Należy poinformować ZUS o zmianie adresu. Z jakim wyprzedzeniem?
fot. powierzone
Emeryci, renciści oraz inne osoby pobierające świadczenia #z ZUS-u powinny pamiętać, aby z odpowiednim wyprzedzeniem informować Zakład o zmianie adresu lub numeru konta bankowego. W przeciwnym razie, w przypadku zgłoszenia z opóźnieniem, istnieje ryzyko, że emerytura lub renta zostaną zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Każdą zmianę adresu lub numeru rachunku bankowego emeryt, rencista oraz osoby pobierające inne świadczenia wypłacane przez ZUS powinny zgłosić do Zakładu najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia. W przypadku zgłoszenia z opóźnieniem istnieje ryzyko, że emerytura lub renta zostaną zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- Niestety, wciąż zdarzają się klienci, którzy zapominają o tym obowiązku. Często składają dyspozycję zmiany danych zaledwie kilka dni przed datą wypłaty świadczenia, jednocześnie zamykając poprzedni rachunek bankowy. Przekazanie pieniędzy na nieaktualny adres lub na nieistniejący numer rachunku skutkuje zwrotem emerytury lub renty do ZUS-u, co oznacza, że senior będzie musiał dłużej czekać na przekaz z poczty lub przelew bankowy. Dlatego warto zawczasu zapobiegać takim sytuacjom i na bieżąco informować ZUS o zmianie miejsca zamieszkania oraz numeru konta bankowego – podkreśla rzeczniczka.
Jak dokonać zmiany danych
Osoby mieszkające w Polsce mogą dokonać zmiany danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego, korzystając z formularza EZP. Formularz ten można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE/eZUS.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Kupuj fajerwerki w sprawdzonych sklepach. Apel o zachowanie ostrożności
- Homilia biskupa Włodarczyka. "Dzieci gwarantują ciągłość rodu"
- Do Wigilii zasiadło blisko 160 osób. Spotkanie dla ubogich i samotnych
- Jak zdrowo przeżyć święta? Ważne przerwy między posiłkami
- "Podnosimy jakość". Nowy sprzęt trafił do ratowników
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Nie marnuj jedzenia. Co nadaje się do zamrożenia?
Zamrażanie żywności to doskonały sposób na zachowanie świeżości# i smaku produktów przez dłuższy czas. To nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga uniknąć marnowania jedzenia.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bohaterski zryw
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień #Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy w ten sposób zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919 i składamy hołd jego bohaterskim uczestnikom.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!