Kosmicznie w Niedźwiadach. Centrum Astronomiczno, Kulturalno-Dydaktyczne otwarte!

fot. TD
Po przebudowie i kilku miesiącach oczekiwania, z uwagi na pandemię koronawirusa, #w Niedźwiadach otwarte zostało Centrum Astronomiczno, Kulturalno-Dydaktyczne. Na uroczystość przybyło wiele osób.
Gości przywitał prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego Marek Nikodem. Przybliżył także początki stowarzyszenia i etapy powstawania obserwatorium. Przy okazji podkreślił, że wszystko, co do tej pory zostało wykonane, nie byłoby możliwe dzięki współpracy z gminą Szubin tj. poszczególnymi burmistrzami, którzy przychylnie spoglądali na tę inwestycję oraz dzięki Starostwu Powiatowemu w Nakle, które również przekazuje środki na ulepszanie obserwatorium. – To miejsce jest dla nas bardzo ważne, dla miłośników astronomii, to jest pół naszego życia, każdy właściwie weekend, wolny czas my tutaj spędzamy i własnymi rękoma budujemy, remontujemy, sprzątamy, obserwujemy. Często ludzie pytają się nas, kto wam za to płaci, niekiedy odpowiadam, że po prostu nam nikt nie płaci, my jeszcze jakby sami dokładamy swoich pieniędzy, nikt nie chce w to wierzyć, ale tak jest – mówił wzruszony Marek Nikodem.
W ramach podziękowań przyznano dwóm osobom honorowy tytuł członka Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego. Otrzymali je były burmistrz gminy Szubin Artur Michalak oraz obecny burmistrz Mariusz Piotrkowski. – Bez nich, bez ludzi to miejsce nigdy by nie ożyło, to jest wielki sukces samorządu i organizacji pozarządowych – mówił Artur Michalak. Mariusz Piotrkowski po odebraniu wyróżnienia, na ręce Marka Nikodema przekazał upominek – dzieła Mikołaja Kopernika, na które z pewnością znajdzie się miejsce w obserwatorium. Członkowie stowarzyszenia dziękowali również wszystkim pracownikom szubińskiego urzędu, którzy z nimi współpracowali przez ostatnie 20 lat. Podrkeślano, że współpraca była bardzo owocna i bezkonfliktowa, a ramach podziękowań przyznano gminie Szubin honorowy tytuł „Gmina przyjazna astronomii”. Nie zabrakło tradycyjnego przecięcia wstęgi, dzięki któremu siedziba PPSAE została oficjalnie otwarta! Wisienką na przysłowiowym torcie był sam tort o kosmicznym wyglądzie.
Podczas wydarzenia można było zobaczyć wystawę meteorytów z kolekcji Józefa Barana oraz wysłuchać wykładu dr. hab. Macieja Mikołajewskiego. Atrakcją było zwiedzanie obserwatorium. Nie zabrakło oczywiście slajdowiska prezentującego astrofotograficzne dokonania. Jako że impreza odbywała się w obserwatorium, nie mogło zabraknąć obserwacji astronomicznych.
Zwieńczeniem „Kosmicznego otwarcia” był koncert Przemysława Rudzia, kompozytora i wykonawcy muzyki elektronicznej, popularyzatora astronomii, autora książek i przewodników o tematyce astronomicznej.
Galeria








































Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
pyran, w dniu 21-09-2020 14:09:23 napisał:
odpowiedz
Slaw, w dniu 21-09-2020 15:06:27 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!