"Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego

fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski
"Przed nami niebo – tam zmierzamy” – powiedział # bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Adama Kątnego w Więcborku, który zmarł 7 marca po długiej i ciężkiej chorobie.
„Dziękuję za świadectwo życia kapłańskiego, za miłość do Kościoła bydgoskiego i wiernych, za gorliwość, za dynamikę życia gotowego do służby i pomocy” – powiedział ordynariusz diecezji, który poznał księdza prałata, kiedy był mieszkańcem Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.
„To nie będzie laudacja, bo jego cnoty i zalety dobrze znacie. Łączyły nas więzy przyjaźni – od seminarium do ostatnich jego dni. Ksiądz Adam miał zaledwie dwie wady, które dostrzegałem – słabość do kotów i zamiłowanie do jazdy samochodem” – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek OFMConv.
Franciszkanin, pustelnik z Góry Polanowskiej wskazał m.in. na miłość do duszpasterstwa, która była pasją. – Kochał parafian, a oni jego – dodał, przypominając, że „Bóg jest Panem życia” i nie należy bać się śmierci, która jest tylko przejściem.
Ksiądz Adam Kątny urodził się 16 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum w 1972 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 czerwca 1977 roku z rąk biskupa Jana Michalskiego, a kapłańskie 15 kwietnia 1978 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski – w Gnieźnie.
Jako wikariusz posługiwał we wspólnotach: Świętej Trójcy w Łobżenicy (1978), św. Marcina Biskupa w Szubinie (1978-1980), Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1980-1981), NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy (1981-1986), Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1986), Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1986-1992) oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią (1992-1993).
Był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie (1993-2005) oraz Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku (2005-2017).
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






























Czytaj również
- Zmarł śp. Zdzisław Napierała. Był wieloletnim dyrektorem szkoły
- Nie żyje śp. Eugeniusz Nowicki. Wychował wiele pokoleń młodzieży
- Zmarł ks. prałat Adam Kątny. Przed laty służył w lokalnych parafiach
- „Oto już jesień i pora umierać...” Ostatnie pożegnanie śp. Andrzeja Kokocińskiego
- Zmarł prezes Bractwa Strzeleckiego. Odszedł Andrzej Kokociński
Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.
(czytaj więcej)W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.
(czytaj więcej)Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
(czytaj więcej)Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.
(czytaj więcej)