Dziś mamy 8 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

13 września 2020

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski U20. Eryk Kołodziejczak zdobył srebrny medal!

fot. archiwum

fot. archiwum

O dużym pechu może mówić lekkoatleta Eryk Kołodziejczak reprezentujący# LUKS Start Nakło. W sobotę, 12 września, jeszcze kilka minut przed zakończeniem turnieju rzutu oszczepem był mistrzem Polski U20 w tej konkurencji. Niestety, w ostatniej serii rzutów złoto odebrał mu najgroźniejszy w tym dniu rywal – Marek Mucha. Kołodziejczakowi pozostał więc na otarcie łez tylko (i aż) srebrny medal.

W Radomiu trwają 74. Mistrzostwa Polski U20 w Lekkiej Atletyce. Startowała w nich także skromna ekipa Startu Nakło, ale kibice wiązali z nią dużą nadzieję, gdyż był w niej Kołodziejczak (rocznik 2002), jeden z głównych faworytów do złotego medalu w rzucie oszczepem. Finał tej konkurencji odbył się w drugim dniu mistrzostw – w sobotę.

Do finału awansowało 12 zawodników z najlepszymi wynikami z eliminacji. Zawodnicy z tzw. ścisłego finału mieli do wykonania sześć prób Od początku Kołodziejczak (jego rekord życiowy to 72,02 m) spisywał się na miarę swoich możliwości, w każdej serii rzucał regularnie pod 70. metr. Już w I serii wynikiem 67,95 m objął prowadzenie. W kolejnych próbach rzucał jeszcze dalej. Tymczasem jego najgroźniejszy rywal – Mucha (jego rekord życiowy to 71,57 m) po I serii z wynikiem 66,42 zajmował II miejsce i aż do VI serii rzucał jeszcze bliżej. W V serii Kołodziejczak rzucił 70,40 m i miał aż 4 metry przewagi nad Muchą (rocznik 2001)! Wszystko więc wskazywało na to, że zawodnik z nakielskiego klubu zostanie mistrzem Polski. Kibice obserwujący transmisję zawodów czekali więc na VI, ostatnią serię rzutów. Kołodziejczak miał ten komfort psychiczny, że Mucha rzucał tuż przed nim i oszczepnik ze Startu mógł w razie czego jeszcze go przerzucić. I właśnie decydująca seria rzutów była pełna dramaturgii. Mucha rzucił bowiem w niej 70,45 m (najlepszy wynik w sezonie – SB), więc... o 5 cm przerzucił Kołodziejczaka! Co to jest 5 cm przy rzutach na odległość 70 m? Chwile potem Kołodziejczak kończył turniej. Stanął przed dużą presją psychiczną. Rozbieg i tzw. przeskok (czyli przeniesienie ciężaru ciała w celu wyhamowania przed linią kończącą rozbieg – jej przekroczenie oznacza nieważność próby) w jego wykonaniu były poprawne. Oszczep poszybował gdzieś blisko 70 metrów. Oczywiście zawodnik wykonujący próbę w tej chwili nie potrafi ocenić, jak daleko rzucił. Pełen obaw Kołodziejczak podszedł więc do stolika sędziowskiego, gdzie usłyszał, jaki wynik uzyskał. Przyjął to z lekkim uśmiechem niedowierzania. Jego wynik to 68,18 m, czyli za mało na zdobycie mistrzostwa. Tak więc Nakłu nie udało się obronić indywidualnego mistrzostwa Polski U20 w rzucie oszczepem. Przypomnijmy, że mistrzem Polski w 2019 roku został z wynikiem 71,80 m inny zawodnik LUKS-u Start Nakło – Dawid Wegner (drugi był wtedy Mucha z wynikiem 71,57 m).

Nowym mistrzem Polski do 20 lat został więc w sobotę Mucha z AZS KU Politechniki Opolskiej – 70, 45 m. Drugie miejsce zdobył Kołodziejczak – 70,40 m, a trzeci był Dominik Stępień z MLKS-u Nadwiślanin Chełmno – 61,33 m.
Dla zainteresowanych podajemy kolejne próby Kołodziejczaka w finale: 67,95 m; 69,48 m; 68,74 m; 69,82 m; 70,40 m; 68,18 m.

Oceń artykuł: 35 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    Grzegorz , w dniu 13-09-2020 11:33:53 napisał:

    5cm to naprawdę minimalna różnica,ale cóż taki sport jest . Brawo Eryk !!!

    odpowiedz

    • 4 (14)

    Kibic, w dniu 13-09-2020 12:58:42 napisał:

    ... skromna ekipa START-u Nakło! Panie redaktorze proszę wskazać inny klub z powiatu nakielskiego, którego 5 (pięcioro) zawodników reprezentowało swój klub na Mistrzostwach Polski do lat 20!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (13)

    markymark, w dniu 13-09-2020 15:37:05 napisał:

    Brawo Eryk,klasa!!!

    odpowiedz

    • 4 (12)

    XyZ, w dniu 13-09-2020 20:05:33 napisał:

    Jaki pech...chlopak moze byc z siebie dumny pomalu a do celu

    odpowiedz

    • 4 (12)

    xyz, w dniu 14-09-2020 12:47:40 napisał:

    Co to za tytuł, jaki pech? - to duma!!! Brawo!!! Ci młodzi ludzie poświęcają każdą wolną chwilę na sport, na polepszenie wyniku, każdy chce wygrać.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)