Lokalny transport zbiorowy w gminie. „Staramy się dopasować do potrzeb”
fot. archiwum
W przyszłym roku, autobusy w gminie Mrocza będą kursować# na 10 liniach. Pomoże to walczyć z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym i zapewni dojazd zwłaszcza uczniom do szkół ponadpodstawowych.
Lokalny transport zbiorowy ma na celu ograniczyć negatywne zjawisko jakim jest wykluczenie komunikacyjne. Dotyka ono z reguły mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mają własnego środka transportu. Powoduje to, że nie mogą dotrzeć do większego miasta, aby udać się do lekarza, do pracy, do szkoły, czy na zakupy. Stąd też, od kilku lat rząd prowadzi program, w którym dofinansowuje samorządy w prowadzeniu linii autobusowych. Prowadzą one do większych miast, przez wsie. Dzięki temu, zarówno osoby dorosłe, jak i przede wszystkim ludzie młodzi, dojeżdżający do szkół w miastach mają możliwość w miarę dogodnego dojazdu.
W gminie Mrocza, taki lokalny transport zbiorowy dofinansowany ze środków rządowych z powodzeniem działa. W czasie październikowej sesji rady miejskiej, rada podjęła trzy uchwały, które dotyczyły zaplanowania transportu na przyszły rok. Ustalono, że autobusy będą jeździć na dziesięciu liniach. Są to:
Linia nr 1: Mrocza – Drzewianowo - Ostrowo - Mrocza,
Linia nr 2: Mrocza - Samsieczynek - Mrocza,
Linia nr 3: Mrocza - Białowieża - Wiele,
Linia nr 4: Wiele - Konstantowo - Mrocza,
Linia nr 5: Mrocza - Wyrza - Mrocza,
Linia nr 6: Mrocza - Kosowo - Mrocza,
Linia nr 7: Rościmin - Mrocza,
Linia nr 8: Mrocza - Rościmin,
Linia nr 9: Witosław - Izabela - Jeziorki Zabartowskie – Rajgród - Witosław,
Linia nr 10: Mrocza -Wąwelno - Mierucin - Mrocza.
Linii jest 10, ale gmina będzie finansowo odpowiadać za 9 z nich. Radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia z gminą Sośno, która będzie prowadziła linię nr 10, z Mroczy przez Wąwelno i Mierucin. – Chodzi o to, aby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale również mieszkańców gminy Sośno. W szczególności zapewni to dowóz młodzieży do szkoły ponadpodstawowej. Zaproponowane linie wynikają z analizy najpilniejszych potrzeb lokalnej społeczności. Mieszkańcy często zgłaszają w jakich godzinach mają autobusy przyjeżdżać. To jest uwzględnione. My słuchamy i staramy się dopasować do potrzeb mieszkańców – przekazała Arleta Friedel z referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Mroczy. Dzięki podjęciu takich uchwał, gmina może starać się o pozyskanie dopłaty z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Za przyjęciem uchwał dotyczących linii autobusowych byli wszyscy mroteccy radni. Autobusy będą kursować na wspomnianych 10 liniach przez cały przyszły rok. Dzięki temu, gmina może podpisywać umowy z przewoźnikami oraz składać wniosek o dofinansowanie do działania linii.
Czytaj również
- Zasiedli do wigilijnego stołu. Opłatek, życzenia i program artystyczny
- Harcerze pamiętają. Światełko z Betlejem dotarło do DPS
- Upominki dotarły do seniorów. Wielkie serce
- Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu
- Odśnieżanie dróg powiatowych. Zaplanowano ponad pół miliona zł
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 12:38:50 napisał:
odpowiedz
WWW, w dniu 26-11-2024 16:39:47 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 17:00:20 napisał:
odpowiedz
WE, w dniu 26-11-2024 17:49:15 napisał:
odpowiedz
JWA, w dniu 26-11-2024 21:51:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!