Tradycja rzecz święta. Mrotecka Szopka Bożonarodzeniowa oficjalnie otwarta
fot. MM
22 grudnia na mroteckim Rynku dokonano otwarcia oraz poświęcenia #Szopki Bożonarodzeniowej. Wydarzenie to poprzedziło uroczyste nabożeństwo w kościele pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy.
Po zakończeniu mszy świętej, z mroteckiej świątyni wyruszył barwny korowód, który kierował się prosto na Rynek. To właśnie tam wszystkich zgromadzonych powitał pełniący obowiązki dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy Łukasz Piotrowski, a następnie proboszcz mroteckiej parafii ks. Wojciech Cierniak poświęcił Bożonarodzeniową Szopkę. Z kolei przedstawiciele mroteckich władz samorządowych na czele z burmistrzem Jarosławem Okonkiem i przewodniczącą rady miejskiej Magdaleną Musiał-Resler złożyli mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt. Zgodnie z tradycją, spotkanie na Rynku nie obyło się bez wspólnego kolędowania, do którego w tym roku zachęcały wszystkich członkinie wokalnego zespołu Fiesta.
Tradycją w Mroczy jest także przedświąteczne losowanie nagród. Mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w mini loterii, gdzie do wygrania były różnego rodzaju upominki – w tym także żywe drzewka. Losy były darmowe i rozeszły się w mgnieniu oka. Chętni mogli również tego dnia skosztować domowych pierogów oraz barszczu – za symboliczną opłatą.
Galeria
Czytaj również
- Zasiedli do wigilijnego stołu. Opłatek, życzenia i program artystyczny
- Harcerze pamiętają. Światełko z Betlejem dotarło do DPS
- Upominki dotarły do seniorów. Wielkie serce
- Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu
- Odśnieżanie dróg powiatowych. Zaplanowano ponad pół miliona zł
Dodaj komentarz
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
uczestnik, w dniu 22-12-2024 21:17:19 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 23-12-2024 08:46:49 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 23-12-2024 10:34:44 napisał:
odpowiedz
Michalek, w dniu 23-12-2024 11:16:23 napisał:
odpowiedz
GW, w dniu 23-12-2024 16:19:39 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!