniu powołania lektora i akolity. – Co roku spotykamy się z tymi, którzy przygotowują się do pełnienia posług stałych w naszej diecezji, by wspólnie przeżyć czas modlitwy, skupienia i celebracji I Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny – tym razem w katedrze, pod przewodnictwem biskupa – mówi ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa dodał, że sam czas przeżyty w sanktuarium, był doświadczeniem wspólnoty, która zawiązała się pomiędzy nowymi kandydatami do przyjęcia posługi stałej i tymi, którzy od pewnego czasu są już posłani w misji Kościoła do swoich wspólnot. – Doświadczenie wspólnoty mężczyzn, którzy chcą służyć Panu Bogu i pełnić Jego wolę we wspólnym celu, jakim jest pożytek dla Kościoła świętego, jest bardzo budujący. Dlatego dziękuję Bogu za dar tego skupienia, w którym mogę kolejny raz uczestniczyć – dodał akolita parafii katedralnej – Bogusław Sudał.

Łukasz Steckiewicz, kandydat do posługi lektoratu z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy dodał, że był to czas umocnienia nadzieją i nabrania pewności wiary. – Ważnym momentem było spotkanie z braćmi, którzy pełnią już posługę stałą i czerpanie z ich doświadczenia, jakie wzbudza we mnie nadzieję. Poza tym pierwszy raz miałem okazję uczestniczyć w takiej formie medytacji nad słowem Bożym, w czasie której dzielenie się nim we wspólnocie, staje się formą modlitwy – powiedział.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)