Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 marca 2023

Kajakarze żegnali zimę. Zachwycały widoki dzikiej przyrody

fot. powierzone

fot. powierzone

Przedwiośnie bieżącego roku przyniosło gwałtowne zmiany pogody. Lutowe opady deszczu, #przerywane śnieżnymi zadymkami, gwałtowne wiatry i niska temperatura wpłynęły na podniesienie się stanu wody w rzekach naszego regionu. Z wielką radością wróciliśmy na tak bliskie naszemu sercu: Rokitkę, Kcyninkę, Orlą czy niedaleką Łobżonkę.

Skutki zeszłorocznej suszy hydrologicznej na naszym obszarze długo jeszcze będą widoczne w krajobrazie doliny Noteci. Tak zapowiadane przez IMiGW obfite jesienne opady śniegu czy deszczu (liczne alerty i alarmy pogodowe) omijały region kujawsko-pomorski i Północnej Wielkopolski. Ograniczało to możliwość aktywnego uprawiania kajakarstwa na rzekach naszego terenu. Jak niski był wówczas stan wody na Noteci, mogą potwierdzić wszyscy ci, którzy wybrali się na jesienny spacer do niedalekiego Chobielina.

W mijającym okresie przełomu lutego i marca bieżącego roku kajakarze Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni wspólnie z wychowankami Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz przyjaciółmi z Sępólna Krajeńskiego, Nakła nad Notecią, Wągrowca, Niemczyna i Pakości spłynęli przepięknymi rzekami powiatu nakielskiego, złotowskiego i pilskiego: Kcyninką, Rokitką, Orlą, Łobżonką, Stołunią, Dobrzycą, Płytnicą i Głomią. Niektóre z nich przepływaliśmy kilkakrotnie, chcąc nasycić się przecudnymi widokami dzikiej przyrody. Szczególne wrażenie robiły doskonale nam znane głębokie wąwozy i jary Rokitki, Orli i Łobżonki. Zostały one porośnięte gęstym łęgowym lasem pełnym buków, dębów, klonów i olch. Na niżej położonych mokradłach i trzęsawiskach przepływają te rzeki, zmieniając charakter lasu na bagienny ols z królującą tutaj, wsród kęp pożółkłej trawy i trzcinowisk, wierzbą iwą, olszą czarną, leszczyną lub brzozą. W zimowym słońcu oszronione wiechliny traw, na których podmuch wiatru zatrzymał miliony kropelek wody, lśniły połyskiem diamenów. Pełno tutaj starych, spróchniałych i rozsypujących się pni, często porośniętych paprociami, mchami i porostami. Zwalone nad nurtem rzeki, w fantazyjnie ułożone barykady mają w sobie tyle życia, ile w cienkiej warstwie pod korą. Z pękniętego środka, gdy przepływamy pod nimi kajakami, wysypuje się często próchno. Na poszarpanych szczytach drzew sterczą wielkie pióropusze drzazg po wyłamanych konarach i rozerwanych na strzępy pniach, jakby były one świadkiem gwałtownego kataklizmu rozpaczliwie walczącym o jeszcze jeden dzień życia. Liczne powykrzywiane olchy pochyliły się aż do ziemi. Konary wierzb wydają się dotknięte reumatyzmem. Czasem spotyka się całe gęstwiny konarów i gałęzi poplątanych, czarnych i omszałych, czyniących wrażenie gęstej nieprzebytej sieci. Wiele z nich leży w nurcie rzecznym połamanych i na wpół spróchniałych, ledwie paroma włóknami połączonych z korzeniami, zawzięcie utrzymujących się wysokich skarp rzecznych, lecz nadal żywiących swe młode pędy, czasami pokaźnych rozmiarów. Niepowstrzymanie prą w górę do słońca, nic nie wiedząc o wątłych podstawach swojego bytu. Wielokrotnie mijane nadbrzeżne drzewa, podmywane wartkim nurtem wody w swoistym paroksyzmie walki o życie, czepiały się swymi korzeniami głazów i wysokich ilastych brzegów, licząc na przedłużenie swej egzystencji. Pływanie między nimi kajakami jest podobne do wnikania w najskrytsze sekrety i tajemnice przyrody.

Będąc świadkami przemijania i narodzin, milkniemy pełni zachwytu i podziwu. Czasami, płynąc tymi rzekami, mamy wrażenie ich wiecznego trwania, pełnego życia i przemijania. Czujemy, jakbyśmy płynąc nimi, podpatrywali je w ich tajemnym, niepojętym dla nas życiu. W takich chwilach wydaje nam się, że nie są one zwykłymi tworami natury, istniejącymi od tysięcy lat… Nie są ani dla zwierząt, ani dla naszych wrażeń… Nie! One istnieją same dla siebie - jakby było w nich coś żywego, co je upodmiotawia, co emanuje wyjątkowowym spokojem, wynoszacym nas ponad kłopoty dnia codziennego. Czujemy się mali, nieważni, ze swymi ludzkimi bolączkami, często niewartymi zmartwieniami. Czujemy się drobinką, żyjącą tutaj tylko chwilkę. Płynąc kajakami, pozwalamy, aby cały ten strumień myśli, odbywający się bez zbędnych słów, przepływał przez nas, zostawiając po sobie pożądane ślady: spokój, pogodę ducha, radość zwykłego dnia. Jesteśmy tylko chwilą, ale dana nam jest możliwość przeżywania.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    clk, w dniu 10-03-2023 22:12:19 napisał:

    fajna zajawka zima pozdrawiam

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)