Lokalny transport zbiorowy w gminie. „Staramy się dopasować do potrzeb”
fot. archiwum
W przyszłym roku, autobusy w gminie Mrocza będą kursować# na 10 liniach. Pomoże to walczyć z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym i zapewni dojazd zwłaszcza uczniom do szkół ponadpodstawowych.
Lokalny transport zbiorowy ma na celu ograniczyć negatywne zjawisko jakim jest wykluczenie komunikacyjne. Dotyka ono z reguły mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mają własnego środka transportu. Powoduje to, że nie mogą dotrzeć do większego miasta, aby udać się do lekarza, do pracy, do szkoły, czy na zakupy. Stąd też, od kilku lat rząd prowadzi program, w którym dofinansowuje samorządy w prowadzeniu linii autobusowych. Prowadzą one do większych miast, przez wsie. Dzięki temu, zarówno osoby dorosłe, jak i przede wszystkim ludzie młodzi, dojeżdżający do szkół w miastach mają możliwość w miarę dogodnego dojazdu.
W gminie Mrocza, taki lokalny transport zbiorowy dofinansowany ze środków rządowych z powodzeniem działa. W czasie październikowej sesji rady miejskiej, rada podjęła trzy uchwały, które dotyczyły zaplanowania transportu na przyszły rok. Ustalono, że autobusy będą jeździć na dziesięciu liniach. Są to:
Linia nr 1: Mrocza – Drzewianowo - Ostrowo - Mrocza,
Linia nr 2: Mrocza - Samsieczynek - Mrocza,
Linia nr 3: Mrocza - Białowieża - Wiele,
Linia nr 4: Wiele - Konstantowo - Mrocza,
Linia nr 5: Mrocza - Wyrza - Mrocza,
Linia nr 6: Mrocza - Kosowo - Mrocza,
Linia nr 7: Rościmin - Mrocza,
Linia nr 8: Mrocza - Rościmin,
Linia nr 9: Witosław - Izabela - Jeziorki Zabartowskie – Rajgród - Witosław,
Linia nr 10: Mrocza -Wąwelno - Mierucin - Mrocza.
Linii jest 10, ale gmina będzie finansowo odpowiadać za 9 z nich. Radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia z gminą Sośno, która będzie prowadziła linię nr 10, z Mroczy przez Wąwelno i Mierucin. – Chodzi o to, aby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale również mieszkańców gminy Sośno. W szczególności zapewni to dowóz młodzieży do szkoły ponadpodstawowej. Zaproponowane linie wynikają z analizy najpilniejszych potrzeb lokalnej społeczności. Mieszkańcy często zgłaszają w jakich godzinach mają autobusy przyjeżdżać. To jest uwzględnione. My słuchamy i staramy się dopasować do potrzeb mieszkańców – przekazała Arleta Friedel z referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Mroczy. Dzięki podjęciu takich uchwał, gmina może starać się o pozyskanie dopłaty z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Za przyjęciem uchwał dotyczących linii autobusowych byli wszyscy mroteccy radni. Autobusy będą kursować na wspomnianych 10 liniach przez cały przyszły rok. Dzięki temu, gmina może podpisywać umowy z przewoźnikami oraz składać wniosek o dofinansowanie do działania linii.
Czytaj również
- Kolejne "skarby" ukryte pod ziemią. Co tym razem znaleziono w okolicach Kcyni?
- Obradowali mroteccy radni. Jakie uchwały zostały podjęte?
- Uroczyste podpisanie umów. Stypendyści odebrali gratulacje
- Świetny występ MDP z Samsieczynka! Za nami wojewódzkie zawody pożarnicze
- Adaptacja poddasza na cele dydaktyczne. Renowacja strychu w LO
Dodaj komentarz
Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP. Obowiązują na terenie całego kraju
Premier podpisał nowe zarządzenia dotyczące #obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2025 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 12:38:50 napisał:
odpowiedz
WWW, w dniu 26-11-2024 16:39:47 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 17:00:20 napisał:
odpowiedz
WE, w dniu 26-11-2024 17:49:15 napisał:
odpowiedz
JWA, w dniu 26-11-2024 21:51:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!